Největší konkurenti v historii IT (4)

Hardware |

Historie je plná rivality – ostatně bez ní by nebyl umožněn pokrok. Jenže intenzitě rivality dvou technologických gigantů se nejspíš nic nevyrovná. Podívejme se společně na největší konkurenty, které segment IT od svých počátků až dodnes poznal.

Největší konkurenti v historii IT (4)Předchozí díl

Komplikovaný vztah obou dvou trval následujících 15 let. Byli konkurenty na trhu domácích počítačů, přesto Apple závisel na vývojářských aplikacích Microsoftu, jako byly Word a Excel, pro svůj Mac, takže svému nejvýznamnějšímu konkurentovi poskytnul licence k některým ze svých technologií. Na druhou stranu byl Apple spouštěčem patentového sporu vůči Microsoftu a HP, který nakonec prohrál.

Přejděme do roku 1997. Tehdy se Applu příliš nedařilo, a tak znovu najala Steva Jobse, který se vrátil v souvislosti s akvizicí společnosti NeXT. Na Macworld Expo toho roku Jobs skandálně oznámil, že Apple vstoupil do pětiletého partnerství s Microsoftem, které mělo za cíl nepřetržitý vývoj Internet Exploreru a Office pro Mac. Microsoftu do svého rivala zároveň zainvestoval 150 milionů dolarů, čímž jej zachránil z pokraje bankrotu.

V následujících deseti letech vstal Apple z mrtvých. Díky iPodům začala být společnost opět cool. Asi čtyři roky běžela reklama „I’m a Mac, I’m a PC,“ která vytvořila image Applu jakožto tvůrce trendy počítačů pro specifickou skupinu uživatelů – fanoušků. A iPhone pak ze společnosti učinil nesporného lídra segmentu.

PokračováníÚvodní foto: © Andrii IURLOV - Fotolia.com

Komentáře