Intel P35 v dvojitém podání Gigabyte

Hardware | 23.05.07

Druhou základní deskou s novým čipsetem Intel P35 na našem trhu se stal model Gigabyte GA-P35-DQ6 - nástupce velmi oblíbeného (a patřičně drahého) modelu GA-965-DQ6. K němu se přidal ještě firemní bratříček s podporou DDR3 pamětí s označením GA-P35T-DQ6.

Společnost Gigabyte United, jak zní celé její jméno, včera uvedla nové vlajkové lodě své řady základních desek DQ6. Jedná se o modely GA-P35T-DQ6 a GA-P35-DQ6, postavené na novém čipsetu Intel P35. Základní desky podporují nejnovější procesory Intel se systémovou sběrnicí FSB až 1 333 MHz včetně nově příchozích modelů vyrobených 45nm technologií, která přinese vyšší výkon a energetickou úspornost. Předností základních desek vybavených čipsety Intel P35 je podpora operačních pamětí DDR2 až do frekvence 800 MHz (a neoficiálně 1 066 MHz) a DDR3 pamětí až do pracovní frekvence 1 066 MHz. P35 se tak stává prvním čipsetem využívajícím tento nový formát operačních pamětí pro desktopové použití.


Nová generace pamětí DDR3 1 333 MHz má podstatným způsobem zvýšit výkon, snížit spotřebu energie a umožnit tak uživatelům provozovat aplikace náročné na využití paměti.Oba představené modely Gigabyte GA-P35T-DQ6 a GA-P35-DQ6 podporují technologii ATI CrossFire s dvěma PCI Express y16 konektory (nicméně nemají plných 2x 16 nebo 2x 8 PCI Express linek, ale rozdělení je 16 + 4). Dalším vylepšením oproti minulým verzím motherboardů je Ultra Durable 2, které spočívá v použití feritových indukčních cívek, low RDS(on) MOSFETů a pevných, bez kapalinových kondenzátorů. Feritové indukční cívky jsou schopné zabezpečit práci ve vyšších frekvencích při přetaktování, menší teploty, nižší elektromagnetické rušení a také zvýšenou odolnost proti korozi. Low RDS(on) MOSFETy mají účinnější přepínání a podstatně tak snižují generování tepla. Navíc používají pouze pevné, bez kapalinové kondenzátory vyrobené v SMD (Surface Mount Device) v Japonsku. Tyto kondenzátory mají mít vyšší výkon a odolnost vůči teplu a mají dodat vyšší spolehlivost systému

Design základních desek rovněž obsahuje Quad Cooling, Quad e-SATA2, Quad BIOS a Quad-Triple Power Phase. Dále úplně nový měděný chladič Silent Pipe pokrývající north bridge, south bridge a MOSFETy u CPU. Tento chladič redukuje teplo v procesorové oblasti.Quad Bios je poslední verzí technologie zahrnující DualBIOS a Express BIOS Rescue. Jedná se o kombinaci bezpečnostních mechanizmů a čtyř kopií BIOSu distribuovaných mezi pevným diskem a na CD. Toto řešení pomáhá redukovat nebezpečí virových útoků nebo poškození firmware a poskytuje několik vrstev ochrany BIOSu.

Quad e-SATA 2
Čtyři sady externích 3Gb/s SATA portů umožní snadné sdílení a přenos dat na externí zařízení. Quad e-SATA2 je navržený speciálně pro přenos na externí zařízení, zvýšená odolnost a double bus bandwidht umožní vysokorychlostní komunikaci, vyhledávání a ukládání dat On-The-Go.Quad Triple Phase
Toto řešení je exklusivně pouze na motherboardech Gigbyte, design obsahuje 12 napájecích fází, které zajišťují stálé napětí a okamžitou podporu CPU v průběhu náročné práce nebo přetaktování.

Obě dvě desky by měly být již nyní k dispozici u distributorů za ceny přesahující 5 000 Kč včetně DPH.Komentáře