Intel P35: co přináší nová generace čipsetů? (1/2)

Hardware | 26.06.07

Je tomu již celý měsíc a několik dní, co byl oficiálně uveden představen nový čipset podporující nejnovější procesory Intel Core 2 s podporou FSB 1 333 MHz. Kromě toho tento čipset přináší jako první podporu operačních pamětí DDR3 s rychlostí až 1 333 MHz.

Poslední várku nových čipových sad představil Intel před necelými devíti měsíci spolu s příchodem architektury Core do stolních PC. Jednalo se pochopitelně o dnes velmi populární P965 a G965 s grafickým jádrem GMA 3000. 25. května 2007 ale přišla do prodeje nová rodina čipsetů.


Čipové sady Intel nové generace přecházejí na nový druh značení – místo písmena a tří číslic se budou používat kombinace písmene a dvou číslic. Čipsety s kódovým označením Bearlake jsou ihned po vypuštění k dispozici ve dvou verzích (P35 a Q35). Z nového značení čipsetů lze poměrně snadno vyčíst jejich zaměření – podobně jako u předchozích čipsetů znamená P plnohodnotný čipset bez integrované grafiky, Q je firemní varianta vybavená technologiemi jako je vPro a základním grafickým adaptérem, G označuje čipset s integrovanou grafikou a konečně X označuje nejvýkonnější variantu čipové sady.


Verze s integrovaným grafickým adaptérem G35 a nejvybavenější verze X38 se opozdí a na trh budou uvedeny až ve druhé polovině roku. Původně se spekulovalo o tom, že budou existovat různé revize čipsetů Bearlake, podporující buď DDR2, nebo DDR3 paměť, ve finále se ale jedná o stejné čipy, u nichž záleží na výrobci základní desky, jakou paměť se rozhodne podporovat.


Komentáře