Na ženevském autosalonu se představí vůz ovládaný iPhonem

Hardware | 23.02.09

Švýcarská designérská společnost Rinspeed odhalí koncept elektromobilu ovládaného přes iPhone již příští týden na ženevském autosalónu.

Vůz Rinspeed iChange mění klasický klíč v zapalování za iPhone, který stačí připevnit na palubní desku vlevo či vpravo od volantu. Jakmile je zařízení připojeno, stačí na něm jen stisknout zelené tlačítko „Start“ a auto nastartuje. Během řízení lze iPhone použít i k jiným činnostem – např. ovládání světel.

 

Vůz je ale specifický i kvůli mnoha jiným věcem než ovládání přes iPhone. Rinspeed iChange může úplně změnit způsob, jakým lidé nahlížejí na elektromobily.

 

Většina aut je navržena k přepravě fixního množství pasažéru dle počtu sedadel, ať už jede v autě pouze řidič čnebo naopak celá rodina. Rinspped iChange je ale jiný. Stiskem jediného tlačítka se v zadní části vozu objeví dvě další místa pro přepravu osob. Když tedy jede řidič sám a chce využít sportovních vlastností, nechá zadní část vozidla sklopenou, což autu poskytne větší aerodynamiku a nižší spotřebu.

 

Nejde navíc o žádný pomalý městský automobil, ale o opravdový sporťák. 150 kilowattový motor Siemens poskytuje vozidlu dost dynamiky k tomu, aby dokázal předvést zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,2 vteřiny a umožňuje dosahovat rychlostí přes 200 km/h.

 


Komentáře