64jádrové procesory Tilera

Hardware | 23.09.08

Čekáte s napětím na nové procesory Intel Nehalem, které časem přinesou i 8jádrové modely? Možná vás překvapí, že u nás málo známá společnost Tilera představila 64jádrový procesor.

Abych byl přesný, tak Tilera představila hned dvě nové řady procesorů. Tou prvním je TILEPro36, což jsou "pouze" 36jádrové procesory pracující na frekvenci 500 MHz a druhou řadou je TILEPro64, což jsou ony 64jádrové procesory pracující na frekvencích od 700 do 860 MHz. Oba procesory jsou určené do socketů BGA 1517, nabídnou až čtyři integrované DDR2 paměťové řadiče, dva gigabitové síťové adaptéry či dokonce několik PCI Express linek přímo v procesoru.

Ptáte se, proč tyto procesory už dávno neznáte? Jde hlavně o architekturu výpočtů. Zatímco procesory AMD i Intel používají architektury x86, tyto procesory běží na málo známé architektuře VLIW. Kvůli tomu jsou procesory pro běžné domácí použití nepoužitelné nemluvě o tom, že jejich výkon by byl v těchto aplikacích mizený.

To pravé uplatnění najdou v serverech a pracovních stanicích určených pro práci se síťovými daty a zpracováním videa. Na trh by se 36 i 64jádrové procesory měly dostat koncem roku.

- - Tomáš Šulc


Komentáře