Canon PowerShot S5 IS: Mnohonásobný zoom je jen začátek

Hardware | 08.05.07

Nový Canon PowerShot S5 IS nabízí uživateli rozlišení 8 megapixelů, 12x optický zoom, stabilizaci obrazu, optiku fotoaparátů profesionální třídy, face detection a podporu pořizování videosekvencí

Technologie detekce obličeje (Face Detection), řízená obrazovým procesorem Canon DIGIC III, optimalizuje zaostření, expozici a intenzitu blesku při fotografování osob a nová funkce korekce červených očí účinně odstraňuje nežádoucí červené oči na zachycených snímcích. Širší rozsah citlivosti ISO 80–1600, doplňující systém optické stabilizace obrazu, umožňuje kvalitní fotografování i za slabého osvětlení.


K dalším klíčovým vylepšením patří větší výklopný 2,5” LCD displej s vyšším rozlišením, nové režimy snímání a širší možnosti pro natáčení videa. Kompaktní tělo fotoaparátu disponuje novou paticí pro příslušenství, která je kompatibilní s vybranými externími blesky Canon EX Speedlite a umožňuje použití širokoúhlého konvertoru, telekonvertoru a předsádky.

Stručná charakteristika:

 • Objektiv s 12x optickým zoomem, ultrazvukovým motorem (USM) a UD členem
 • Optický stabilizátor obrazu
 • CCD snímač s rozlišením 8 megapixelů
 • Procesor DIGIC III s vyspělou technologií redukce šumu a detekce obličeje pro fotografování a natáčení videosekvencí
 • Korekce červených očí v režimu přehrávání
 • 2,5” výklopný LCD displej s vysokým rozlišením
 • Dlouhá VGA videa se stereozvukem a funkce Photo in Movie (Foto při snímání videa)
 • 22 režimů snímání včetně plného ručního ovládání a režimu Super Macro se zaostřením od 0 cm
 • Nastavení vysoké citlivosti ISO 1600 a automatický posun ISO
 • Možnost použití širokoúhlého konvertoru, telekonvertoru, předsádky a blesků Canon EX Speedlite

Objektiv s 12x optickým zoomem (f/2.7–f/3.5, 36–432 mm) je vybaven stejnými špičkovými technologiemi, které se používají v profesionálních EF objektivech:
 • Optický stabilizátor obrazu (IS) potlačuje rozostření fotografií a minimalizuje roztřesení obrazu při pořizování videosekvencí. Stabilizace obrazu společnosti Canon umožňuje fotografům prodloužení expozičního času o 3 kroky, aniž by se znatelně zvýšilo rozmazání snímku.
 • Ultrazvukový motor (USM) zajišťuje rychlou odezvu zoomu a téměř neslyšný provoz, což snižuje riziko rušení zvukem při natáčení videosekvencí nebo při snímání objektů v živé přírodě.
 • Člen UD (Ultra-low Dispersion – ultranízký rozptyl) objektivu zabraňuje vzniku chromatických vad při použití dlouhých ohniskových vzdálenostech a zajišťuje věrnou reprodukci barev a ostré vykreslení obrazu.

Volitelný širokoúhlý konvertor a telekonvertor prodlužují ohniskovou vzdálenost od 27 mm do 648 mm (ekvivalent 35mm filmu). Pro makrofotografii lze využít režim Super Macro, který umožňuje zaostřit od vzdálenosti 0 cm, a volitelnou předsádku 500D (58 mm). Funkce Safety Zoom (Bezpečný zoom) umožňuje uživatelům rozšířit rozsah zoomu, aniž by došlo k interpolaci, ovlivňující kvalitu obrazu – snímky lze pořizovat s použitím až 24x zoomu s rozlišením dostatečně vysokým pro zhotovování fotografií pohlednicové velikosti (10 x 15 cm) v kvalitě profesionální fotolaboratoře. Fotografové mohou také použít funkci digitálního telekonvertoru 3 pro mimořádně velké přiblížení (1,6x nebo 2,0x), a to bez menšího rozevření clony, které běžně způsobují optické telekonvertory.

