IDF Spring 2008 – den třetí

Hardware | 04.04.08

Druhý den IDF (tak schválně, kolik z vás nečetlo předchozí reportáž) byl zároveň posledním dnem, ve kterém probíhalo jarní setkání vývojářů, inženýrů, spolupracujících firem a novinářů s předními představiteli společnosti Intel. Dnes byla představena druhá generace Intel Classmate, a dozvěděli jsme se zase mnoho zajímavých věcí.

Dnešní den jsme zasvětili především uvedení druhé generace „vzdělávacího „netbooku“ Classmate PC určeného pro studenty na celém světě“. Jedná se o přenosný počítač speciálně vyvinutý pro potřeby mladších studentů a samozřejmě bylo při návrhu hleděno i na co nejnižší prodejní cenu. S první verzí Classmate jsme se mohli setkat před necelými dvěma lety, nyní přichází jeho nástupce.Nejvybavenější varianta Netbooku bude vybavena procesorem Intel Celeron M, 512 MB operační pamětí, 30 GB pevným diskem, LCD displejem s velikostí 9“, integrovanou webovou videokamerou a samozřejmě také baterií se šesti články. Prodávat bude s operačním systémem Linux (k vidění bylo při uvedení minimálně osm modelů disponujících různými linuxovými distribucemi) nebo již klasicky s operačním systémem Microsoft Windows XP v nějaké jeho zřejmě upravené variantě. Zde bychom se chtěli na chviličku zastavit – operační systém MS Windows XP bude dodáván pouze se verzemi čítajícími 512 MB operační paměti. Dalším naším postřehem je hodně silná vazba a spojení společnosti Intel, respektive jejích partnerů vyrábějících Classmate PC, a jedná konkrétní linuxové distribuce – Ubuntu. Předpokládáme tedy, že s touto distribucí se budeme setkávat častěji a častěji.

Zpět ale k Netbooku – chybět mu nebude ve výbavě integrovaný modul Wi-Fi 802.11b/g, až 100 Mbitová síťová karta, voděodolná klávesnice a dvoukanálová zvuková karta. Rozměry tohoto počítače se i přes náš údiv zmenšili (ano, ve skutečnosti vypadá větší než na obrázcích), a to na výsledné hodnoty 238 x 195 x 42 mm při hmotnosti až do 1,49 kg.Naše osobní zkušenost je taková, že počítač vypadá o mnoho „dospěleji“ než jeho první verze, přibyly v dnešní době důležité funkce jako je webkamera, bezdrátová síťová karta, nechybí ani čtečka SD karet, dvě USB a audio konektory. S Classmate PC jsme si vyzkoušeli práci jak v operačním systému Linux (již ve zmíněném Ubuntu), tak i s Windows XP a musíme návrháře pochválit, i přes malé rozměry notebooku se na něm dalo pracovat i v našem dost pokročilém věku. Při uvedení jsme také byli svědky „náhodného“ shození jednoho z přístrojů na zem (dvě děti předváděli, jak přicházejí pod dohledem paní učitelky do třídy a jedno z nich jakoby náhodou zavadilo o na kraji stolu položený notebook, který následně spadl na zem). Přístroji se samozřejmě nic nestalo, dokonce i myš ve Windows se po pádu pohybovala – tudíž Netbook by měl něco vydržet. Na druhou stranu je potřeba připomenout, že použitá 9“ palcový displej má rozlišení pouze 800 x 480, což je podle našeho názoru málo. Slušelo by se alespoň takové SVGA. Mezi zajímavé a prezentované vlastnosti patří funkce, jež se dokáže po ztrátě signálu Wi-Fi připojit k jinému Classmate PC a přes něho se dostat na internet. Další zajímavostí byla prezentace kooperace hlavního (učitelského) notebooku a dalších čtyřech Classmate PC – učitel měl možnost ovládat vzdáleně plochu jednotlivých počítačů a mohl tak například spouštět prezentace nebo vysvětlovat a pomáhat konkrétnímu žákovi individuálně. Ovládací software dále umožňoval sledovat, co se na jednotlivých počítačích děje, popřípadě do jeho chodu zasáhnout. Musíme uznat, že tato prezentace byla více než efektivní a pokud to takhle opravdu bude fungovat ve skutečnosti, klobouk dolů.

Počítače Intel Classmate PC by měly být používány především ke vzdělávání studentů. Bohužel studentů jiných národností, neboť dostupnost předchozí verze na českém, potažmo celém evropském, trhu je téměř nulová. Snad se to zlepší s příchodem druhé generace, protože předpokládaná cena nejlépe vybaveného modelu by neměla přesáhnout 250 dolarů (v přepočtu plus započítání všeho možného i nemožného by ten nejvybavenější přístroj měl přijít na maximálně 6 000 Kč i včetně DPH).Určitě se jedná i přes své chyby o zajímavou platformu, která má přinést vzdělání a internet mnoha dětem, které by se jinak k takovému obyčejnému PC v životě nedostaly. Otázka tak visí na více jak 80 společnostech, které se angažují ve výrobě Classmate PC. Úplně poslední informací je pak fakt, že cena by se v budoucích dodávkách (nebo v další generaci) měla ještě snížit, neboť se plánuje použití platformy Intel Centrino Atom, která by měla přinést vyšší dobu práce na baterie a nižší cenu.Komentáře