Intel Penryn na scéně – 45 nm Core 2

Hardware | 13.11.07

Poslední rok byl až několik výjimek ve znamení velkého úspěchu mikroarchitektury Intel Core, potažmo procesorů Core 2 Duo a Quad. Pokrok se však nezastavil a v průběhu listopadu byl uveden na trh první mikroprocesor vyrobený novou 45 nm výrobní technologií.

Co si představit pod pojmem nová 45 nm výrobní technologie? Především tedy zmenšení plochy samotného čipu a tudíž zlevnění jeho výroby. Na jeden 300 mm wafer, ze kterých se dělají mikroprocesory Intel, se tak vejde až o čtyřicet procent více čipů (za předpokladu porovnání stejných čipů). Zlevnění nových procesorů se však neprojeví ihned, protože první vydané verze mikroprocesorů budou směřovat do high-end segmetu a tudíž budou prodávány za obvyklých 999 dolarů za nejvýkonnější stolní model. Tím se stal dnem uvedení Intel Core 2 Extreme QX9650, další budou následovat v prvním čtvrtletí 2008. Celá řada nových mikroprocesorů se označuje jako Penryn a při jejich výrobě jsou použity mimo jiné i technologie a kombinace nových materiálů, které významně omezují svodové proudy v tranzistoru a zvyšují výkon celé 45nm výrobní technologie. Intel používá při izolaci tranzistorových hradel nový materiál s vysokou dielektrickou konstantou (high-k) a novou kombinaci kovových materiálů v tranzistorových elektrodách.


Vraťme se však k QX9650. Jedná se o čtyřjádrový mikroprocesor složený ze dvou dvoujádrových čipů, spojených systémovou sběrnicí Front Side Bus (stejně jako u předchozích čtyřjádrových modelů) pracující na frekvenci 1 333 MHz. Mikroprocesor disponuje vyrovnávací pamětí L1 cache o velikosti 64 kB pro každé jádro zvlášť (rozdělené na 32 kB pro data a 32 kB pro instrukce), u L2 cache je situace taková, že každá dvě jádra mají vlastních 6 MB, celkově tedy procesor má 2x 6 MB L2 cache. Jeho pracovní frekvence jsou rovné 3 GHz a jako každý Extreme model disponuje odemčeným násobitelem, což znamená teoreticky neomezenou možnost zvýšení pracovní frekvence. Procesor se skládá z 820 milionů tranzistorů rozložených na ploše 214 mm2, což je obrovský rozdíl proti 65nm předchůdci, který měl 2x 4 MB L2 cache, rozlohu 286 mm2 a 586 milionu tranzistorů.Procesor má k dispozici jak známé sady x32, EM64T, MMX, SSE, SSE2, SSE3, tak i plnohodnotnou SSE4 označenou jako SSE4.1, která přináší nové instrukce pro zpracování audio, video a foto obsahu včetně podpory kódování a dekódování videa. Nechybí ani staré známé technologie EIST (snižující spotřebu a výkon v případě, že není procesor plně vytížen), Execute Disable Bit a virtualizační technologii, využitelnou především v podnikové sféře.Komentáře