SGI a svět NT

Archiv | 01.02.99

V prvním týdnu tohoto roku uvedla do světa firma Silicon Graphics (SGI) novou řadu svých počítačů, premiérově po...V prvním týdnu tohoto roku uvedla do světa firma Silicon Graphics (SGI) novou řadu svých počítačů, premiérově postavených na procesorech Intel Pentium a operačním systému Windows NT. Tyto pracovní stanice, označované jako Visual Workstation 320 a 540, představují první počítače SGI světa Wintel.
V pozadí rodiny Visual Workstation je očividně snaha o vybojování si místa v bouřlivě se rozvíjejícím světě platformy Windows NT. Modely jsou odvozeny od architektury unixových „silikonů“ – vycházejí architektury Integrated Visual Computing (IVC), která je těsně integrovanou kombinací sběrnic (paměti, grafiky, videa) postavenou na vlastním čipsetu Cobalt. Z hlediska propustnosti dnes Visual Workstation představuje pracovní stanici, jež využívá výhod kompatiblity a cenových relací PC, ovšem jednotlivé slabé články řetězu byly nahrazeny osvědčenými prvky unixových pracovních stanic.
Výsledkem použitého čipsetu Cobalt je například zvýšení propustnosti paměti SDRAM z 512 MB/s (highendová PC) na 3 200 MB/s. Podobně byla zvýšena rychlost u grafiky i diskových operací. Zmiňované modely jsou cíleny na kreativní uživatele z oblasti grafiky, videa, ale i na techniky ze sféry vizualizace informací. Protože se mnoho z nich rekrutuje z prostředí UNIXu a Macintoshe, nabízejí nové SGI bundle hardwaru a softwaru, který by splňoval vyšší standardy na těchto platformách – jako například podporu pro formáty souborů a jejich síťové sdílení nebo USB klávesnici s připojenou USB myší. Nesmíme ovšem zapomenout na estetičnost designu, vynikající především při připojení LCD monitoru SGI, jenž byl navrhován přímo pro tyto počítače. (Vzhledem k připojení monitoru přímo ke konektoru na motherboardu vyjde podstatně levněji než v případě bundlu se speciální kartou).
Působivá je ale zejména celková a tím spíše multimediální funkčnost počítače (opět postavená především na čipsetu Cobalt). U modelu 320 jsou to mimo 1-2 procesory Pentium II na 400-450 MHz, 128-1 024 MB paměti, 3 PCI (dva 64bitové) sloty, 10/100 ethernet, nezbytné 32x CD-ROM a Ultra-ATA či Ultra-SCSI disky, především rozhraní S-video a kompozitní PAL-SECAM (vstup/výstup). Premiéru tu mají dva konektory IEEE 1394 alias FireWire (400Mb/s), spolu s USB zřejmě nejtypičtější rozhraní budoucnosti. Se svou schopností zpracovávat dva proudy nekomprimovaného videa a zmíněným FireWirem je dnes SGI 320 zřejmě nejideálnějším entry-level PC pro práci s digitálními videem. Model SGI 540 jde dále především v celkovém výkonu, s podporou až 4 procesorů Intel Xeon II, 2GB ECC SDRAM, čtyř 64bitových a dvou klasických 32bitových sběrnic.
Vzhledem k možnostem v oblasti videa a 3D grafiky a také ceně, začínající někde na hranici 100 000 Kč, si nové SGI své zákazníky určitě okamžitě najdou; přinejmenším poměrem multimediální výkon/cena budou pro nejbližší dobu asi v oblasti PC nedostižitelné. Premiéra pro PC nováčka to bude nepochybně úspěšná, uvidíme, jak si SGI povedou v reálném válečném poli neustálých novinek, klesajících cen a stále větším příklonu k low-endové oblasti.Související články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.