Canon EOS 500D - zrcadlovka s HD videem

Hardware | 26.03.09

V září 2008 se na trhu objevil model EOS 5D Mark II, první zrcadlovka Canon EOS se záznamem videa. Nejnovější model Canon EOS 500D přináší spotřebitelům v kompaktním a lehkém těle digitální zrcadlovky funkci záznamu videa ve formátu Full High Definition (HD).

Nejnovější digitální zrcadlovka Canon EOS 500D

 

Nový fotoaparát EOS 500D je vybaven snímačem CMOS velikosti APS-C s rozlišením 15,1 megapixelů. Díky citlivosti až ISO 3200 s možností rozšíření až na 12800 dovoluje pořizování snímků i za minimálního osvětlení. Kvalitní redukci šumu zajišťuje procesor Canon DIGIC 4.


Fotoaparát EOS 500D spojuje schopnost zachycení fotografických snímků se záznamem krátkého videa v rozlišení Full HD (1080p). Chce-li uživatel zachytit delší video, může změnit rozlišení záznamu na 720p nebo VGA. Vestavěné připojení HDMI pak umožňuje snadné okamžité přehrávání fotografií a videa na HDTV televizorech.


Přesný náhled a prohlížení pořízených fotografií umožňuje 3,0" LCD displej Clear View. Jde o stejný displej, jímž je vybaven i  model 5D Mark II. Ten díky 920 000 obrazových bodů umožňuje detailní prohlížení snímků, kontrolu zaostření a přehledný přístup k nabídkám systému EOS. Režim Live View usnadňuje fotografování z neobvyklých úhlů a nabízí funkce automatického ostření podle kontrastu nebo tváře detekované v záběru. Tyto funkce umožňují nováčkům ve světě digitálních zrcadlovek automaticky zaostřovat jako u kompaktního fotoaparátu, protože na LCD displeji se obraz zobrazuje v reálném čase.


Procesor Canon DIGIC 4 zajišťuje souvislé fotografování rychlostí až 3,4 sním./s a v souvislém sledu až 170 snímků formátu JPEG . Pomocí systému širokoplošného automatického zaostřování Canon – vybaveného 9 samostatnými senzory včetně středového křížového s vysokou přesností pro objektivy se světelností f/2,8 a vyšší – lze zachytit sekvence akcí ve zlomcích sekundy.

Procesor DIGIC 4 spolu se snímačem CMOS zajišťují redukci šumu a 14bitové zpracování obrazu přináší gradace tónů a přirozené podání barev. Navíc procesor DIGIC 4 dovoluje rychlý náběh fotoaparátu a téměř okamžité prohlížení pořízených snímků, které fotografové obvykle vyžadují. Přestože fotoaparát EOS 500D má kompaktní a lehké tělo, nepostrádá charakteristické vlastnosti systému EOS.


Ke kvalitě obrazu také významně přispívá automatický integrovaný čisticí systém EOS, který odpuzuje a odstraňuje ze snímače prach a omezuje jeho tvorbu. Odolávající prachové částice pak lze po fotografování automaticky odstranit ve fotoaparátu pomocí interního systému dat k odstranění prachu (Dust Delete Data) a také softwaru Canon Digital Photo Professional, který je součástí balení.

Software Digital Photo Professional zahrnuje kompletní balík funkcí pro úpravy formátu RAW jako jsou nástroj pro rychlé prohlížení, oříznutí nebo razítko. Navíc u snímků ve formátu RAW umožňuje změnit jas a vyvážení bílé. Softwarový balík obsahuje i nástroje EOS Utility a Picture Style, které přinášejí fotografům další možnosti v úpravách snímků.


Stručná charakteristika:

  • Snímač CMOS – velikost APS-C, rozlišení 15,1 megapixelů
  • Záznam Full HD videa, připojení HDMI pro prohlížení fotografií a přehrávání videa na televizorech HDTV
  • ISO 100 – 3200 (možnost rozšíření na 12800)
  • Sériové snímání 3,4 snímků za sekundu
  • Max. 170 velkých snímků JPEG v sérii
  • 3,0" LCD displej Clear View s režimem živého náhledu Live View
  • 9bodový širokoplošný AF s křížovým středovým bodem
  • Výkonný procesor DIGIC 4
  • Integrovaný čisticí systém EOS
  • Plná kompatibilita s objektivy Canon EF a EF-S a blesky řady EX Speedlite včetně modelu 270 EX

Komentáře