Terabajtové disky

Archiv | 01.04.08

Vzhledem k tomu, že disky s kapacitou 1 TB (terabajt) jsou aktuálně to nejlepší, co si můžete pořídit, připravi...Vzhledem k tomu, že disky s kapacitou 1 TB (terabajt) jsou aktuálně to nejlepší, co si můžete pořídit, připravili jsme pro vás malý test. Vybrali jsme čtyři terabajtové disky, které patří k novinkám na našem trhu. Pokud plánujete pořízení 1TB disku, právě tyto vybrané modely by se měly minimálně objevit ve vašem užším výběru. Testu se zúčastnily produkty společnosti Samsung, Seagate a Western Digital.
Největším překvapením byl disk Samsung, který nabízel nejlepší rychlost zápisu – skoro 92 MB/s a druhou nejlepší rychlost čtení. Cenou však zbylé dva disky převyšuje. Disk WD Caviar WD10EACS nabízí slušné přenosové rychlosti, nicméně ve srovnání s konkurencí je zhruba o 11?20 MB/s pomalejší. Tento disk je ze speciální řady Green Power, která je optimalizována pro snížení spotřeby při zachování vysoké kapacity. A právě nižší spotřeba má za následek nižší výkon. Svojí roli bezesporu hraje také cache 16 MB, na které tento výrobce tvrdošíjně trvá u všech svých disků. WD Caviar se tak hodí zejména do počítačů, kde chcete dosáhnout co nejmenší spotřeby (nabízí cca. 8?10 W) a hlučnosti. Seagate ST31000340AS je potřeba pochválit za 89,4 MB/s při čtení, ani 77,6 MB/s při zápisu není vůbec špatná hodnota.
Standardem se stává podpora technologie NCQ, bohužel disk WD nám v tomto směru statistiku narušuje a tuto technologii nenabízí. Zajímavé je také například sledovat, jak výrobce dosáhl magické hranice 1 TB. Disky Samsungu si vystačí s třemi plotnami, ale Seagate si musí pomoci čtyřmi plotnami, stejně jako Western Digital. Větší počet ploten znamená také více čtečích hlaviček, větší spotřebu, zahřívání a tedy teoreticky také kratší životnost. Nicméně aplikace pouze tří ploten u Samsungu se projevila naproti tomu vyšší cenou.


Související články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.