Canon HR10 - Nejmenší AVCHD DVD videokamera na světě

Hardware | 07.05.07

Canon na trh uvádí DVD videokameru HR10 se schopností záznamu ve formátu 1080i na standardní 8cm DVD disky. Kamera je vybavena desetinásobným zoomem, širokoúhlým displejem a stabilizací obrazu

Videokamera HR10 přebírá celou řadu vyspělých technologií z řady profesionálních videokamer Canon, jako je například systém Instant AF a špičkový optický stabilizátor obrazu (OIS) Super Range. Je to však HD kamerový systém Canon – kombinace Canon HD videoobjektivu, snímače Canon Full HD CMOS a vyspělého procesoru DIGIC DV II – který dovoluje modelu HR10 pořizovat HD snímky vynikající kvality. Všechny tři zmíněné technologie byly navrženy společností Canon, která je také jejich výhradním výrobcem. Díky četným špičkovým funkcím fotografování, režimu progresivního snímání ve formátu 25p a možnost záznamu ve formátu HD a SD (Standard Definition) je videokamera HR10 opravdu všestranným zařízením, které do řady videokamer Canon s přímým záznamem na DVD disky vnáší zcela novou dimenzi – HD dimenzi.

„Videokamera HR10 spojuje pohodlí přímého záznamu na DVD se schopností natáčet domácí videosnímky ve formátu High Definition,“ uvedl Mogens Jensen, Head of Canon Consumer Imaging Europe. „Od listopadu 2005 se řada HD videokamer Canon značně rozšířila – nyní nabízíme kompletní řadu produktů pro filmový záznam; zákazníkům se tak naskýtají široké možnosti výběru, a to od produktů s profesionálními standardy, které naleznete na kameře XL H1, až po produkty umožňující mimořádně snadné natáčení, které nabízí právě nová elegantní kamera HR10.“

Hlavní charakteristiky:

  • Ultrakompaktní videokamera se záznamem ve formátu High Definition (AVCHD) na standardní 8cm DVD disky
  • Snímač Canon Full HD CMOS (2,96 megapixelu) s filtrem barev Bayer RGB
  • Systém Instant AF pro mimořádně přesné a rychlé automatické zaostřování
  • Originální HD videoobjektiv Canon s 10x optickým zoomem a optickým stabilizátorem obrazu Super Range
  • Procesor DIGIC DV II optimalizovaný pro formát HD vybavený vyspělými funkcemi pro digitální fotografování
  • Nový 2,7” otočný LCD displej Vivid s antireflexní povrchovou úpravou odolnou vůči poškrábání (HCAR – Hard Coat AR) poskytuje širší zorný úhel a bohatší paletu barev
  • Režim 25p Cinema (progresivní snímání 25p a nastavení obrazu CINE)
  • Funkce rychlého spuštění Quick Start zajišťuje téměř okamžité uvedení videokamery z pohotovostního režimu do režimu snímání
  • Snadné přehrávání: stačí připojit videokameru HR10 k televizoru kompatibilnímu s HD pomocí jediného kabelu přes rozhraní HDMI

Jako nejmenší AVCHD videokamera na světě se schopností záznamu přímo na DVD disky je kamera HR10 ideální volbou pro každého, kdo požaduje vysokou kvalitu záznamu ve formátu HD a praktické natáčení přímo na disk. Jde o výjimečně lehkou a mobilní videokameru s hmotností pouhých 530 g a moderním zaobleným designem, díky němuž se dobře drží v ruce a umožňuje pohodlné ovládání.

Snímač Canon Full HD CMOS snímá záznam 1080i HD v rozlišení 1920 x 1080 a nahrává ho přímo na 8cm DVD disky (-R/-RW/-R Dual Layer). Vyspělá technologie redukce šumu tohoto unikátního CMOS čipu zajišťuje vysokou čistotu a ostrost záznamů při přehrávání a filtr primárních barev RGB zaručuje zářivé a realistické barvy. Díky nízké spotřebě energie snímače Full HD CMOS a velkokapacitnímu akumulátoru dodávanému jako součást standardní výbavy lze natáčet výrazně delší dobu.

Systém Instant AF byl poprvé použit na profesionálních HD videokamerách Canon XH A1 a XH G1. Tento pokročilý systém automatického zaostřování byl speciálně navržen tak, aby byl schopen plnit vyšší nároky standardu HD, a umožňuje mimořádně rychlé a přesné automatické zaostřování. Uživatelé se tak mohou plně soustředit na kompozici snímků.

