Rychlé a jednoduché skenery HP, Umax a Visioneer

Archiv | 01.11.98

S dlouho očekávaným příchodem Windows 98 a jejich rozsáhlou podporou USB (Universal Serial Bus) slibuje nová generace...S dlouho očekávaným příchodem Windows 98 a jejich rozsáhlou podporou USB (Universal Serial Bus) slibuje nová generace USB periférií jednodušší instalaci a rychlejší tok dat. Jsem rád, že na podkladě testů prvních USB skenerů od firem HP, Umax a Visioneer mohu prohlásit, že USB tato očekávání splňuje.
Prohlédnul jsem předsériový model Hewlett Packard ScanJet 4100Cse a dodávané verze Visioneer PaperPort 3100 USB a Umax Astra 1220U. Všechny tři jednotky jsou kompaktní, lehké, ploché, s cenou (pod 200 dolarů) navržené pro malé firmy a domácí uživatele.
Nejlevnější z této skupiny je Visioneer za 130 dolarů. Poskytuje 30bitovou barvu a optické rozlišení 300x600 dpi. Přichází s vychvalovaným skenovacím softwarem a softwarem pro správu dokumentů PaperPort, se základním, ale přiměřeným softwarem pro optické rozpoznávání znaků (OCR) a softwarem pro editaci obrázků PictureWorks Photo Enhancer.
ScanJet 4100Cse za 199 dolarů a Astra 1220U za 179 dolarů poskytují větší barevnou hloubku a vyšší rozlišení (600x1200 dpi) a tak je ospravedlněna vyšší cena. Oba jsou vybaveny programem Adobe PhotoDeluxe 2.0 (mnohem robustnější grafický editor než PhotoEnhancer), softwarem Caere OCR a fotokopírovacími utilitami. Umax také nabízí jako možnost nástavec na skenování diapozitivů za 179 dolarů.
Zapojení všech skenerů byla procházka růžovým sadem. Když jsem připojil kabely, Windows 98 zaznamenaly nový hardware, automaticky vyhledaly ovladače a nainstalovaly je. Kterýkoliv ze skenerů se instaloval snadněji a také se s ním snadněji pracovalo než se skenerem se zapojením na paralelní port. O těch vyžadujících SCSI kartu ani nemluvě.
Výrobci tvrdí, že USB skenery jsou o 20 až 50 procent rychlejší než jejich bratříčci s připojením na paralelní port (to závisí na takových faktorech jako je skenovací mód a rozlišení), ale pomalejší než skenery připojované na SCSI kartu (ty jsou ovšem dražší).
USB skenery v mých testech předstihly srovnatelný model s připojením na paralelní port (30bitový HP OfficeJet Pro 1175Cse). Visioneer byl nejrychlejší, následován Umaxem a HP. Na příklad skenování černobílé fotografie o velikosti 22,5x29 cm na 300 dpi trvalo okolo 40 sekund na Visioneeru, 70 sekund na Umaxu, 114 sekund na HP 4100Cse a obludných 486 sekund na srovnatelném paralelním skeneru. Barevné skeny na Umaxu a HP byly však lepší než na Visioneeru.
Pokud máte utažený rozpočet, je Visioneer dobrou volbou. Jinak ale kvalitnější obrázky, které dostanete ze skenerů Umax a HP, stojí za ty peníze navíc. Skenovací sofware HP je ten nejsnadnější k používání pro začátečníky, kteří by mohly utopit v komplikovanějším ovládání Umaxu (jako gama korekce a nastavení tónu). Doporučoval bych Astru pro zběhlé uživatele, kteří chtějí maximální kontrolu nad kvalitou obrázku.


Astra 1220U
PRO: kvalitní barevné skeny o hloubce 36 bitů
PROTI: možnosti kontroly skenování mohou nováčka zmátnout
HODNOCENÍ: mezi USB skenery nejlepší kvalita barevných skenů
běžná cena: 179 dolarů
www.umax.com

ScanJet 4100Cse
PRO: dobré skeny v 36bitové barevné hloubce, skenovací software se nejsnadněji používá
PROTI: drahý, pomalejší než ostaní dva USB skenery
HODNOCENÍ: kvalitní barevné skeny pro začátečníky za vysokou cenu
běžná cena: 199 dolarů
www.hp.com

Visioneer PaperPort 3100 USB
PRO: dobrá cena, rychlý
PROTI: skeny mají menší barevnou hloubku a rozlišení než dražší modely
HODNOCENÍ: nejnižší cena za vymoženost USB skenování
běžná cena: 130 dolarů
www.visioneer.com

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.