Výroky slavných

Archiv | 01.05.98

Někdy neškodí ohlédnout se zpět a poměřit směřování lidstva kupředu, zvláště pokud jde o vývoj vědy a techn...Někdy neškodí ohlédnout se zpět a poměřit směřování lidstva kupředu, zvláště pokud jde o vývoj vědy a techniky. A poučit se z¦nemoudrosti moudrých. Pro tuto stránku nám budiž heslem citát ředitele patentního úřadu ve Washingtonu, který pronesl roku 1832: "Navrhuji zrušení patentního ústavu, protože vše už bylo vynalezeno a nic nového nelze objevit."

Něco málo z¦minulého století

"Chtít zachytit prchavé zrcadlové obrázky jest věcí nejen nemožnou, jak ukázaly důkladně německé pokusy, ale současně i rouháním se Bohu. Člověk byl stvořen k¦obrazu Božímu a ten nemůže být zachycen žádným lidským přístrojem."

Časopis Leipziger Anzeiger, 1839

"Nemohu považovat myšlenky na položení podmořského kabelu mezi Evropou a Amerikou za vážné. Teorie o proudech mohla by podat nezvratné důkazy o nemožnosti takového přenášení proudu elektrického, i kdyby se nehledělo na proudy, samovolně vznikající v¦dlouhém vedení a citelné již i v¦krátkém spojení mezi Doverem a Calais. Jediný prostředek, jak spojit Starý a Nový svět, je překlenout Beringovu úžinu nebo volit směr přes Faerské ostrovy, Island a Labrador."

Fyzik Babinet, zkušební komisař polytechniky, Revue de deus Mondes, 1853

"I po zralém zkoumání zjišťuji, že nejde o nic jiného než o břichomluvectví, protože nelze připustit, že by sprostý kov nahradil ušlechtilý zvukový nástroj lidský."

Akademik Bouillaud, 30. 9. 1878, při předvádění Edisonova fonografu

"Elektřina nemůže být nikdy praktickou formou síly, protože ztráty vzniklé ve vedení jsou příliš veliké. Bylo by snazší užívat provazových poháněcích pásů, které by šly od kladky ke kladce, takže by se táhly na míle po celém kraji."

Ing. Osborne Reynolds, 1888

Osvícené 20. století

"Kalkulátor, založený na principu ENIAC, sestává z 18 000 vakuových trubic a váží 30 tun. Avšak počítače budoucnosti budou mít pouze 1 000 vakuových trubic a vážit okolo jedné a půl tuny."

Časopis Popular Mechanics, březen 1949

"Hned jak jsme začali s¦programováním, zjistili jsme k¦našemu překvapení, že programy nebudou fungovat tak jednoduše, jak jsme si původně mysleli. Tak bylo objeveno debugování. Pamatuji si naprosto přesně, že od té doby jsem většinu svého života strávil hledáním chyb ve svých vlastních programech."

Maurice Wilkes, dnes vývojář Microsoftu, stať O objevu debugování, 1949

"Pokud nejste příliš bohatí a velmi excentričtí, nebudete mít důvod, proč si dopřát luxus počítače ve vaší domácnosti."

Edward Yourdon, 1975

"Nevidím jediný důvod, proč by měl mít jednotlivec počítač ve své domácnosti."

Ken Olson, prezident Digital Equipment Corp., 1977

"640 KB operační paměti by mělo každému bohatě stačit."

Bill Gates, 1981

"CP/M je vysoce důležitý, a čip Z80 bude díky tomu žít navěky."

Future Computing, Inc., květen 1982

"Věřím, že OS/2 je předurčen stát se navždy nejdůležitějším operačním systémem."

Bill Gates, 1982

"Sedíme tady a snažíme se dát na hromadu několik PCjr a zapálit je. A ty zatracené věci ne a ne hořet. To je jediná věc, která se IBM skutečně povedla - že udělala své počítače ohnivzdorné."

