IDF Spring 2008 – den druhý

Hardware | 03.04.08

Abychom tedy byli přesní, ono se jedná o oficiální den první, nicméně pro novináře, který se účastnil včerejších přednášek, je to den druhý. Co podstatného se událo dnes? Celé IDF se dnes točilo kolem procesoru Intel Atom a zavadili jsme také o Nehalem.

To, o čem jsme se včera v naší reportáži zmínili (konkrétně o jakémsi chystaném zařízení s velikostí mezi mobilním telefonem a současnými notebooky) se dnes proměnilo v realitu. Společnost Intel oficiálně představila světu mikroprocesor Intel Atom a spolu s ním i mobilní technologii pojmenovanou Intel Centrino Atom.Nová mikroprocesorová řada se skládá z pěti modelů – Z500 až Z540 odstupňovaných po desítkách, kódové označení jádra je Silverthorne, procesory jsou vyrobeny pokročilou 45 nm výrobní technologií a jádro disponuje rozměry 7,8 x 3,1 mm. První dva z řady pracují se systémovou sběrnicí na frekvenci 400 MHz, zbývající tři pak s 533 MHZ Front Side Bus sběrnicí, navíc mají také aktivní Hyper-Threading technologii. Pracovní frekvence se pohybuje od 800 MHz (Z500) přes 1,1 GHz (Z510), 1,33 GHz (Z520), 1,6 GHz (Z530) až po 1,86 GHz u modelu Z540. Nejzajímavější hodnotou je však maximální spotřeba TDP,která je u Z500 pouhých 0,65 W (!!!), přičemž idle power (C6) – tedy minimální spotřeba procesoru) je 80 mW. U ostatních modelů je TDP 2 W a minimální spotřeba 100 mW vyjma nejrychlejšího, který si vezme maximálně 2,4 W. Přehled všech vyjmenovaných informací vám přinášíme v tabulce, kterou najdete ve spodní galerii. Minimální spotřeba procesorů Atom je výsledkem kombinace nových technických procesů pro správu napájení, jako jsou Intel Deep Power Down Technology (C6), CMOS mód a Split I/O napájení. Zejména nový spořící stupeň C6 přináší další snížení spotřeby a umožňuje dosáhnout odběru pouhých 80 mW.

Nová řada mikroprocesorů Intel Atom je dle vyjádření zástupců společnosti Intel plně kompatibilní s mikroprocesory Intel Core 2, dokonce obsahuje SSE3 a SSSE3 instrukce. Toto tvrzení jsme si mohli ověřit u několika vystavených modelů (předprodejních vzorků), na kterých běžely obyčejné Windows XP se Service Packem 2 – a nutno podotknout, že velmi svižně. Ale o praktických zkušenostech až na závěr.K plnohodnotnému provozu systému s procesorem Intel Atom je potřeba ještě jedné součásti - Intel System Controller Hub, zastávající funkci jak I/O řadiče, tak i grafického čipu. Produkty na tomto řešení postavené tak nabídnou svému uživateli komfort práce jako s dnes běžně dostupným přenosným počítačem (USB porty, VGA a audio výstup, PCI Express karty a jiné), navíc přidává podporu pro přehrávání videa ve vysokém rozlišení s možností připojení externího displeje. Podporován je samozřejmě i formát Blu-Ray a jeho rozlišení 720p a 1080i.

Nový procesor bude možno použít jak do stolních počítačů, tak i především jako mobilní řešení. U stolních počítačů lze očekávat zcela pasivní a rozměry minimalistická řešení. Mobilní zařízení - postavených na této platformě – se bude označovat jako Intel Centrino Atom a jeho služeb využijí nejvíce přístroje označované jako Mobile Internet Device – ve zkratce MID. Účelem celé nové mobilní platformy je zpřístupnit uživatelům okamžitý přístup k internetu včetně jeho plnohodnotného prohlížení a práce s ním. Společnost Intel počítá do první generace této platformy s integrací modulů Wi-Fi a/nebo WiMax, osazení však budou mít plně v moci samotní výrobci zařízení. Kromě plnohodnotného prohlížení internetových stránek má být také Intel Centrino Atom společníkem na cesty, ať už ve formě přístroje nebo zabudované v sedačce automobilu – s oběma možnostmi jsme se mohli na IDF setkat. O dalších možnostech, jako je propojení bezdrátového výstupu obrazu nebo využití nových vstupních podnětů jsme se rozepsali včera, nebudeme to tedy opakovat.Intel Centrino Atom v praxi: měli jsme možnost vyzkoušet několik zařízení postavených na této nové platformě a musíme konstatovat, že se vůbec nejedná o špatné řešení. Setkali jsme se s modely s integrovanou klávesnicí, s vysunovací klávesnicí, s modely bez hardwarové klávesnice, s modely s malými, středně malými a velkými displeji (rozumějte s úhlopříčkou od 3,5“ až do 8“). Na IDF jsme měli možnost shlédnout dobrých sedm osm prototypů zařízení s Atom procesorem, asi nejdále se nám zdál vývoj zařízení Panasonic ToughBook, které pracovalo po celou dobu předváděčky naprosto bez chyb a se kterým se nebáli prezentující opakovaně „švihnout“ o zem.

Ke zkompletování informací zbývá dodat, že zařízení budou k dispozici nejen s operačním systémem od společnosti Microsoft, ale i s linuxovou distribucí Linux Ubuntu, na které běžela většina prezentovaných systémů zaměřených na práci s internetem a přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Dostupnost těchto zařízení bude až za několik měsíců a nezjistili jsme ani rámcové prodejní ceny, za které by se tyto zařízení měly objevit na trhu. Nicméně cena je asi tím nejpalčivějším problémem (a to doslova), neboť může celou tuto platformu vynést do nebes nebo ji pohřbít za živa. Osobně si myslíme, že cena těch lepších zařízení bude hodně přes 8 000 Kč. K dispozici by měla být nejdříve v červenci, u nás do konce srpna.Otázka do diskuze: kolik byste byli ochotní investovat do nějakého produktu s Intel Centrino Atom, a jaký z předváděných modelů by se vám líbil (přehled najdete dole v obrázkové galerii)?Komentáře