Arctic Cooling Freezer 7 Pro – chlaďte svůj Intel dostatečně

Hardware | 06.08.07

Freezer 7 Pro je v dnešní době pojem – jeho první verzi jsme měli v testovacím počítači již v roce 2004. Je účinný, tichý, vybavený moderními technologiemi. A o čem že je vlastně řeč? O nové verzi jednoho z nejlepších chladičů pro procesory Intel.

Společnost Arctic Cooling je v našich končinách známá především svými výbornými chladiči procesorů. Své místo si vydobila nesmrtelným chladičem Freezer 7, který v dobách pekelně žhavých procesorů Pentium 4 a Pentium D dokázal nemožné – uchladit tyto procesory s minimální hlučností na teplotu blížící se 40 stupňům Celsia. V těch dobách mívaly zmíněné procesory chlazení boxovanými chladiči teploty téměř dvojnásobné a o hlučnosti ani nemluvíme, neboť se blížila vzletu tryskového letadla. Již tenkrát zaujal zmíněný chladič svým poměrem výkon/cena, a i když reálně jeho cena byla kdesi okolo 1 000 Kč včetně DPH, pořád byla o mnoho nižší nežli konkurenční výrobky.Doba však pokročila a na trhu jsou k dispozici nové základní desky s čipsety Intel 965 a P35, které v sobě již mají zabudovánu technologii snižující otáčky chladičů v době, kdy není třeba chladit CPU naplno. S boxovaných chladičem CPU a procesorem Core 2 Duo je tak možno dosáhnout daleko příznivějších teplot procesorů a nižší hlučnosti než dříve. Jak si s tímto stavem poradí nová, inovovaná verze chladiče Arctic Cooling Freezer 7 Pro? Je ještě potřeba kupovat lepší chladič procesoru než ten, který se k němu balí ve výrobě?Hned na začátku musíme říci, že nákup a používání Freezeru 7 Pro se stále vyplatí – oproti první verzi se notně rozrostl – jeho základna zmohutněla, žebrování o počtu 42 ploten zvětšilo svou lochu o 27 procent, k původním čtyřem dostal navíc ještě dvě Heat-Pipe trubice, na hmotnosti však nabral pouze několik gramů, neboť z původních 516 g narostl na 538 gramů.

Chladič se skládá ze čtyř částí. Z měděné základny, která se přes teplovodnou pastu dotýká samotného procesoru, z níž vybíhají na každou stranu tři taktéž měděné trubice Heat-Pipe. Ty jsou spojené s mohutným žebrováním o počtu 42 ploten, které dokáže spolu s ventilátorem odvést ztrátové teplo od procesoru s teoretickým TDP přes 200 W. Poslední součástí chladiče je 92 mm ventilátor uchycený patentovaným způsobem tak, aby spojení maximálně utlumovalo vibrace. Pro ještě tišší provoz je použito keramické ložisko ventilátoru s garantovanou provozní dobou až 160 000 hodin.


Uchycení chladiče k základní desce s paticí LGA775 probíhá zcela stejně jako u boxovaných chladičů, tedy čtyřmi otočnými panty. Výhoda tohoto řešení je v tom, že lze velmi jednoduše měnit procesory bez složitého a pracného odmontování celé základní desky v případě mnoha konkurenčních chladičů, které mají spodní uchycení pod základní deskou. Nehledě na fakt, že tento chladič lze použít u takových modelů jako je Gigabyte GA-P35-DQ6 nebo high-end modelů Asusu, které mají na spodní straně pasivní chlazení desky a chladiče se spodním uchycením tam nelze použít.


Komentáře