Digitální podzim ve vysokém rozlišení

Hardware | 13.09.08

SROVNÁVACÍ TEST: Pevný disk, flash paměť, nebo Blu-ray disk? Porovnávali jsme sedm digitálních kamer a známkovali jejich cenu, přenosnost, kvalitu obrazu a funkce

Stejně jako v případě MP3 přehrávačů z našeho testu, i u digitálních kamer je zřetelný přesun od zařízení používajících pevný disk k přístrojům pracujícím s flash pamětí. Během několika let se flash paměť stala nejoblíbenějším paměťovým médiem a levnější, lehčí a fyzicky menší modely jsou dnes standardem.

Dřív, když jste chtěli něco menšího, co by se vám pohodlně vešlo do dlaně, museli jste sáhnout pořádně hluboko do kapsy. Dnes je pravidlem, že větší modely jsou ty dražší a obsahují další novou technologii – Blu-ray disk. Videa s vysokým rozlišením (HD) byla velkým příslibem let 2006 a 2007 a dnes, když už jsou vyřešené problémy s nahrávacími formáty (a HD DVD je venku ze hry), jsou na vzestupu kamery, které mohou nahrávat na Blu-ray. To všechno jen potvrzuje známé pravidlo, že pro nákup nových technologií není vhodná doba nikdy. Jakmile si něco koupíte, okamžitě se objeví něco menšího, rychlejšího, levnějšího a vůbec mnohem lepšího.

Nicméně znalci v oblasti digitálních kamer věří, že budoucnost patří pevným zařízením pro vysoké rozlišení (bez přenosných částí). Zdá se, že nejspíše nebudete v budoucnu litovat, rozhodnete-li se mezi modely, které jsme hodnotili, pro některý z typů, k nimž se dají dokoupit přenosné mediální karty. Dalším zřetelným pokrokem je Advanced Video Codec High Definition neboli AVCHD (vysoké rozlišení na pevném disku). Podporuje vysoké rozlišení 1 080i a 720p a navíc je bezztrátové, což znamená kvalitnější výsledný záznam. Musíte si ale dávat pozor na kompatibilitu s vaším oblíbeným video editorem.
Když nahráváte v HD, nevyhnutelně skončíte s obrovskými soubory. Pokud váš pevný disk už pod nákladem médií sténá, uvažujte o investici do externího pevného disku.

Canon HG10
21 790 Kč včetně DPH – www.canon.cz

Kompaktní kamera Canon HG10 nabízí podporu pro microSD a obsahuje 40GB pevný disk, na který se vejde až 15 hodin HD 1 080i videa. Pokud si zvolíte nastavení na nejvyšší kvalitu, sníží se maximální doba záznamu na pět a půl hodiny. Baterie vám stejně vydrží jen hodinu, takže nepočítejte s tím, že zaplníte celý pevný disk za jedno natáčení.
Součástí kamery je i velmi slušný 10x optický zoom, optický stabilizátor obrazu, díky kterému se ani s teleobjektivem na maximum nemusíte bát roztřeseného záznamu, a možnost snímání jednotlivých záběrů uprostřed video sekvencí.Kameře s vestavěným 3Mp Cmos snímačem to pár vteřin trvá, než se zahřeje; když ji necháte na standby, můžete natáčet už za vteřinu díky postrannímu tlačítku rychlého spuštění. Záběry si můžete komponovat a prohlížet na připojeném otočném 2,7palcovém širokoúhlém LCD displeji. Model do dlaně má kromě toho i výsuvný elektronický hledáček, takže i v ostrém slunci můžete dále natáčet.
Automatické zaměřování je obecně rychlé a přesné, tlačítka jsou většinou dost velká a snadno přístupná. Přepínač z videa na jednotlivé záběry (až 3,1Mp) je ovšem umístěn poněkud nepohodlně. Na jednotlivé záběry budete také potřebovat microSD kartu, jelikož se fotografie nedají ukládat na pevný disk společně s videem. Za tuto cenu by se dala očekávat možnost mechanického zaostřování, ta ovšem chybí.
Vaše videa budou ještě „pohlednější“, když si zvolíte vestavěný režim Kino, s jehož pomocí v kombinaci s rychlostí 25 obrázků za vteřinu progresivního nahrávání docílíte u vašich digitálních záběrů filmového efektu. Záznam má přirozené (i když teplé) barvy, automatické vyvažování bílé vám zaručí kvalitní obraz v širokém spektru světelných podmínek.
Kvalita zvuku při přehrávání na stereo reproduktorech je průměrná. I přes zmíněné připomínky nabízí HG10 solidní výkon.

Konstrukce: 4,5/5
Funkce: 4/5
Cena: 4/5
Celkově: 4,5/5


Hitachi DZ-BD7HE
31 500Kč včetně DPH – www.hitachi.cz

DZ-BD7HE od Hitachi zapisuje HD video přímo na Blu-ray disk a 4,3Mp fotografie na SD kartu, která se zasunuje ze strany. Proto je kamera od Hitachi ze všech testovaných modelů nejrozměrnější, i když se to poměrně úspěšně snaží maskovat stylovým aerodynamickým designem.
Je to také jediný model, který umožňuje použití přenosných nahrávacích médií, takže pokud nenahráváte přímo na 30GB pevný disk, kamera při natáčení tiše vrčí a jemně vibruje. Je zpětně kompatibilní s DVD, čímž jsou vyloučeny jakékoli problémy s kompatibilitou, ovšem poněkud to popírá smysl nákupu HD modelu.Při použití v DZ-BD7HE se na Blu-ray disk vejde pouze 60 minut full HD nahrávek; pevný disk zvyšuje kapacitu na čtyři hodiny. Nezapomeňte se ujistit, kterou možnost jste zvolili, a to dříve, než začnete nahrávat.
Video i fotografie si můžete komponovat buď s pomocí otočného 2,7palcového širokoúhlého LCD displeje, nebo – stejně jako u Canonu – ve výsuvném elektronickém hledáčku. Pro nahrávání na pevný disk jsou ve výbavě kamery HDMI, AV a USB 2.0 kabely.
Při testu se ukázalo, že při přejíždění od jednoho objektu k druhému se u Hitachi pomalu přizpůsobuje zaostření. Při používání různých možností manuálního vyvažování bílé jsme získali věrnější výsledky než s automatem. S miniaturním joystickem umístěným na obrazovce, kterým se můžete přesunovat mezi jednotlivými možnostmi, se manipuluje dosti nešikovně, chybí také optický stabilizátor obrazu. Kamera nabízí matoucí množství nahrávacích možností.
Při slabém osvětlení patří Hitachi mezi testovanými kamerami bohužel mezi ty nejhlučnější a její objektiv má užší záběr než všechny ostatní. Barvy jsou sice živé, ale mnohem teplejší než ve skutečnosti, zvuk zní poměrně dutě.

Konstrukce: 3,5/5
Funkce: 3,5/5
Cena: 3/5
Celkově: 3,5/5Komentáře