Intel pouští do světa procesory Intel Core i7

Hardware | 18.11.08

Pokud alespoň vzdáleně sledujete dění v oblasti IT, určitě vám neuniklo ohlášení nové generace mikroprocesorů Intel, souhrnně označené jako Nehalem. Dnes se tak skutečně stalo a světlo světa spatřily hned tři modely nových procesorů.

Dneškem se dostávají na trh oficiálně nové mikroprocesory společnosti Intel postavené na mikroarchitektuře Nehalem. Tímto uvedením začínáme sérii článků popisujících dopodrobna nové vlastnosti mikroarchitektury a produktů na nich postavených. Nyní si přešdstavíme ve zkratce o co přesně jde a v následujících článcích si rozebereme jednotlivé pasáže dopodrobna.


Než si ale představíme novinky a vylepšení, řekneme si, z čeho vlastně nejnovější mikroarchotektura vychází. Základem mikroarchitektury Intel Nehalem je současná architektura Core, obohacená o některé prvky – některé svým významem pouze kosmetické, některé doslova revoluční. Nejedná se tedy o vývojový skok, jaký jsme mohli spatřit při přechodu z NetBurst na Core, nicméně změny jsou velmi výrazné.
V den uvedení se na trh dostala platforma Bloomfield, v polovině roku 2009 ji bude následovat platforma Lynnfield. Bloomfield je označení pro high-end platformu vyznačující se tím nejlepším, co architektura Nehalem může nabídnout. Její zařazení jednoznačně míří do malých jednoprocesorových serverů a výkonných pracovních stanic, zkrátka všude tam, kde je potřeba vysoký výpočetní výkon. Lynnfield bude naproti tomu uveden až s několikaměsíčním zpožděním a bude se de facto jednat o náhradu za střední a nižší střední segment trhu zastupovaný v současné době procesory Intel Core 2 Duo a Intel Pentium Dual-Core. Této platformě budou chybět některé zajímavé funkce a technologie, celý návrh bude uzpůsoben ne k maximálnímu výkonu, ale bude se ohlížet na co nejlepší poměr výkon/cena. Z těchto změn bude vycházet i první nepříjemnost celé platformy – rozdílné patice. Bloomfield bude operovat s 1 366 piny v patici, označované prostě jako LGA 1366, Lynnfield pak bude operovat s 1 160 (nebo podle posledních informací s 1 156) piny.


Komentáře