Intel P35: co přináší nová generace čipsetů? (2/2)

Hardware | 11.07.07

Druhá část našeho článku je zaměřena výhradně prakticky a přiblíží vám tři současné TOP modely základních desek s čipovou sadou Intel P35. Těšit se tak můžete na Asus P5K Deluxe WiFi, Gigabyte GA-P35-DQ6 a MSI P35 Platinum a praktické zkušenosti s nimi.

Tento článek navazuje na materiál uveřejněný zde. Přesto jej můžete číst samostatně...


Ve společnosti všech tří základních desek jsme strávili více než měsíc a s hodnocením jsme počkali na uvedení a praktickou práci s novými procesory Intel, podporujícími systémovou sběrnici FSB 1 333 MHz. S prací všech tří modelů jsme byli v konečné fázi spokojeni, nicméně o bezproblémový provoz se rozhodně - alespoň ze začátku v prvních verzích BIOSů - nejednalo.

BIOS – to je mnohdy až nadpozemské označení pro něco, co může udělat z průměrné základní desky z pohledu hardware výborný kus a naopak z motherboardu s těmi nejlepšími HW předpoklady podřadnou a nepovedenou desku. Nejinak tomu bylo i u testu těchto tří boardů. Asi nejhůře ze všech na tom byla po rozbalení základní deska MSI, která v sobě měla ještě beta verzi BIOSu – je nutné také poznamenat, že tento kus k nám byl doručen s více než třítýdenním předstihem před ostatními. Deska se s touto verzí 0.9b nevyznačovala kdovíjakou stabilitou a ani možnostmi přetaktování. Trvalo více než měsíc, než se objevil BIOS, se kterým jsme nakonec desku otestovali – verze 1.1. S tou ale zmizely všechny neduhy týkající se nestability provozu a zároveň byly doplněny chybějící položky nezbytné pro dobré a účinné přetaktování CPU a operačních pamětí.

Ani model základní desky společnosti Gigabyte neoplýval kdovíjakými funkcemi v prvním BIOSu verze F1. Stabilita desky byla sice v pořádku, ale o to menší byl podávaný výkon. Na rozdíl od MSI vsadili u Gigabyte na stabilitu, a tudíž jsme novým BIOSem čekali hlavně nárůst výkonu. Ten se dostavil v současné jediné volně dostupné verzi BIOSu F4 (vyzkoušeli jsme si i předchozí F3) a ta, zdá se, opravila všechny nedostatky týkající se výkonu, ale také podstatně zlepšila možnosti přetaktování procesoru a operačních pamětí.

Asi nejvyváženější základní deskou byl model P5K Deluxe od Asusu. Začínali jsme s verzí BIOS 0202, která podávala přiměřené výkony, výbornou stabilitu, a na počáteční BIOS nejlepší přetaktování ze všech tří testovaných. Desku jsme finálně otestovali při beta BIOSu 0501 a ten oproti prvnímu pomohl zejména v možnostech přetaktování, o málo vylepšil výkon a udržel stabilitu na maximální možné hranici.

Testovací sestava Intel:

  • Procesor: Intel Core 2 Extreme X6800, frekvence 3 458 MHz, 4 MB L2 cache, FSB 1 066 MHz, 2jádra
  • Grafická karta: Sapphire Radeon X1900 XTX, GPU: ATI Radeon X1900 XTX, 512 MB GDDR3
  • Pevný disk: WD Raptor 150 GB SATA WD1500ADFD, kapacita 150 GB, 10 000 ot/min, 16 MB, NCQ
  • Chladič CPU: Arctic Cooling Freezer 7 Pro
  • Ovladače: INF Update Utility 8.3.0.1013, ATI Catalyst Software Suite 7.6
  • Operační systém: Microsoft Windows Vista
  • Software: Autodesk 3D Studio Max 9, BAPco SYSmark 2004 SE, DVD Shrink 3.2, EVEREST Ultimate Edition 4.0, Futuremark 3DMark05 Build 1.3.0, Futuremark 3DMark06 Build 1.1.0, Futuremark PCMark05 Build 1.2.0, Half-Life 2: Episode One, HD Tach 3.0.1.0, LAME 3.97, Quake 4 1.3, Super PI, WinRAR 3.70

Tím můžeme ukončit obecný úvod a směle přejdeme na popis produktů


Komentáře