Computex: Intel uvádí novou generaci čipsetů a nové procesory C2D

Hardware | 05.06.07

Po téměř dvoutýdenním čekání od uvedení prvních produktů s novými čipsety Intel jsou tyto produkty oficiálně uvedeny na trh. Spolu s nimi společnost Intel představila i tři nové mikroprocesory podporující nejnovější technologie použité v čipových sadách.

Nová generace čipových sad společnosti Intel (kódové označení Bearlake) se skládá z několika modelů, z nichž dnes byly představeny dva – P35 a Q33. O nich jsme se již zmínili v článku o chystaných novinkách u Intelu, a při představení nových základních desek MSI, Gigabyte, nebo Biostar. Pokud jste se k článkům dosud nedostali, zde jsou ještě jednou jejich základní parametry.Intel P35 chipset
Čipová sada P35 je rozdělena na dvě části – severní a jižní můstek, které si mezi sebou dělí práci a jsou spojené navzájem sběrnicí s přenosovou rychlostí 2 GB/s. Severní můstek nese označení P35 GMCH a obstarává komunikaci s procesorem (podporuje modely Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core 2 Extreme, Pentium Dual-Core a Celeron – tedy všechny procesory s mikroarchitekturou Core), grafickou kartou PCI Express x16 a operační pamětí. Co se týká grafických karet, čipset jako takový podporuje režim ATI CrossFire, což je spojení výkonu dvou GPU dohromady. Ten může být ovšem realizovaný pouze v konfiguraci PCI Express x16 + x4, neboť čipová sada neumí rozdělit PCI Express linky určené pro grafiku. Navíc zbývající čtyři linky musí být dotaženy pomocí jižního můstku s nízkou propustností mezi oběma můstky, takže výsledný výkon nebude nijak převratný. Intel si tímto krokem nechává otevřená vrátka pro uvedení high-endového čipsetu, který bude mít všechny tyto funkce plně funkční.Severní můstek v sobě má také integrovaný řadič paměti typu DDR2 nebo DDR3. Jakou variantu si výrobci vyberou je zcela na jejich uvážení, u DDR2 jsou podporovány frekvence 400, 533, 667 nebo 800 MHz, u DDR3 to je 800 nebo 1 066 MHz. Samozřejmě oficiálně. Ale jak jsme se mohli při testech prvních boardů postavených na těchto čipsetech přesvědčit, meta 1 600 MHz u DDR3 není ničím, čeho by se nedalo dosáhnout zručnějšímu (a movitějšímu) uživateli.

Jižní můstek obstarává, jak je dobrým zvykem, připojení všech ostatních komponent a příslušenství počínaje dvanácti USB 2.0 porty, až 1 000 Mbit/s síťovou kartou přes High Definition Audio a šest Serial ATA 3 Gb/s porty s podporou pole RAID 0, 1, 5 a 10 až po šest jednotlivých linek PCI Express pro rozšiřující karty. Volitelnou součástí může také být Intel Quiete systém nebo Intel Turbo Memory.Díky novému, 65 nm výrobnímu procesu by měl tento čipset hřát o mnoho méně než jeho předchůdce a tak se jistě dočkáme mnoha zajímavých pasivních rešení.

Největší novinkou tohoto čipsetu je podpora DDR3 operačních pamětí a s tím související i zvýšení frekvence systémové sběrnice Front Side Bus až na hodnotu 1 333 MHz. Toto je frekvence, kterou mezi sebou komunikuje procesor a zejména v případě použití čtyřjádrových CPU může dojít k rapidnímu nárůstu výkonu, neboť systém rychleji dostane požadované informace.Předpokládáme, že základních desek postavených na tomto čipsetu bude v dohledné době mnoho a určitě bude z čeho vybírat. Pro názornost předkládáme výrobky samotné společnosti Intel, z nichž jsou již některé v prodeji nebo alespoň cenících distributorů.


Komentáře