Vaio - subnotebook od Sony

Archiv | 01.11.98

Ze všeho toho vzdychání, které je nad Sony Vaio 505GX slyšet, by si člověk pomyslel, že jde o právě narozené dít...Ze všeho toho vzdychání, které je nad Sony Vaio 505GX slyšet, by si člověk pomyslel, že jde o právě narozené dítě a ne o subnotebook první svého druhu. Jeho design, který se vyznačuje ultratenkostí a lehkostí, je opravdu lákavý, ale nad cenou 2699 dolarů by se člověk měl zarazit.
Když skončíte s obdivem štíhlého profilu (méně než 2,5 cm silného) a elegantního, fialovostříbrného zabarvení, všimněte si 25 cm široké klávesnice - nejvýznamnějšího rysu, který je velkým krokem vpřed. Na stísněných klávesnicích, širokých 22,5 cm, které jsou běžné u většiny subnotebooků (včetně Hitachi VisionBook Traveler 3000 a Mitsubishi Amity CN), se píše s velkou námahou. Těch 2,5 cm na 505GX je skutečně obrovský rozdíl a poskytuje tak dostatek prostoru pro psaní všemi deseti. Přesto je Vaio se svými 1,95 kg (včetně disketové jednotky a adaptéru) o pouhých 100 g těžší, než Traveler a Amity.
Vaio 505GX obsahuje Pentium 266MMX (na standardní notebook pomalé, ale rychlé na subnotebook), 256 KB sekundární cache, 32 MB RAM, 10,4palcový aktivní displej, 2,1GB hard disk, interní modem K56flex a Windows 98. (Jeho bratříček, model 505G, je vybaven Pentiem 200MMX a stojí 1999 dolarů.)
Model 505GX žádné závody ve výkonnosti nevyhraje, ale testovaný kus si v našem testovacím baliku PC WorldBench 98 vedl v kancelářském softwaru slušně a nebyl o mnoho pomalejší než běžný notebook. I když jsme netestovali žádný jiný notebook vybavený Pentiem 266MMX a skromnou 256 KB sekundární cache, hodnota 103 dosažená v testu WorldBench 98 nijak nepřekvapila - byla o 13 procent horší než průměr podobně nakonfigurovaných notebooků s 512 KB sekundární cache. Baterie vydržely 4,7 hodiny, což je přiměřené, ale sotva prvotřídní.
Modely 505 od Sony znovu vymezily subnotebooky, ale za vysokou cenu. A jednotka CD-ROM jako možné doplňkové zařízení, kterou budete potřebovat, abyste nahráli věšinu softwaru, stojí dalších 299 dolarů. Za přibližně stejnou celkovou cenu byste mohli mít rychlý, plně vybavený notebook s Pentiem II-266 a s displejem 13,3 palce. Ale protože další výrobci následují firmu Sony (na podzim má přijít na trh Actius A100 Ultra-Light od Sharpa), ceny těchto ultratenkých subnotebooků by měly klesnout. Naše rada tedy zní: klidně si teď vzdychejte, ale počkejte pár měsíců, až konkurence udělá své.


Sony Vaio 505GX
PRO: supertenký a lehký, klávesnice dostatečně velká pro psaní všemi deseti
PROTI: vysoká cena mechanika CD-ROM není zahrnuta v základní konfiguraci
HODNOCENÍ: novátorský subnotebook bude ještě atraktivnější, jakmile spadne cena
Běžná cena: 2699 dolarů
www.sony.com

Související články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.