Kupujete televizor? Seznamte se s důležitými pojmy - 4.díl

Hardware |

Nenechte se při nákupu nového televizoru opít rohlíkem a odhalte, co všechno se přesně skrývá pod směsí zkratek, tabulek specifikací a přehledem funkcí, s nimiž se při nákupu nového televizoru určitě setkáte. V tomto návodu se vám pokusíme vše vysvětlit jasně a srozumitelně.

Kupujete televizor? Seznamte se s důležitými pojmy - 4.díl
Předcházející díl

 

Co se týče používání zavádějících, matoucích, zveličujících nebo často zbytečných pojmů nebo specifikací, je žargon používaný ve světě televizorů je naprosto bezkonkurenční. Výrobci televizorů se vás snaží prostě a jednoduše zmást, respektive oslnit čísly a skvěle znějícími názvy. Jeden příklad za všechny: průmysl vyrábějící televizory je odvětvím, které vám s ledovou tváří bude neustále tvrdit, že 3 840 pixelů vodorovně odpovídá 4K vodorovným pixelům (ve skutečnosti vodorovných 4K obsahuje přesně 4 096 pixelů, ale kdo by to počítal?). 

Pojmy týkající se rozlišení

Poměr stran (Aspect ratio): Jedná se o počet pixelů ve vodorovných pixelů (řádků) pro každý svislý pixel (neboli sloupec). Obecně se tento pojem vyjadřuje poměrem celých čísel (16:9 pro rozlišení 1 920×1 080, 16:10 pro rozlišení 1 920×1 200 atd.), nicméně je možné tento poměr vyjádřit i jako desetinné číslo, například 1,77 (16:9) nebo 1,6 (16:10). Prakticky všechny soudobé televizory dnes mají rozlišení 16:9, což je zároveň poměr, který je standardem pro prakticky každý druh mediálního obsahu včetně DVD nebo Blu-ray.

Prakticky všechny soudobé televizory dnes mají poměr stran 16:9, poměr 4:3, který se blížil čtverci se dnes považuje za zastaralý.

Interlaced (i) – prokládaný: Jedná se o zkratku slov interlaced scanning neboli o obnovování lichých řádků pixelů v jednom cyklu a následné obnovení sudých řádků v dalším cyklu. Vzhledem k tomu, že obnovení celé obrazovky trvá celé dva cykly, je oznamovaná obnovovací frekvence 60 Hz ve skutečnosti pouze 30 Hz. Obrazovky s prokládáním se již dnes prakticky nepoužívají, najít je můžete snad jen v bazarech.

Progressive (p) – progresivní: Jedná se o zkratku slov progressive scanning neboli o obnovení všech řádků pixelů obrazovky v jednom cyklu. Počet obnovovacích cyklů odpovídá obnovovací frekvenci: 6 Hz, 120 Hz apod.

 

Pokračování

 Úvodní foto: sony

Komentáře