Recenze: Acer Ferrari One - malý rudý ďábel

Hardware | 30.01.10

Vyzývavý vzhled a slušný výkon ukrytý v malém těle. Volíte mezi ultrapřenosným notebookem a netbookem? Vsaďte na italským temperamentem prozařující designový kousek.

Acer Ferrari One - malý, ale šikovný

 

Psal se rok 2004, když společnost Acer začala spolupracovat s italským výrobcem luxusních aut Ferrari na designovém provedení svých notebooků. Nový stroj ze stáje Acer honosící se jménem Ferrari One je však jiný a se svými rozměrnými a drahými předchůdci si na závodní dráze nijak nezadá. S šestičlánkovou baterií váží přijatelných 1,5 kilogramu a ani za tloušťku do 3 cm se nemusí stydět. Ovšem i malý kašpárek umí hrát velké divadlo, což potvrzuje využití dvoujádrového nízkonapěťového procesoru Athlon X2 kmitajícího na frekvenci 1,2 GHz a 4 GB operační paměti.

Máme tedy co do činění s výkonným netbookem, nebo se Acer Ferrari řadí spíše do skupiny ultrapřenosných notebooků?

Vzhled a výbava

Fanoušci rudých Ferrari ocení především celkové designové zpracování šasi. Ladné křivky a hladká lesklá povrchová úprava činí z tohoto lehkého a štíhlého netbooku výstavní kousek. Celkovou uhlazenost kazí snad jen napravo umístěný široký chladicí otvor. Navzdory útlé konstrukci se výrobcům podařilo na strany vměstnat dostatek portů. K dispozici tak budete mít 3 USB porty, gigabitový ethernet, analogový VGA výstup, zvukový vstup i výstup, čtečku paměťových karet a speciální port Acer DynaVivid Graphics Dock umožňující připojení dokovací stanice, díky níž můžete mimo jiné využit externí grafickou kartu.

Příjemnou vlastní tohoto produktu je jeho přiměřená cena. S LED diodami podsvíceným displejem o rozlišení 1366 x 768 a výbavou skýtající 4 GB paměť RAM a 500 GB pevný disk jej společně s předinstalovaným operačním systémem Windows 7 Home Premium pořídíte za cca 14 500 Kč.

Výtečný zvuk a příjemná klávesnice

Navzdory svým malým rozměrům nabízí Ferrari One solidní poslech, na čemž se podepisuje především třetí generace zvukového systému Dolby Home Theatre, včetně funkcí Dolby Headphone a Dolby Digital Live. Mezi další silné stránky tohoto rudého ďábla patří velká komfortní klávesnice a přesný multidotykový touchpad. Tlačítka v liště pod touchpadem sice "chodí" mírně ztuha, přesto však uslyšíte při jejich stisku uspokojující "klik" a právě díky jejich menší citlivosti na dotek nemusíte mít strach, že o ně v nejméně vhodnou chvíli nechtěně zavadíte.

Nicméně celkově příjemný dojem bohužel kazí tlačítka Ctrl a funkční klávesy, jež jsou natolik úzké a stísněné, že není snadné trefit tu správnou. Taktéž by bylo podle našeho mínění rozumnější vybavit netbook video výstupem HDMI namísto dnes čím dál tím méně používaného portu VGA.

V malém těle velký duch

Při testování schopnosti akcelerace přehrávání streamovaných videí odvedla integrovaná grafická karta ATI Radeon HD 3200 poměrně dobrou práci. S Full HD 1080p videi o vyšších bitratech sice grafický čip mírně zápolil, avšak typické webové flashe a dokonce 720p H.264 videa běžela čistě a plynule. Tato schopnost posouvá rudé Ferrari na pomyslném výkonnostním žebříčku vzhůru oproti konkurenčním netbookům osazeným integrovaným grafickým čipem od Intelu. Rovněž se zpracováním 3D grafiky se umí Radeon HD 3200 poprat se značně lepšími výsledky, než zmíněný Intel. Přesto s podporou nejnovějších herních titulů v žádném případě nepočítejte.

Nechť čísla promluví. V benchmarku WorldBench 6 dosáhl náš subnotebook skóre 61 bodů, což je ve srovnání s nejvýkonnějšími ultrapřenosnými notebooky (jako Sony VAIO VGN-Z598U) poměrně málo, ovšem v kategorii netbooků (kde prozatím vládnula Toshiba se zástupcem Mini NB205-N310) řadí získané body Ferrari One jednoznačně na první pozici. S přihlédnutím k rozměrům a relativně zajímavé ceně se tedy rudý krasavec s logem vzpínajícího se koně stává dobrou koupí. Nutno snad ještě dodat, že výdrž na baterie se v průměru pohybuje pod 5 hodinami (při kancelářské práci), což je pro zařízení dané specifikace adekvátní hodnota. Je ale nutné přihlédnout k tomu, že typický 10palcový netbook postavený na méně výkonné platformě vydrží ještě o několik hodin déle.

Závěrem

Pokud máte v úmyslu pořídit si Acer Ferrari One a používat jej jako jediný počítač, pravděpodobně vám bude připadat na zvládnutí veškeré práce poněkud drobný a nevýkonný, ovšem jestliže hledáte spolehlivého společníka na cesty, neuděláte jeho koupí chybu. Uhlazený design, solidní vlastnosti a v rámci daných rozměrů adekvátní výkon v jednom stroji představuje zajímavou nabídku.

Hodnocení: 80%

Parametry

Procesor: AMD Athlon X2, 1,2 GHz, 1 MB L2 Cache
Operační paměť: 4096 MB, DDR2-800 SDRAM
Displej: 11,5", TFT LCD CrystalBrite s LED podsvícením, 1366 x 768
Pevný disk: 500 GB, SATA
Grafická karta: ATI Radeon HD3200
Baterie: Li-ion, 4400 mAh, výdrž až 5 hodin
Rozměry: 285 x 204 x 24 mm
Váha: 1,5 kg
Sítě: Síťová karta 1 Gbit/s, WiFi 802.11 a/b/g/Draft n, Bluetooth
Další příslušenství: čtečka paměťových karet (Memory Stick, MMC, SDHC, xD)
Operační systém: Microsoft Windows 7 Home Premium


Komentáře