Recenze: FSC Esprimo Mobile U9200

Hardware | 08.07.09

U9200 je z podrobného ranku jako předcházející Vostro. Výrobce se jím snaží oslovit především profesionální uživatele nebo firmy, které potřebují dostatečně výkonný notebook, nejlépe v kompaktním řešení a za cenu, která umožňuje koupi jak jednotlivci, tak nezatíží při větším nasazení rozpočet firmy.

FSC Esprimo Mobile U9200

 

I když by se dalo říci, že notebooky tohoto typu mají zdatnou konkurenci v netboocích, jakým je napřiklad Amilo Mini z vlastní stáje a řada konkurentů postavená na procesorech Intel Atom, jde bohužel v řadě případů o záměnu dojmů a pojmů. O tom se přesvědčil už nejeden kupující, který chtěl „ušetřit“.

U 9200 je notebook, se kterým můžete plnohodnotně pracovat a ne si jenom dělat poznámky nebo si vyměňovat a prohlížet fotografie. Je o něco robustnější než Dell, i když nabízí menší displej, ale to je opět dáno koncepcí. FSC totiž nabízí z našeho pohledu odolnější konstrukci a také tradičnější řešení. Rozdíl je patrný již z řešení mechanik – Dell má slotovou optiku, FSC naopak klasickou. A v čem že spočívá ten podstatný rozdíl? Zkuste do slotové mechaniky zasunout 8cm médium – většina z nich s tím má obrovské problémy či to spíše vůbec neumožňují.

Při testech se Esprimo ukázalo jako dobrý pracant, který je opět omezen spíše koncepčně než z hlediska vybavení. Tedy až na jednu výjimku, jíž je dodávaná operační paměť – 1 GB RAM je dnes z hlediska nasazení ve Windows naprosto nedostatečný a rozhodně doporučujeme paměť dokoupit. My jsme tak pro praktickou část testů učinili a hned bylo o 100 % veseleji. S 1 GB RAM lze sice pracovat, ale je to opravdové utrpení.

Nicméně i tak se v případě U9200 podařilo lidem z FSC dosáhnout velmi příznivého vyvážení mobility, výkonu, vybavení a ceny – samozřejmě nejslabším článkem je grafika, kdy notebook spoléhá pouze na integrovaný Intel GMA X3100. O zobrazení se stará 12,1“ displej s rozlišením 1 280×800 pixelů, který nabídne ostrý, jasný obraz a díky matnému povrchu se nemusíte obávat odrazů z osvětlení.

Robustní konstrukce, které přičítáme značnou část celkové hmotnosti, dává notebooku podsaditý vzhled. To ovšem, pokud notebook denně přenášíte, působí spíše uklidňujícím dojmem. Že nejde pouze o dojem, o tom nás notebook přesvědčil při opakovaných testovacích pádech ze stolu. Produkt přežil i obvyklou testovací proceduru, kdy si na notebook umístěný na židli sedáme, což není až tak neobvyklá situace ze života uživatelů tohoto přístroje.

Verdikt

Notebook nás nezklamal ani svojí klávesnicí, dostatečně tuhé klávesy s jasným vedením umožňují psaní i lehčím stiskem – rozhodně nejde o houbovitou sestavu písmenek, kterou se některé netbooky snaží vydávat za klávesnici. Dobře je na tom z hlediska citlivosti i touchpad, nicméně tlačítka se zdají být dosti tuhá, respektive jejich zapuštění není zcela ideální – nejvíce to pocítíte, pokud pro ovládání tlačítek využíváte palce. Výdrž notebooku je vzhledem k absenci Eco modu a zvolené sestavě přijatelná, opět jsme se při různém pracovním zatížení pohybovali v průměrném čase kolem 5 hodin.


Komentáře