Přesný objektiv s 10x optickým zoomem videokamery HR10 je zkonstruován podle nejvyšších optických standardů. Při navrhování tohoto objektivu, který je speciálně zkonstruován tak, aby poskytoval vysoké rozlišení nezbytné pro HD formát, byly využity poznatky společnosti Canon získané při vývoji objektivů pro televizní vysílání. Tento objektiv, který je vybaven dalšími vyspělými technologiemi, jako jsou např. asférické optické členy a optický stabilizátor obrazu Canon Super Range, zajišťuje obraz vynikající kvality.

Optický stabilizátor obrazu Super Range pracuje se dvěma metodami detekce chvění kamery, což kameře HR10 tak umožňuje lépe kompenzovat vibrace v rámci celého frekvenčního rozsahu, a to např. i mírné pohyby těla spojené s dýcháním, které ostatní systémy stabilizace obrazu často vůbec nezachytí. Tento vyspělý systém stabilizace obrazu funguje i při fotografování.

Procesor Canon DIGIC DV II, který je optimalizovaný pro zvýšený tok dat formátu HD a disponuje integrovanou vyspělou technologií redukce šumu, je zárukou videosnímků s mimořádně ostrým obrazem. Reprodukované barvy jsou stejně živé jako v reálném životě.

DIGIC DV II umožňuje snímání fotografií s rozlišením 2,07 megapixelu během natáčení HD videozáznamu. Při přehrávání HD videosnímků pak lze ze záznamu nahraného na disk také pořizovat fotografie. Videokamera HR10 může rovněž sloužit jako plně vybavený fotoaparát, který ukládá snímky na kartu MiniSD a nabízí četné špičkové digitální fotografické funkce, včetně devítibodového AiAF, zobrazení histogramu (umožňuje snadné sledování úrovně jasu digitálních fotografií), vestavěného blesku a přímého tisku přes rozhraní PictBridge. Videokamera HR10 dostojí prakticky všem nárokům na zpracování obrazu.

Videokamera HR10 je vybavena 2,7” otočným LCD displejem Vivid, který umožňuje pohodlnější prohlížení videozáznamů na kameře s přáteli a blízkými. Díky jeho širokému zornému úhlu 135 stupňů, a to ve vertikálním i horizontálním směru, nepředstavuje společné sledování snímků žádný problém. LCD displej rovněž podporuje širší rozsah barev, než tomu bylo dříve, a jeho antireflexní povrch odolný vůči poškrábání (HCAR – Hard Coat AR) zajišťuje reprodukci jasných a realistických barev.

Všestranná HR10 umí snímat ve formátu 25p (progresivní) HD, který zajišťuje, že záznam působí jako klasický film. Speciální obrazový režim CINE pak představuje jednoduchý způsob, jak na svých záznamech dosáhnout barevnosti příznačné pro film. Tento režim, vypůjčený z videokamer Canon nejvyšší třídy – kamer řady XH, automaticky provádí nastavení cine gamma, cine matrix a jiných obrazových proměnných pro navození dojmu a atmosféry skutečného filmu při přehrávání videozáznamů na televizoru. Obrazový režim CINE lze použít při natáčení ve formátu HD nebo SD.

Zatímco většině videokamer trvá několik sekund, než se po zapnutí připraví ke snímání, funkce rychlého spuštění Quick Start dovoluje videokameře HR10 vstoupit do režimu snímaní téměř okamžitě. Jediným stisknutím vyčleněného tlačítka Quick Start uvedete kameru do pohotovostního režimu, který šetří baterie. Přibližně jednu sekundu po jeho dalším stisknutí je kamera připravena k natáčení.

Uživatelé, kteří dávají přednost velkým obrazovkám, mohou videokameru jednoduše připojit k HD televizoru nebo kompatibilnímu počítači přes rozhraní HDMI – jediný kabel zajistí vysoce kvalitní přenos audio i videosignálů. AVCHD DVD disky lze také přehrávat na kompatibilních přehrávačích Blu-ray disků a počítačích.

S videokamerou HR10 je dodáván disk Canon DV Solution, který obsahuje software ZoomBrowser EX (Windows) a ImageBrowser (Macintosh), a disk Corel Application s aplikacemi pro přehrávání a správu AVCHD videozáznamů. Canon ZoomBrowser a ImageBrowser jsou softwarové nástroje, které slouží ke snadnému stahování, ukládání a prohlížení zaznamenaného obrazu. K dalším funkcím patří také rozvržení obrazu, tisk a jednoduchá správa videoklipů ve formátu SD (Standard Definition). Disk Corel Application poskytuje sadu softwarových nástrojů pro správu AVCHD videoklipů, např. kopírování AVCHD disku, přehrávání AVCHD disku, konverze AVCHD na DVD, a nástroje pro editaci AVCHD videozáznamů.

Foto:Canon


Komentáře