Nové procesory Core i7 jsou zatím jen pro majetné

Hardware | 12.11.08

Uplynul již týden od chvíle, kdy se na trh dostala nová platforma procesorů Intel Core i7, a tak se pojďme podívat, jak jsou na tom ceny přidružených komponent.

Už předem musíme říci, že to není žádná sláva z pohledu uživatelů, ale ono se to dalo čekat, jedná se totiž o naprostou novinku. Asi nejhůře dopadly základní desky, protože žádnou z dnes dostupných pro procesory Intel Core i7 nelze sehnat pod hranicí pěti tisíc korun. Nejlevnější deska od Gigabyte GA-EX58-DS4 stojí okolo 5500 korun, a to se jedná opravdu o naprosto základní model, který nezvládá ani technologii SLI. Na desku pro i7 si tak připravte nejméně 6000 korun, ale spíš ještě o pár set korun více.

Nepříliš dobře na tom jsou i operační paměti. Ty samozřejmě potřebujete typu DDR3, a to hned tři nebo šest modulů. A ještě stále platí, že DDR3 jsou oproti dnes běžně používaným DDR2 neúměrně drahé. Na základních 6 GB (3× 2 GB, 1GB moduly bude pro hi-tech konfiguraci nejspíš kupovat málokdo) DDR3 pamětí na frekvenci 1333 MHz si připravte nejméně 5000 korun. No a konečně procesory. Ty jsou zatím dostupné jen ve třech modelech, přičemž většina uživatelů nejspíše sáhne po Core i7 920, tedy základním modelu na frekvenci 2,66 GHz. Ani ten však nepatří k nejlevnějším a v našich obchodech za něj dáte okolo 7000 korun.

Komentář: Sečteno a podtrženo vás samotný upgrade vyjde na téměř 20 000 korun, a to mluvíme pouze o nejzákladnější trojici komponent. Ano, dalo se to čekat, ale i tak působí toho číslo velmi nepříjemným dojmem. Na druhou stranu jde o naprostou novinku, a za tu se vždy platí takřka zlatem.

- - Tomáš Šulc


Komentáře