Novinky o Intel Nehalem

Hardware | 07.03.08

Intel dnes uvolnil několik dalších informací ohledně jeho nové architektury Nehalem, které bychom se měli dočkat na konci roku. Intel již prý má hotové vzorky nových procesorů.

Stejně jako v případě architektury Core bychom se nejprve měli dočkat serverových variant těchto procesorů a jako první desktopové modely opět přijdou procesory nejvyšší řady Extreme s otevřeným násobičem a extrémní cenou.

První procesory budou samozřejmě vyráběné 45nm procesem a Intel v těchto dnech prý aktivně zkouší vzorkové kousky těchto procesorů.

Zatímco na předchozí informaci se dalo přijít logickým myšlením, na následující informaci už zřejmě nikoliv.

Intel totiž leccos naznačil o připravovaných 8-jádrových procesorech (oktacore?). Těch se prý dočkáme v první polovině roku 2009 a narozdíl od prvních předpokladů nebudou vyrobeny 32nm procesem, nýbrž stále pouze 45nm s tím, že na 32nm se přejde na přelomu let 2009/2010. Je otázkou, kolik takové procesory budou vydávat tepla a jak to bude s jejich chlazením, protože i současné quadcore procesory mají v plné zátěži problém s chlazením vzduchem.

Intel také řekl, že i jeho 8-jádra budou využívat inovovaného hyperthreadingu (2 teoretické procesory na 1 fyzikální, tato technologie je známá z posledních Pentií 4), v praxi by se tyto procesory měly chovat jako jednotky s 16 jádry.

- - Tomáš Šulc


Komentáře