Nová generace zelených disků od WD

Hardware | 02.10.08

Myslíte zeleně? Pak právě pro vás je určena nová generace zelených disků od Western Digital známých spíše pod označením GreenPower. Podle WD jsou výkonnější i zelenější zároveň.

Pokud vůbec neznáte celý "zelený" princip Western Digital, bude dobré si nejprve vysvětlit, o co jde. Zatímco klasické pevné disky pracují s konstantní rychlostí otáčení ploten a to obvykle 7200 ot./min, tak řada GreenPower umí otáčení ploten v klidu zpomalit na 5400 ot./min a na 7200 ot./min zrychluje až v případě potřeby vyššího výkonu. Díky tomu mají disky menší spotřebu než klasické pevné disky. Úspora je sice v řádech jednotek Wattů, takže vaše peněženka moc neušetří, ale znáte to. Kdyby to udělal milion dalších lidí, tak už se nějaká ta elektřina přeci jen ušetří. Navíc svůj význam má i nižší produkce tepla, což se hodí například u jen nárazově využívaných serverů, kde často právě s chlazením problémy bývají.

Vraťme se však zpět k nové generaci disků. Ty mají oproti té staré nové plotny s kapacitou 333 GB/plotna (oproti současným 250 GB/plotna). To má například u 1TB modelu za důsledek o jednu plotnu méně, a tím i další šetření energie a také vyšší výkon. Dle Western Digital je nová generace disků o 20 % úpornější a o 10 % výkonnější než stará.

Nové disky budou dostupné v kapacitách od 500 GB do 1 TB a budou stát maximálně 219 amerických dolarů (3700 korun) v případě 1TB modelu. Přesné datum uvedení na trh stanovené nebylo, ale výrobce bude jistě chtít stihnout předvánoční trh.

- - Tomáš Šulc


Komentáře