NEC uvádí MultiSync 24WMGX3

Hardware | 19.10.08

Společnost NEC Display Solutions uvádí na trh nový multimediální 24“ monitor MultiSync 24WMGX3, který je vybaven LCD panelem AMVA, jehož hlavní předností je vysoký kontrast a dobré pozorovací úhly.

24WMGX3 je monitorem vyšší střední třídy, který je vybaven AMVA panelem. Tyto panely jsou známé výborným podáním černé i výtečnými pozorovacími úhly. Na druhou stranu nedosahují v některých parametrech obrazu kvalit IPS obrazovek a na druhou stranu ani rychlosti levnějších TN panelů.

Již první pohled na monitor prozradí, že je cílen pro multimediální použití. Elegantní černé lakované provedení je v dnešní době velmi populární, a to navzdory tomu, že je doslova magnetem na prach a jiné nečistoty. Naštěstí samotná obrazovka je matná, takže nehrozí problémy s odrazy a odlesky jako je to u lesklých obrazovek.

Monitor disponuje širokou nabídkou konektorů – analogovým D-sub, digitálním DVI-D, dvěma HDMI, S-Video a kompozitním. To by mělo uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. K tomu všemu je na přední straně velmi praktický 3,5 mm audio výstup na sluchátka.

Výrobce slibuje kontrastní poměr 1000:1, dobu odezvy slušných 6 ms a maximální jas 500 cd/m2. To poslední číslo mi ovšem dělá starosti. Jde o to, aby monitor uměl také dosáhnout dostatečně nízkého jasu, aby vás při práci s ním nebolely oči. Ještě jsem totiž neslyšel o někom, komu by připadal jeho LCD monitor málo světlý, naopak lidí s monitory příliš jasnými je nepočítaně.

Není zatím jasné, jestli je 24WMGX3 monitor s rozšířeným barevným prostorem („wide-gamut“), nicméně se zdá, že nikoli, že je to monitor zobrazující standardní sRGB barvy, což by bylo rozhodně velkou výhodou v době, kdy výrobci sice dávají na trh stále více wide-gamut monitorů, ale operační systémy a grafické karty s tím většinou neumí správně pracovat, takže mnozí uživatelé mají na svých monitorech přesycené červené a zelené barvy, aniž by s tím šlo povětšinou něco udělat.

Výrobce slibuje inteligentní chování monitoru včetně senzoru pro automatickou regulaci jasu dle okolního osvětlení a volbu režimu dle zobrazovaného obsahu, tedy zda jde o text, video, či hry. Mezi další vymoženosti monitoru patří obraz v obraze (PIP), integrované reproduktory (2 x 5 W) a dálkové ovládání.

Škoda, že NEC nevybavil monitor plnohodnotným výškově a směrově stavitelným stojanem, i když ten použitý má alespoň možnost regulovat výšku až v rozmezí 6 cm.

Doporučená počáteční cena monitoru je stanovena na 23 600 Kč včetně daně, což se zdá být poměrně hodně. Na druhou stranu k tomu NEC dává tříletou záruku a servis s odvozem monitoru „ode dveří“ a opět jeho vrácení na místo používání.Komentáře