Ředitel Spinnaker Software, William Bowman, říjen 1983

"Příští generace zajímavého softwaru bude vytvořena na Macintoshích, ne na IBM PC."

Bill Gates, 1984

"Ačkoli je dnešní digitální hardware vysoce působivý, je jasné, že na sítnici lidského oka nemá. K¦simulaci 10 milisekund úplného procesu každé nervové buňky sítnice by bylo potřeba sta řešení o 500 simultánních nelineárních rovnic, a na superpočítači Cray by to trvalo několik minut. Nezapomeňte však, že zde je více než 10 milionů takových buněk, jež navzájem spolupracují různými způsoby, takže by to počítači Cray zabralo nejméně 100 let, než by udělal simulaci toho, co se každou sekundu děje v¦oku."

John K. Stevens, článek Zpětná stavba mozku, časopis Byte, duben 1985

"Nezdá se nám, že by se Windows stala pro většinu uživatelů na delší dobu jejich oblíbeným grafickým rozhraním."

Lotus Development při předvádění svého, na DOSu založeného produktu Lotus 1-2-3, 1989

"Myslím, že o Windows 3.0 bude na čas velký zájem. Lidé je vyzkoušejí, a zanedlouho se všichni vrátí zpátky k¦DOSu. Poté někteří možná využijí Windows pro specifické účely, ale jinak skončí v¦koši vedle Commodoru 64."

Někdejší programátor a nynější publicista John Dvorak, 1990

"Netscape má jediný vliv, a to na vývojáře, kteří pracují ve dvě ráno a před sebou mají deset plechovek Coca Coly."

Vývojářský specialista firmy Aberdeen Group, Inc., Mark Peabody, září 1997

Filozofování

"Počítače jsou zbytečné. Jediné, co vám dají, jsou otázky."

Pablo Picasso, 1970"Počítačová věda není o nic víc o počítačích než astronomie o teleskopech."

Programátor Edsger W. Dijkstra, 1973

"Chybovati je lidské, ale nejlépe to dokáží počítače."

Farmers' Almanac, 1978

"Počítače jsou jako Bůh ve Starém zákoně - hodně příkazů a žádné slitování."

Joseph Campbell

"Kdyby měl automobil stejný vývojový cyklus jako počítač, stál by dnes Rolls-Royce 100 dolarů, ujel by jeden a půl milionu kilometrů na pět litrů a jedenkrát za rok by vybuchl, zabíjeje všechno v¦dohledu."

Robert X Cringely

"Nehrozíme se toho nebezpečí, že by počítače byly někdy chytřejší než my lidé, ale toho, že je potkáme v¦půli cesty."

Bernard Avishai

"Myslím, že počítačový virus má hodně společného se životem. Vypovídá to něco o lidské povaze, když si uvědomíme, že jediná forma života, již jsme stvořili, je čistě destruktivní."

Stephen Hawking

"Nejsou tam ani kytky, ani ptáci na koukání, jen malá obrazovka, na které se pohybují linky, zatímco děti sedí nehnutě a jedním prstem tisknou klávesy. Možná, jako výchovný prostředek, jde o výkonný nástroj, ale o mnohé ochuzuje. Je bez chuti, bez zápachu, žádný větřík, zpěv ptáků (i když je počítač naprogramován na elektronické pípání), žádné propojení se solí země, vodou, slunečním světlem, teplem. Toto jediné výchovné prostředí je autistické ve své podstatě, ochuzené citově, emocionálně a sociálně."

John Davy

"Nejlepším způsobem, jak by měl být zničen svět, je nehoda, tvrdí většina odborníků. To se docela dobře může stát – jsme počítačoví profesionálové a způsobujeme nehody."

Nathaniel Borenstein

"Počítače nejsou inteligentní, pouze si to myslí."

Anonym

"Cílem počítačové vědy je sestavit něco, co vydrží fungovat, dokud to nesestavíme."

Anonym


Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.