Malá HDD kamerka s HD obrazem je tady. Jmenuje se Canon HG10.

Hardware | 02.08.07

Novinka Canon HG10 je skutečně malá, přesto disponuje moderními technologiemi. Produkt je vybaven optickým stabilizátorem obrazu, pevným diskem, záznamem AVCHD a především rozlišením High Definition.

Nový model kamery je vybaven jedním snímacím prvkem typu CMOS. Canon tedy nevsadil na standardní CCD, ale ubírá se (alespoň v případě této kamerky) cestou podobnou jako Sony, které začalo používat CMOS prvky ve svých konzumních kamerách již dříve. Kamera Canon HG10 obsahuje konkrétně prvek CMOS s úhlopříčkou 1/2,7“.Ovládání kamery by mělo být vylepšeno. Uživatelé budou moci ovládat kameru s pomocí nového navigačního kruhového voliče. To má výrazně zjednodušit ovládání. Mimoto, bude možné pořizovat s kamerou fotografie i během natáčení videozáznamu. Tato funkce se v praxi rozhodně hodí, tudíž za ní můžeme tvůrce už teď pochválit.

Podle výrobce je možné vtěsnat na integrovaný pevný disk s kapacitou 40GB až 15 hodin HD videozáznamu. Je však více než pravděpodobné, že kvalita záznamu ve „spořivém“ režimu nebude zcela prvotřídní. Už nyní je jasné, že pokud si budete chtít vychutnat kvalitní HD obraz, budete muset nahrávat video v nejvyšší kvalitě (HXP) – a pak se na pevný disk vejde řádově méně hodin záznamu.Mezi další zajímavé parametry kamery patří zcela bezpochyby optický stabilizátor obrazu (OIS), který výrobce označuje jako Super Range, dále služba ostření Instant AF, nebo procesor pro zpracování obrazu DIGIC DV II.

Pokud se obáváte, že je pevný disk příliš náchylný na nárazy a v kameře je tedy ve stálém ohrožení, možná vás uklidní skutečnost, že HDD v kameře HG10 je dobře chráněn. Prvním stupněm ochrany je technologie pro detekci pádu. V případě, že začne kamera padat – automaticky to kamera rozezná (pád z výšky nad 40 cm) a ještě před nárazem automaticky zaparkuje rameno se čtecí/zapisovací hlavičkou. Pak nedojde ke kontaktu hlavičky s magnetickým povrchem a tudíž ani k poškození datové plotny. Při menších pádech (pod 40 cm) se o bezpečnost stará pro změnu tlumící mechanismus, který by měl disk také ochránit před poškozením.
Bližší popis technologií v kameře:

Snímač Canon Full HD CMOS
Videosnímač Canon Full HD CMOS snímá záznam HD 1080i v plném rozlišení 1920 x 1080.

DIGIC DV II
Procesor Canon DIGIC DV II, optimalizovaný pro zvýšený datový tok formátu HD, používá technologii redukce šumu a snaží se tak dosáhnout optimálně ostrých a čistých HD videosnímků. DIGIC DV II také ovládá fotografické funkce videokamery HG10; kamera tak může plnit funkci digitálního fotoaparátu. Disponuje různými funkcemi, mezi něž patří vestavěný blesk a zobrazení histogramu. Pořízené fotografie mají rozlišení 3,1 megapixelu. Díky procesoru DIGIC DV II lze fotografovat i během natáčení HD videa a přitom není nutné přepínat mezi režimy snímání videa a nepohyblivých snímků.

Instant AF
Systém Instant AF, primárně vyvinutý pro profesionální HD videokamery Canon řady XH, je pokročilý systém automatického zaostřování. Měl by nabídnout rychlejší a spolehlivější automatické ostření než jaké mají kamery bez tohoto systému.


Quick Start
Většině videokamer trvá několik sekund, než se po zapnutí připraví k vlastnímu snímání. Pomocí funkce rychlého spuštění (Quick Start) by měla být videokamera schopná snímat přibližně za jednu sekundu po aktivaci z úsporného režimu.

Progresivní snímání
HG10 nabízí progresivní snímání rychlostí 25 snímků za sekundu – současně se snímáním 25P poskytuje i režim Kino (Cinema Mode) a speciální nastavení obrazu CINE, které se snaží emulovat obraz natočený jakoby filmovou kamerou.

Editace v počítači
Natočené záznamy lze prostřednictvím USB připojení přenést do počítače a editovat. Dodaný Corel Application Disc obsahuje software potřebný pro správu a střih AVCHD záznamů a vypalování DVD. Pokud to však se střihem myslíte vážněji, pak si zcela jistě zakoupíte pokročilejší střihový program – např. Pinnacle Studio 11 ve verzi Plus nebo Ultimate, Adobe Premiere Elements, Adobe Premiere PRO CS3 případně některý produkt společnosti Ulead.Komentáře