Obrazový procesor Canon DIGIC III s sebou přináší několik nových funkcí, které byly navrženy s cílem usnadnit pořizování kvalitnějších fotografií. Funkce Face Detection AF/AE/FE ve snímané scéně automaticky detekuje až devět obličejů a podle podmínek optimalizuje zaostření, expozici a intenzitu blesku. Tento systém pracuje přesně při fotografování velkých skupin a vzdálených a pohybujících se objektů. Na fotoaparátu PowerShot S5 IS jako na jediném modelu lze technologii Face Detection AF/AE použít také při snímání videosekvencí, kdy se zaostření a expozice průběžně nastavuje pro pohybující se objekty. Jelikož jde o hardwarovou technologii, funguje stejně rychle jako standardní AiAF společnosti Canon.

Vedle funkce potlačení jevu červených očí, která funguje na bázi předblesku a používá se během fotografování, disponuje fotoaparát PowerShot S5 IS také funkcí korekce červených očí, která odstraňuje červené oči na již pořízených snímcích a snižuje tak nutnost úprav snímků na počítači. Funkce korekce červených očí se aktivuje v režimu přehrávání a využívá technologii detekce obličeje (Face Detection), která provádí analýzu vybraného snímku a odstraňuje červené oči, které detekuje. Uživatelé mohou červené oči rovněž odstraňovat ručně.

Na základě požadavků uživatelů byl zvětšen výklopný LCD displej prodloužením jeho úhlopříčky z 2,0” na 2,5” (rozlišení 207 000 pixelů). LCD displej lze natočit v různých směrech a umožňuje tak snímání scén při držení fotoaparátu v neobvyklých polohách – např. u pasu nebo nad hlavou. Kvalitnější záznam při snímání za slabého osvětlení při vysokém nastavení citlivosti ISO (až ISO 1600) zajišťuje kombinace optického stabilizátoru obrazu a vyspělé technologie redukce šumu procesoru DIGIC III. Díky nové funkci automatického posunu ISO (Auto ISO Shift) zamezíte jediným stisknutím tlačítka rozmazání, jelikož umožňuje zvýšení nastavení ISO, a tím rychlosti závěrky, kdykoli fotoaparát detekuje otřes. Pro fotografování s bleskem je fotoaparát vybaven novou paticí pro příslušenství, díky níž mohou uživatelé používat externí blesk EX Speedlite nebo pomocný „slave“ blesk pro dosažení přirozeného nebo dramatického efektu.

Kromě funkce detekce obličeje pro natáčení videosnímků má model PowerShot S5 IS vyčleněné tlačítko pro natáčení videa, díky němuž mohou uživatelé okamžitě spustit natáčení videa, aniž by museli přepínat z režimu fotografování – ideální pro uchování neopakovatelných okamžiků. Nový režim Long Play (Dlouhý záznam) významně prodlužuje dobu natáčení videozáznamů v kvalitě VGA při zachování rychlosti snímání 30 sním/s. Stereofonní nahrávání zvuku pro zvukové soubory a videosekvence je nyní nastavitelné v 64 úrovních a filtr zvuku větru zajišťuje jasný a čistý zvukový záznam. Praktická funkce Photo In Movie (Foto při snímání videa) umožňuje během nahrávání videa snímání fotografií v plném rozlišení.

Širší výběr z 22 režimů snímání zahrnuje vedle automatického a plně ručního režimu režim priority clony, priority rychlosti závěrky a uživatelem definovaný režim Vlastní. Funkce Má kategorie usnadňuje organizaci snímků tím, že automaticky řadí snímky do kategorií, např. Lidé, Scenérie, Události, a to podle výsledků detekce obličeje a vybraného režimu snímání.

Fotoaparát PowerShot S5 IS je vybaven celou řadou funkcí, které zvláště využijí zkušení fotografové. Nová funkce Continuous Shooting AF (AF pro souvislé fotografování) zajišťuje zaostření pohyblivého objektu při snímání rychlostí 1,5 sním./s. Funkce Safety FE (Bezpečná FE) automaticky upravuje clonu pro zamezení přesvětlení při použití blesku blízko objektů a Safety MF (Bezpečný MF) provádí během ručního zaostřování jemné nastavení zaostření. Fotoaparát si uchovává funkci AEB (auto exposure bracketing – automatické posouvání expozice) a zobrazení histogramu v reálném čase pro přesné ověření expozice.

Foto: Canon


Komentáře