Svalovec neboli CORBA Delphi 4 Client/Server

Archiv | 01.12.98

Stalo se zaběhnutou tradicí, že nové produkty firmy Inprise (dříve Borland) představujeme nadvakrát. Jelikož se tra...Stalo se zaběhnutou tradicí, že nové produkty firmy Inprise (dříve Borland) představujeme nadvakrát. Jelikož se tradice nemá porušovat, přinášíme dnes volné pokračování našeho seznamování se čtvrtou verzí jednoho z nejpopulárnějších vývojářských nástrojů -- produktu Delphi.

Už v minulém povídání jsem se zmínil o tom, že se rodina Delphi rozrostla o nového high-end člena s označením Enterprise. Zdálo by se, že zavedení dalšího luxusního modelu je zbytečným komplikováním situace, ve které si produkty Inprise už tak nestojí po cenové stránce právě nejlépe. Důvodem tohoto postupu je na jedné staně důsledné pokračování v započatém trendu produkce vysoce výkonných nástrojů pro podnikovou sféru, na straně druhé pak terminologické sjednocení s ostatním světem, kde se běžně používá odstupňování Educational, Standard (nebo Professional) a Enterprise. Můžeme očekávat, že se v příštích verzích Delphi vrátí zpět do zaběhnutých kolejí tří variant, a verze Enterprise napříště převezme roli vrcholného produktu od současného balíku Client / Server. Je to svým způsobem nutnost, protože terminologický pojem klient -- server již zdaleka nevystihuje vývojářské zázemí poskytované tímto balíkem. To ostatně ukážou i následující řádky.

Programování pro příští tisíciletí

Programátorská budoucnost leží v distribuovaných aplikacích. Tedy alespoň v oblasti korporačních aplikací. Stratégové softwarových firem ji vidí v růžových barvách. Inteligence šířená po Internetu, malý klientský program na straně prohlížeče, výkonný a spolehlivý řídicí software, na straně aplikačního serveru. Delphi se snaží naplnit tuto růžovou budoucnost ze všech sil, a tak se uživatel musí prokousat slušnou řádkou nových pojmů a technologických vymožeností. Není divu, že se nové programování vůbec nemusí podobat dřívějšímu malování formuláříků a panýlků.
Těžiště novinek verze Client / Server najdete v sadě komponent na záložce s názvem MIDAS (Multi-tiered Distributed Application Services). Touto zkratkou jsou označovány komponenty, které propůjčují Delphi schopnosti využívat vícevrstvé datové technologie. V nové verzi byla vylepšena technologie správy těchto aplikací, takže má uživatel více možností řízení toků dat a jejich aktualizací. Tvorba relací mezi datovými zdroji je přitom prováděna analogicky jako u běžné architektury klient / server. Novinkou je třída TDataSetProvider, která se stará o přenos dat z/do datových zdrojů nezávisle na jejich umístění a formátu.
Hlavním trumfem je samozřejmě sada propojovacích komponent (data bokers) starající se o spojení s datovými servery, které mohou používat technologii DCOM, OLEnterprise a sockety Windows. Nově k nim přibyly aplikační servery využívající standardu CORBA. Delphi 4 disponují kompletní programátorskou podporou, zahrnující průvodce tvorbou CORBA serveru, rozhraní DII (Dynamic Invocation Interface) pro vytváření klientů pro již existující servery, a dokonce schopnost vytvářet klienty komunikující se servery CORBA i COM zároveň.
Další perlou v náhrdelníku vícevrstvých aplikací je integrovaná podpora Microsoft Transaction Serveru -- robustního transakčního prostředí, zajišťujícího bezpečný paralelní přístup k aplikacím pro velké počty uživatelů. O usnadnění tvorby klientů pro toto prostředí se stará speciální průvodce.

Nově i na data

Poslední významné novinky se objevily v oblasti zpracování dat. Vedle podpory nového databázového formátu Access '97 byla implementována i obsluha rozšíření formátu Oracle verze 8, jmenovitě o datové typy ADT (abstraktní datový typ), pole, odkaz a vložené tabulky. Při sestavování SQL dotazů by vám měl pomoci nový SQL Builder, který nahradil téměř nepoužitelný Visual Query Builder. Bohužel i tento nástroj má podle mého názoru k dokonalosti daleko -- nezná kupříkladu příkaz DELETE a mnohé další.
Je vidět, že nového je ve čtvrté verzi Delphi hodně. K výše uvedenému výčtu je samozřejmě nutné přičíst také všechny v minulé recenzi zmíněné novinky varianty Professional. Důležité je, že zejména oblast tvorby distribuovaných aplikací, která nepatří ke zcela běžnému způsobu programování, je dobře a přehledně zdokumentována, byť nejčastěji v elektronické formě. K silným stránkám dokumentace Inprise patřila vždy především názornost -- bohatá knihovna příkladů i celých ukázkových aplikací vám jistě pomůže při pronikání do tajů programování pro příští tisíciletí.


Delphi 4 Client/Server
+ technologické novinky
+ vylepšení pracovního prostředí
+ bohatá dokumentace a příklady
- chyby v programu na výrobu instalací
- nedotažený SQL Builder

K recenzi poskytla firma:
Inprise ČR, s.r.o.
Malé nám. 13, Praha 1
Cena: 113 990 Kč (bez DPH)Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.