Což takhle dát si DDR2 paměti Kingston s nízkou latencí

Hardware | 02.07.07

Aktuální ceny operačních pamětí DDR2 800 MHz přímo vybízejí k upgrade stávajícího systému. A když už si pořídit nové operační paměti, tak proč ne třeba jedny z nejrychlejších na našem trhu – Kingston KHX6400D2ULK2/2G s nízkým časováním a pasivním chlazením.

Ceny operačních pamětí za poslední dva měsíce klesly tak nízko, že si můžete v současné době pořídit 4 GB operační paměti za cenu nižší než byla před dvěma měsíci u dvou 1 GB modulů. Každý výrobce nabízí několik řad operačních pamětí a vždy má jednu sérii vyhrazenou jako ukázku toho nejlepšího. U společnosti Kingston je to řada HyperX a právě dvojice modulů této řady se budou týkat následující řádky.


Kingston HyperX KHX6400D2ULK2/2G, jak se celým jménem nazývá kit dvou 1 GB modulů, je tím nejlepším, co si v současné době můžete pořídit. Paměťové moduly pracují na základní frekvenci 800 MHz při časování CL5 (5-5-5-15) a napětí 1,8 V. Tyto hodnoty jsou defakto standard a není na nich vcelku nic zvláštního. Proč se o tom zmiňujeme? Jednoduše proto, protože bez zásahu uživatele se tyto hodnoty automaticky nastaví při prvním spuštění PC a uživatel dostane standardní výkon jen s tou výhodou, že jeho operační paměti budou lépe ochlazovány díky pasivním chladičům.

Co však dělá tyto paměti vysoce nadprůměrnými je jejich možnost nízkého časování, které lze nastavit při frekvenci 800 MHz na CL3 (3-3-3-10). Toto časování je nejen jedno z nejlepších u operačních pamětí DDR2, ale dohání i předchozí generaci, která na časování CL3 začínala.

Obecně se říká, že systémy postavené na platformě Intel jsou výkonnostně citlivé na frekvenci pamětí a na jejich časování záleží méně, naopak systémy založené na platformě AMD rády pracují s paměťmi s nižší latencí (i při nižší pracovní frekvenci), neboť tak dosahují vyšších výkonů. Samozřejmě, že jsme nezůstali u standardních nastavení ani frekvence, ani časování a už vůbec napětí a jali jsme se testovat a zkoušet.

Nejnižší časování se nám povedlo při frekvenci 800 MHz, a to CL 3-3-3-8 a napětí 2,3 V. Zkusili jsme samozřejmě také nejvyšší možnou pracovní frekvenci, kterou zvládnou tyto moduly a dostali jsme se pohodlně na hranici 1 000 MHz při časování CL5 a napětí 2,3 V.


Komentáře