Recenze: Lenovo ThinkCentre A57

Hardware | 11.07.09

Kancelářský počítač Lenovo ThinkCentre A57 je typickým zástupcem klasického korporátního designu.

Lenovo ThinkCentre A57

 

Základem této sestavy je čipová sada Intel G31 Express Chipset doplněná o mikroprocesor Intel Pentium Dual-Core E5200, 2 GB operační paměti a 250GB pevný disk.

Práce na počítači byla plynulá a rychlá, nicméně sem tam se projevila větší odezva systému vlivem nižšího výkonu mikroprocesoru a nižší přenosové rychlosti pamětí. Práce v kancelářských aplikacích se dala označit za plynulou i při otevřenějších úlohách, počítač však občas narazil na maximum svých možností. Systém je stejně jako u podobně koncipovaných konkurentů plně konfigurovatelný, a tak si lze vybrat konfiguraci přesně odpovídající vaší peněžence a výkonnostním nárokům. Na první pohled neviditelnou nevýhodou pak může být použití „obyčejné“ čipové sady Intel G31, která neumožňuje využít předností technologie Intel vPro.

Z hlediska softwarové výbavy je zcela evidentní, že se výrobce soustředil zejména na korporátní sféru, a proto byl v počítači předinstalovaný operační systém Microsoft Windows XP Professional ve 32bitové verzi. Tento fakt jsme jednoznačně uvítali i vzhledem k slabší hardwarové konfiguraci, která by si jistě poradila s Microsoft Windows Vista, nicméně popisované prodlevy by byly ještě mnohem znatelnější. Na druhou stranu, pokud by bylo nasazení novějšího operačního systému z dílny Microsoftu nutné, tento počítač je zvládne, což jsme při našich testech rovněž vyzkoušeli.

Obnova systému je vyřešena pomocí Lenovo ThinkVantage Rescue&Recovery, což je technologie, kdy jsou instalační soubory pro snadnou obnovu systému připraveny přímo na pevném disku a k obnovení systému stačí jejich pouhé vyvolání. K dispozici jsou i samotná instalační média, jejichž prostřednictvím lze systém rovněž obnovit. Co se týká ostatního dodávaného softwaru, výrobce nainstaloval jen zkušební verze McAfee Virus Scan Plus Site Advisor a Microsoft Office 2007, čímž na jednu stranu šetří výdaje při větším nákupu těchto počítačů do firem, na stranu druhou se však malé podniky a živnostníci musí o tento software postarat dodatečně.

Celá sestava je umístěna v sympatické skříni Small Form Factor, díky tomu lze ale rozšíření provést pouze low-profile kartami. Výbava této sestavy je dostatečná a kromě vypalovací DVD mechaniky jsme nalezli na zadní straně čtveřici USB 2.0 konektorů, jeden VGA výstup, PS/2 konektory, hlavně však po jednom sériovém a paralelním rozhraní. Tyto konektory se již dlouhou dobu standardně nevyskytují, nicméně ve firemním prostředí mohou přijít vhod.

Chlazení celé skříně zajišťuje především ventilátor umístěný v napájecím zdroji, nicméně pro chlazení všech komponent byl tento způsob dostatečně účinný – teplota se při plném zatížení vyšplhala na 54 °C, v klidu dosáhla u CPU 40 °C. Provoz celé sestavy se jevil také o poznání hlučnější, nicméně nedosahoval takové úrovně jako u sestavy Barbone – celkově jsme tedy hodnotili provoz jako optimální pro použití jak na stole, tak i pod stolem. Běh počítače pod Windows XP byl naprosto bezproblémový, k zahlcení a následné pomalejší reakci počítače došlo jen výjimečně, celkově tedy práci se sestavou hodnotíme jako nadprůměrnou.

V případě použití OS Microsoft Windows Vista je ovšem již na zváženou použití silnějšího mikroprocesoru. Vadila nám i vyšší hlučnost a integrace pouze analogového konektoru pro výstup na monitor. Zmínit ještě musíme pouze zkušební verze antiviru, firewallu a kancelářského balíku – tyto položky ještě nákup PC docela citelně prodraží. Uvedené drobné chybky na kráse ovšem snadno vynahradí malé rozměry PC, snadné nasazení desítek či stovek těchto počítačů a mimo jiné i tříletá záruka carry-in, což obnáší opravu počítače v servisním středisku.

Verdikt:

Lenovo ThinkCentre A57 se drží ve vyšlapaných kolejích svého předchůdce, společnosti IBM, od jejíchž produktů se řada A57 liší snad jen novějším hardwarem a několika drobnostmi v designu skříně. Uplatnění nalezne především u středně velkých a velkých organizací, nicméně i ve sféře živnostníků má šanci zabodovat díky razantně nižší ceně v porovnání s FSC. Na druhou stranu ale disponuje nižším výkonem, nezvládá technologii vPro pro snadnou vzdálenou správu a opomenuto je i zabezpečení dat.


Komentáře