Ageia výražně zlevňuje PhysX karty

Hardware | 24.11.07

Společnost Ageia se rozhodla drasticky snížit cenu svých fyziku akcelerujícíh karet. Zřejmě tak činí ze snahy zvýšit prodeje na nenasytném předvánočním trhu.

V jiném článku jsme vás informovali o tom, že společnost Ageia bude možná odkoupena výrobcem procesorů a grafických karet, společností AMD. Kromě toho se však Ageia také rozhodla na předvánočním trhu zlevnit své nepříliš populární akcelerátory fyziky o desítky procent.


V době svého uvedení stály akcelerátory fyziky Ageia PhysX 299 dolarů, postupně cena klesla až na dnešních 180 dolarů a včera společnost oznámila, že cenu těchto akcelerátorů snižuje pod 100 dolarů, konkrétně na 99 amerických dolarů (cca 1800Kč bez DPH).

Čím to? Vždyť tyto karty nemají žádnou přímou konkurenci a ani Ageia neplánuje jejich novou generaci. Hlavním důvodem budou nejspíše nízké prodeje. Počítačové hry, které podporují fyziku akcelerovanou přes PhysX totiž spočítate na prstech jedné ruky a jedinou hrou, která akceleraci fyziky podporuje plnohodnotně, je dvoudílná série Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfigher, což jak jistě uznáte, není mnoho. Jistě, jsou i další hry jako například nový Unreal Tournament III jenže stejně jako ještě několik dalších i UT3 podporuje akceleraci fyziky pouze na několika specifických mapách, nikoliv v celé hře.

Z těchto důvodů se karet PhysX neprodalo nijak závratné mnžství a Ageia se je snaží prodat za každou cenu, tentokrát za cenu velkých slev.

- - Tomáš Šulc


Komentáře