Vytvořte si vlastní ikonu programu

Download | 20.03.10

Už se ztrácíte v jednotvárnosti pracovních složek a zdržuje vás neustálé pročítání jejich názvů? Pomozte si grafickým odlišením od standardního žlutého námětu – vytvořte si svou vlastní ikonku.

Jak vytvořit vlastní ikonu programu

 

Program IcoFX je freewarový program, který na první pohled vypadá jako jeden z dalších grafických editorů - ale zdání tentokrát klame. Pracovní prostředí je takto vypodobněno zcela úmyslně, aby práce se samotným programem byla o to jednodušší a příjemnější. Ve své podstatě přeci jen ikonka není ničím jiným, než specifickým obrázkem. Pojďme se na program podívat o něco podrobněji.

Ve standardním nastavení je program pouze v anglickém jazyce. Pokud však dáme položku OptionsLanguagesDownload Languages a z otevřeného okna zvolíme odkaz Czech, prostředí programu se nám po stáhnutí lokalizačního balíčku automaticky přehoupne do češtiny.

 

 

1) Nová ikonka

Pokud máme určitou představu o tom, jak má naše ikonka vypadat, ale nedisponujeme žádným již hotovým grafickým podkladem, zvolme si z nabídky SouborNový. V okně si pak navolme velikost a počet barev (s tímto oknem se budeme setkávat velmi často).

 

 

Uvědomme si, že plátno, které se před námi otevře, je mnohonásobně zvětšeno pro naší lepší tvorbu, protože ikonka sama o sobě je velmi malá. Procento zvětšení si můžeme sami navolit v příslušném okně s kreslícím plátnem.

 

 

Nyní je nám k dispozici celá řada pomůcek, od pera, štětce, lupy, kapátka, spreje počínaje, až po selekce, ořezy a možností výplně konče. V hlavní nabídce si pak můžeme navolit i řadu efektů, jakými jsou například rozmazání/zaostření, práce s reliéfem či barvami. Z celkového množství více než 40 efektů a filtrů si jistě každý vybere. Fantazii se zde meze rozhodně nekladou.

 

2) Ikonka z obrázku

Pokud nechceme obrázek tvořit od počátku, ale přáli bychom si mít například ikonku z fotografie z naší dovolené, klikněme na Soubor Vybrat. V průvodci si najděme cestu k příslušné fotografii, nastavme opět velikost a barevnou hloubku ikonky. V okně, která se nám posléze otevře, máme možnost výřezu určitého místa z fotografie. Ikonka je přeci jen dost malá, a chceme-li mít viditelné pouze podstatné věci, máme v tuto chvíli možnost si fotografii důkladně oříznout. Znovu podotýkáme, že obrázek je mnohonásobně zvětšený, nelekněte se tedy, že po dokončení vašich úprav bude nevkusně rozpixelovaný.

 

 

3) Ikonka ze screenu

Pokud si chceme vyrobit ikonku například z nějaké webové stránky či programu, zvolíme možnost Soubor Zachytit. Po potvrzení již výše zmíněného okna s formátem ikonky a barevné hloubky se IcoFX minimalizuje a místo kurzoru se nám nabídne fotografický čtvereček, s jehož pomocí zachytíme patřičné místo, které se ihned vzápětí přenese do našeho programu.

 

 

Ať už si zvolíme postup práce dle bodu dva nebo tři, je nám samozřejmě k dispozici stále nabídka editačních prvků. Můžeme tedy provádět manuální úpravy v jakémkoliv z výše zmíněných postupů.

IcoFX je freeware běžící pod Windows XP, Vista i Windows 7. Za zmínku jistě stojí i fakt, že lze vytvořit ikonku i pro operační systém Macintosh, a to dokonce s podporou průhledností. Příjemným faktem je i přítomnost konverze ikonek mezi těmito dvěma systémy.

 

• Jméno: IcoFX

• Verze: 1.6.4

• Typ: editor ikon

• Systém: Windows XP/Vista/7

• Velikost: 1,46 MB

• Licence: Freeware

• Cena: Zdarma

• Domovská stránka: http://icofx.ro/

Stáhnout program


Komentáře