Nejlepší přehrávače na cesty

Hardware | 05.08.08

Jestliže rádi při cestování, nebo i doma, rádi posloucháte muziku pouštěnou do sluchátek, nabízíme vám přehled sedmi všestranných hudebních přehrávačů, které jsou obvykle i tím nejlepším, co jednotlivé značky vyrábějí

Vzhledem k tomu všechny obsahují poměrně velký a barevný displej, disponují dostatečnou kapacitou i podporou řady hudebních i video formátů, některé přinášejí i další užitečné funkce.
Máme-li shrnout hodnocené přehrávače, tak pokud ve všech ohledech hledáte absolutní špičku a nehledíte na cenu, je jednoznačnou volbou Samsung YP-P2: zejména jeho displej je bezkonkurenční, nechybí mu Bluetooth, počítejte však a nákupem jiných sluchátek, lepších než ta standardně dodávaná. Jde-li vám naopak o dobrý poměr ceny a výkonu, sáhněte po hezkém Creative Zen V Plus, jehož displej je sice menší, má ovšem kvalitní zvuk a dobrou cenu. Někde mezi nimi se nalézá Sony Walkman NWZ-A826, který nabízí kvalitní displej střední velikosti, Bluetooth, přibalená bezdrátová sluchátka a špičkový zvuk.

Archos 105
Orientační cena: 1 700 Kč (vč. DPH) – 2 GB – www.archos.com105 je lehký a na první pohled hezký přehrávač, na druhý pohled však u něj narazíte na řadu drobnějších problémů.
Pryč jsou doby, kdy si přehrávač vystačil s MP3 a WMA, nyní musí ve tvrdé konkurenci nabídnout co nejširší paletu formátů. Archos 105 přehrává MP3, WAV a WMA, z videa podporuje WMV. Podpora videa je určitý problém, protože MPEG4 by bylo jistě vhodnější řešení – už kvůli většímu rozšíření.
Rozlišení 1,8“ displeje 160 x 128 pixelů je dostačující pro prohlížení obrázků a videí, nicméně většina konkurenčních přehrávačů nabízí lepší požitek, to znamená čistší a často i větší obraz.
105t zvládne na jedno nabití přehrávat hudbu 18 hodin a video dobrých 10 hodin. Marketingová omáčka doprovázející přehrávač samozřejmě říká, že má intuitivní ovládání. To však není pravda, příkladem budiž, že v některých případech je příkaz „zpět“ vykonán určeným tlačítkem, jindy tuto funkci zastává tlačítko zcela jiné.
Kvalitou zvuku výrobek také neoslnil. Při 80% hlasitosti je možné poslouchat v hlučném prostředí, ale při méně než 50 % je slyšet zřetelný šum. Důvod je jasný: nízký odstup signálu a šumu na úrovni 59 dB.
Zamrzí absence diktafonu a FM, což je ve standardní výbavě většiny konkurenčních přístrojů.
Verdikt
Archos 105 umí spoustu věcí, ale žádnou z nich pořádně. Je však dobrou volbou, pokud chcete co nejvíce funkcí včetně přehrávání videa, přitom máte velmi napjatý rozpočet.

Hodnocení:
Provedení: 3/5
Funkce: 3/5
Výkon/cena: 4/5
Celkové hodnocení: 3,5/5

Funkce:
Přehrávání videa: +
Prohlížení obrázků: +
FM rádio: -
Záznam zvuku: -


Creative Zen V Plus
Orientační cena: 1 850 Kč (vč. DPH) – 2 GB – www.creative.comTento malý přehrávač působí roztomilým dojmem, který ocení zejména příslušnice jemnějšího pohlaví. Kvůli menší velikosti je použit i poměrně malý displej s úhlopříčkou 1,5 palce, jeho obraz je ovšem čistý, i když má problém dosáhnout dostatečného jasu pro prohlížení obrázků ve slunečním světle. Nicméně to je problém mnoha LCD zařízení
Creative nabízí Zen V Plus ve variantě s 1 a 2 GB paměti, oba modely jsou jinak identické. Potěší integrované FM rádio a podpora standardních audio formátů včetně MP3 a WMA. Přístroj má i integrovaný mikrofon, nahrávání lze spustit stisknutím tlačítka.
Přehrávání videa ulehčuje přiložený softwarový video konvertor, nicméně malý displej s rozlišením 128 x 128 bodů prostě není stvořen na dlouhé sledování a lze ho doporučit spíše pro prohlížení krátkých snímků.
O ovládání se stará malý joystick a několik tlačítek. Rozhodně oceňujeme, že interface reaguje rychle a jednotlivé nabídky lze přizpůsobit, je rovněž možné rychle přizpůsobovat seznamy skladeb, vybrat si z několika barevných schémat a samozřejmě umístit libovolné foto na pozadí.
Zen V Plus je dostatečně malý, aby se vešel do většiny kapes, včetně těch dámských. Lesklý povrch sice funguje jako „magnet na špínu“, na druhou stranu je alespoň poměrně odolný proti poškrábání.
Pětistupňový ekvalizér přispívá k tomu, že zvukové podání je výborné a potvrzuje kvalitu výrobků Creative. K dispozici je osm přednastavených hudebních režimů plus funkce zvýraznění basů a automatické regulace hlasitosti. Hudbu lze bez nabíjení přehrávat až 15 hodin.
Zen lze díky široké škále funkcí a malým rozměrům používat jako malý disk, hudební a video přehrávač i diktafon.
Verdikt
Díky hezkému vzhledu a poměrně vysoké výdrži snese Creative Zen V Plus srovnání s mnohem dražším Apple iPod nano a je pro něj silným konkurentem, zvláště s ohledem na cenu. Kvalita přehrávání je výborná, ovšem malý displej není vhodný pro delší sledování videa.

Hodnocení:
Provedení: 4/5
Funkce: 3,5/5
Výkon/cena: 5/5
Celkové hodnocení: 4,5/5

Funkce:
Přehrávání videa: +
Prohlížení obrázků: +
FM rádio: +
Záznam zvuku: +Komentáře