Drahé ale účinné chlazení - Noctua NH-U12P

Hardware | 31.01.08

Těsně před Vánoci se nám dostala do testů aktualizovaná verze chladiče Noctua NH-U12P, který navazuje na veleúspěšnou řadu chladičů procesorů téhož výrobce. Povede si i NH-U12P minimálně stejně dobře jako jeho předchůdci nebo zapadne do konkurenční šedi?

Pamatujete ještě dobu nedávno minulou, kdy i běžné modely stolních procesorů Intel měly ihned po zapnutí teplotu v rozmezí 60 až 70 stupňů? Tehdy za to mohla mikroarchitektura NetBurst a pořízení lepšího chlazení byla nutnost. Nyní, v době procesorů s TDP 65W (Intel Core 2 a AMD K8), kdy k řádnému chlazení stačí i chladič přiložený k procesoru, je stále obtížnější odůvodnit uživatelům nákup lepšího chladiče. Nynější verze chladičů CPU tak musí o přízeň uživatele bojovat především vynikajícím výkonem a nízkou provozní hlučností – a v neposlední řadě je důležitá i náročnost instalace a vzhled. První tři parametry ocení především uživatelé, kteří chtějí „vyždímat“ svého počítače maximum, tu poslední pak především ti, kteří si libují v vizuálním tuningu PC. Proč se o tom zmiňujeme? Jednoduše proto, že na náš trh dorazila nová verze jednoho z výborných chladičů Noctua NH-U12P.
Noctua NH-U12P je nástupcem highendového chladiče s označením NH-U12F, od něhož se liší pouze v několika málo detailech. NH-U12P je univerzální chladič, vhodný pro použití pro všechny moderní patice procesorů, mezi něž patří AMD AM2, AM2+, Intel LGA775 a Intel Xeon. Pro posledně jmenované procesory je potřeba přikoupit sadu pro ve standardní dodávce balení není. předchozímu modelu zmizela podpora AMD 939/754, což by ale u tohoto nemělo tolik vadit, neboť se počítá nejmodernější hardware. Základem chladiče je mohutná měděná čtveřicí Heat-Pipe trubic vycházejících ze základny a směřujících do hliníkových žeber. Těch jsme napočítali celkem 38.Komentáře