Co dělat, když si laptop polijete vodou, kávou nebo něčím jiným

Hardware |

Když svůj notebook polijete vodou, nemusí to nutně být žádná velká katastrofa. Jen musíte postupovat rychle.

Co dělat, když si laptop polijete vodou, kávou nebo něčím jiným
Stane se to, ani nevíte jak. Pracujete na notebooku, vedle sebe máte skleničku s pitím. Stačí jeden neopatrný pohyb, sklenička se převrhne a voda se rozlije všude kolem. A ke vší smůle si polijete i notebook. Co teď s tím?

Jak už pravděpodobně víte ze školy, voda a elektřina se moc rády nemají. To samé platí i o elektronice. Jakmile se voda dostane k elektronickým součástkám, může je zničit. A pokud si nedáte pozor, můžete přijít k úrazu i vy.

Předpokládáme, že tento článek nečtete na vlhkém nebo dokonce mokrém počítači. Nejlepším řešením je používání elektroniky, až dokonale vyschne.

Pokud tedy rozlijete nějakou kapalinu a polije vám i váš notebook, pak se v první řadě ujistěte, že vy sami máte suché ruce a že je suché i tlačítko pro vypnutí notebooku. Pokud ne, osušte ruce i tlačítko ručníkem.

Vypněte počítač – tím tentokrát nemyslíme správné vypnutí operačního systému Windows, které chvíli trvá. Naopak – stiskněte a držte tlačítko pro vypnutí notebooku. Počítač se tímto způsobem asi po pěti sekundách vypne.

Dále odpojte notebook od napájení, což znamená jinými vytáhnout zástrčku ze zásuvky. Pokud je možné vyndat i baterii, pak vyndejte i tu.

Nyní už máte jistotu, že vám nehrozí úraz elektrickým proudem. Následně odpojte vše, co se odpojit dá – myš, kabely, vyměnitelné disky USB apod. Otevřete a vyndejte vše, co se dá relativně jednoduše otevřít a odpojit. Například vyndejte moduly operační paměti RAM, pevný disk nebo disk SSD.

Pokud jste notebook polili takovým nápojem, který je sladký a který po uschnutí vytvoří lepkavou vrstvu (například alkoholické nebo slazené nápoje), pak je třeba notebook odnést k profesionálnímu vyčištění.

Pokud jste notebook polili jen čistou vodou, pak si můžete pomoci i sami.

Ze všeho nejdříve ručníkem pečlivě vysušte vnějšek notebooku. Potom na čistý stůl položte suchý ručník. Otevřete notebook na maximum, ideálně tak, aby klávesnice a obrazovky byly v jedné rovině. Potom takto rozevřený notebook položte na ručník klávesnicí a obrazovkou dolů. Takto jej tam nechte ležet klidně i několik hodin, aby se veškerá vlhkost vsákla do ručníku.

Sušení vlhkého notebooku na osušce

Potom opět notebook složte dohromady a vyzkoušejte, zda funguje. Pokud ne, odneste jej odborníkům do počítačového servisu.Úvodní foto: PCWorld.com

Komentáře