HP nabízí inkoustová multifunkční zařízení s dotykovým displejem

Hardware | 16.09.07

Společnost Hewlett-Packard představila ucelenou řadu inkoustových multifunkčních zařízení pro domácnosti a malé kanceláře. K dříve uvedenému modelu Dva nové modely mají dotykový displej

Společnost Hewlett-Packard představila ucelenou řadu inkoustových multifunkčních zařízení pro domácnosti a malé kanceláře. K dříve uvedenému modelu HP Photosmart C5280 přibyly další čtyři výrobky, které postupně doplní a nahradí dříve prodávané modely.Zajímavou novinkou je implementace dotykového displeje hned u dvou zařízení a nové funkce, které se nám sice mohou zdát trochu nadbytečné, ale jen do doby, než přijde čas na jejich použití.
Které funkce to jsou? Na obrázku se můžete podívat na novinku u HP a mezi inkoustovými multifunkcemi vůbec. Stiskem tlačítka v menu si můžete navolit tzv. školní papíry. Hodí se pro případy, kdy váš školou povinný potomek nutně potřebuje nějaký druh papíru a vy jej zrovna nemáte k dispozici. Ale můžete jej vytvořit. K dispozici je čtverečkovaný papír, papír s notovou osnovou a pro chvíle volna také Maze neboli labyrint. U něj nás nejvíc zajímalo zda je pokaždé generován jinak. Naštěstí jsme se dozvěděli, že ano a vaše dítě nemusí při hledání vchodu a východu z bludiště podvádět...

První informace o nových produktech společnost HP uvedla již v průběhu letních prázdnin, tentokrát jsme se mohli s produkty seznámit tak říkajíc "na dotek".Jinak snad nelze dotykové ovládání dvojice produktů popsat. Výklopné displeje s dotykovou obrazovkou mají usnadnit editaci obrázků uložených na paměťové kartě (vložené do správného slotu v multifunkci). Editace přitom nezahrnuje jen výběr tisku a pootočení obrazu, ale také korekce červených očí, k níž dochází při použití blesku a barev. Všechna představená multifunkční zařízení mohou pracovat samostatně, i bez připojeného počítače, avšak k některým funkcím budete počítat přeci jen potřebovat.


Model HPC5280 na našem trhu již nějakou dobu je

Cenová hladina nových produktů se bude pohybovat zřejmě od 6 000 Kč u nejlevnějšího modelu do 12 000 Kč u nejdražšího a nejlépe vybaveného stroje. Rozdíl v ceně multifunkčních produktů bez dotykového displeje a s dotykovým displejem by byl asi 1 500 Kč (pokud by docházelo k takové nabídce). Cena displeje není podle našeho názoru zbytečně nadsazená a odráží zvýšené uživatelské pohodlí při práci. Samozřejmostí by měla být podpora našeho národního jazykového prostředí a můžeme s uspokojením konstatovat, že české popisky v menu jednotlivých přístrojů skutečně jsou a podobně na tom je i programové vybavení.

Dotykový displej je jistě vítaným a užitečným zpestřením, ale více nás zaujal pohled na HP Photosmart C8180. Kromě tohoto displeje, slotů pro paměťové karty a USB portu pri tisk z flashdisků totiž naši pozornost přitáhla zabudovaná vypalovací mechanika s možností zápisu dat na CD/DVD. Logicky jsme předpokládali, že kromě skenování na USB disky a přenosu dat z datových karet na USB bude možné například fotografie rovnou zálohovat na CD/DVD médium. Nelze zastírat, že tato možnost zde skutečně je, ovšem funguje bohužel jinak, než jsme doufali. Firmware multifunkce není vybaven na přímé zálohování dat na CD či DVD, k plnohodnotnému využití vypalovačky potřebujete připojený počítač. Do něj si prostřednictvím USB kabelu, Ethernetu nebo jiného způsobu připojení data nahrajete a pak je v nějakém vypalovacím programu zašlete zpět na vypálení do multifunkce.. Vezmeme-li v úvahu dvojí přenos dat (do PC a zpět) a fakt, že vypalovací mechanika dokáže v multifunkci defacto pracovat samostatně (jen pro zadání popisu CD/DVD z dotykové klávesnice na displeji - k zápisu docházi pomocí LightScribe technologie), pak je podle našeho názoru chybějící možnost přímého zálohování více než promarněnou příležitostí. Připusťmě, že máte starší přenosný počítač bez vypalovačky a potřebujete nějakou externí.. Budiž, pak vám tento multifunkční stroj radost udělá. Ve všech ostatních případech se budete jen ptát: PROČ?? A společně s námi budete čekat na nějaký smysluplný krok, například rychlou úpravu firmwaru. Osobně věřím, že to jde. Vždyť multifunkce má vlastní paměť, vlastní procesor, vlastní programové vybavení.

S jednotlivými produkty a popisem některých fotografií se můžete seznámit na následujících stránkách
Foto: autorKomentáře