Nová digitální zrcadlovka Sony a700

Hardware | 12.09.07

Společnost Sony oznámila uvedení nové digitální zrcadlovky. Model a700 se snímačem 12 MPix je zaměřen na nejnáročnější amatérské a poloprofesionální uživatele, v prodeji bude od října.

Srdcem fotoaparátu a700 je nový CMOS snímač Exmor s efektivním rozlišením 12,24 megapixelu se speciálními převodníky umístěnými těsně u obrazových bodů přímo na čipu. Analogové potlačení šumu před A/D převodem je doplněno dalším potlačením šumů přímo na senzoru těsně po získání digitálních signálů. Tímto jsou všechny šumy potlačeny na minimální možnou úroveň ještě před dalším zpracováním obrazovým procesorem.Digitální signály se sníženým šumem pak jdou přímo ze snímače Exmor do inovovaného obrazového procesoru BIONZ, kde procházejí další redukcí reziduálních šumů ještě ve formátu RAW, dříve než jsou komprimovány a poté kódovány.

S maximální citlivostí ISO 3200 (rozšířené ISO až 6400) dokáže nová a700 zachytit náročně akční/sportovní záběry, atmosféru interiérů i uvolněné portréty v přirozeném světle.Optický stabilizátor obrazu Super SteadyShot v těle fotoaparátu je slučitelný s kompletní řadou objektivů a-mount. Výkonnost stabilizace byla v celém rozsahu ohniskových vzdáleností zlepšena až o půl clonového čísla. Ekvivalentní korekce nyní dosahuje hodnoty 2,5 až 4 stupňů clonového čísla (v závislosti na objektivu, nastavení fotoaparátu a podmínkách při fotografování). Stabilizace dokáže významně omezit riziko rozmazání obrazu v situacích, kdy by jinak bylo nutno použít stativ a blesk.

Celkem 11 bodů ostření a 11 řádků nového snímače uspořádaných do dvojitého kříže představuje značné zlepšení výkonu AF v nejširším rozsahu reálných podmínek fotografování. Vysoce přesný AF funguje při otevřené cloně u objektivů se světelností lepší než F2.8. Kromě toho bylo zrychleno motorické ovládání mechaniky objektivů a tím i výpočet vzdálenosti objektu v záběru a ostření.Pomocný paprsek AF pomáhá při rychlém a přesném automatickém ostření v situacích, kdy je slabé osvětlení nebo u slabě kontrastních subjektů.

Nové rozhraní ‘Quick Navi’ se snadno ovladatelným joystickem a ikonami na 3palcovém displeji okamžitě zpřístupní všechny funkce. Vybrané, často používané, parametry lze volit přímo, bez nutností otvírat menu a podmenu. K dispozici je sada 28 nastavení fotoaparátu a tří uživatelské předvoleby, jejichž obsah lze rychle vyvolat.

Model a700 je vyroben z hliníkové kostry a mamagnéziových krytů. Silikonová těsnění chrání tlačítka a dvojí slot pro vkládání karet před škodlivým působením prachu a vlhkosti. Motor AF je podle výrobce tišší a nevibruje. Závěrka má životnost přibližně 100 000 cyklů. Baterie InfoLITHIUM řady M dodá na jedno nabití energii až pro 650 záběrů, do těla rukojeťi VG-C70AM lze upevnit druhou baterii.

Sony a700 nabízí čtrnáct nových ‘stylů obrazu’ – například ‘hluboký’, ‘podzimní’, ‘živý’ a ‘krajina", Přitom máte možnost dále upravit kontrast, ostrost, sladění zón a další parametry vybraného kreativního efektu.Vylepšená optimalizace dynamického rozsahu (DRO) upravuje kontrast a odstín u snímků v protisvětle, stupeň optimalizace lze volit v pěti krocích, režim nástřelu přitom dokáže pořídit pět fotografií stejného záběru s pěti různými nastaveními DRO

Doplnění nového komprimovaného režimu RAW zvyšuje počet snímků, které lze uložit, aniž byste obětovali možnost úpravy formátu RAW. Režim ‘Extra Fine’ podporuje velmi kvalitní snímky ve formátu JPEG. Možnost využít nově poměr stran obrazu 16:9 je ideální pro záběry krajin a jiné panoramatické záběry.

Fotoaparát a700 má jako první DSLR HDMI výstup; režim PhotoTV HD zaručuje dokonalejší zobrazení statického obrazu na běžných HD televizorech. Propojením 700 s HD televizorem také získáte možnost pohodlného procházení snímků, zoomu, HD slideshow a dalších funkcí.HD slideshow lze ovládat infračerveným dálkovým ovladačem, který je dodáván s fotoaparátem. Zároveň umožňuje dálkové ovládání spouště při pořizování autoportrétů a dalších ‘na dálku spouštěných’ záběrů.

Spolu s fotoaparátem byly představeny i dva objektivy. Prvním je setový zoom DT 16–105 mm F3,5–5.6, druhým pak ultrazoom DT 18–250 mm F3,5–6,3.

Digitální zrcadlovka a700 bude v prodeji s různými sadami objektivů od poloviny října 2007.

Zdroj a foto: SonyKomentáře