Red blok CID 12/97

Archiv | 01.12.97

7 200 otáček se Seagate Společnost Seagate Technology, Inc., dnes představila první diskovou mechaniku se 7 200 otá...7 200 otáček se Seagate

Společnost Seagate Technology, Inc., dnes představila první diskovou mechaniku se 7 200 otáčkami za minutu, s rozhraním Ultra ATA, určen pro stolní počítače PC, a tím opět zvedla laťku výkonnosti pro stolní počítačové systémy. Medalist Pro 9140 (ST39140A), jehož kapacita činí 9,1 GB, přináší v sobě novou technologii - motorek s uložením hřídele ve fluidních dynamických ložiscích. Medalist Pro 9140 se svými 9,1 GB je k dnešnímu dni největší disk s rozhraním Ultra ATA. Společnost Seagate též představila další disk z rodiny disků Medalist Pro 9140: Medalist Pro 6530 (ST36530A) s kapacitou 6,5 GB. Nové diskové mechaniky Medalist Pro mají průměrnou přístupovou dobu 9,5 ms, plotny se otáčejí rychlostí 7 200 otáček za minutu a mají možnost přenášet data až rychlostí 33,3 MB/s přes rozhraní Ultra ATA.

obr medalist

AMD sponzoruje ligu v počítačových hrách

Společnost AMD oznámila, že je hlavním sponzorem ligy hráčů počítačových her (AMD PGL - AMD Professional Games League), což je první profesionální liga pro soutěž počítačových her. Sezóna AMD PGL byla zahájena 3. listopadu tiskovou konferencí a kvalifikačním zápasem ve 3 COM Park Candlestick Point.
PGL je plně strukturovaná profesionální liga s  hráči hvězdami, individuálními a týmovými soutěžemi, rozhodčími, diváky a sponzory.
S více než 250 000 USD v hotovosti a s cenami se v prvém roce očekává, že PGL přitáhne nejlepší počítačové hráče. Otevírací sezóna ligy bude zahrnovat dvě kategorie: akční hry, reprezentované hrou Quake od společnosti Id Software, a strategickou Red Alert Command & Conquer od firmy Westwood Studio´s. Další hry budou přidány v následných sezónách.


AutoCont má notebooky Rival 5133

Společnost AutoCont, jeden z nejvýznamnějších český výrobců osobních počítačů, rozšířila od října tohoto roku svou nabídku přenosných počítačů o cenový hit - notebooky Rival 5133.
Notebooky Rival 5133 jsou nabízeny ve dvou provedeních, lišících se typem LCD displeje. Dražší model Rival 5133 TFT je osazen aktivním displejem o velikosti 11,3" s rozlišením 800 x 600 (64k barev). Levnější model je při zachování parametrů zobrazení osazen pasivním LCD displejem. Konfigurace obou variant je procesor Intel Pentium 133 MHz, cache 256 KB, 16 MB RAM, 1GB pevný disk a interní mechanika 3,5", zaměnitelná za šestinásobnou jednotku CD-ROM. Nechybí 16bitová zvuková karta Sound Blaster kompatibilní a dvojice reproduktorů spolu s interním mikrofonem. Napájení je zajištěno pomocí NiMH baterie. Notebook o rozměrech 292 x 224 x 48 mm váží 2,8 kg. V ceně (Rival 5133 DSTN za 46 770 Kč a typ 5133 TFT za 59 900 Kč) je kromě notebooku samotného i brašna, AC adaptér, český návod a předinstalovaná MS Windows 95 v české verzi.


obr 3x

Quantum pokračuje v rekordních příjmech

Již třetí čtvrtletí za sebou dosáhla společnost Quantum Corporation rekordních příjmů. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků hospodaření společnosti za 2. fiskální čtvrtletí roku 1998, které skončilo 28. září 1997. Čisté příjmy se vyšplhaly na 104 miliony dolarů, resp. 62 centů na akcii při obratu 1,55 miliardy dolarů. První fiskální pololetí roku 1998 společnosti přineslo čisté příjmy 200 milionů dolarů, resp. 1,23 dolaru na akcii při obratu 3 miliard dolarů.


Konference Avid Newsday

Firma FCC FOLPRECHT uspořádala dne 15.10.97 u příležitosti letošního veletrhu Invex 97 v brněnském hotelu International konferenci AVID NEWSDAY. Cílem této akce bylo představit komplexní řešení digitální výroby televizních zpráv firmy AVID Technology, dále pak oficiální založení konsorcia firem FCC FOLPRECHT, AVID a VISUAL CONNECTION, které bude působit na trhu střední a východní Evropy. Konferenci navštívili zástupci elektronických médií z České i Slovenské republiky (Česká televize, TV Nova, TV Prima, Slovenská televize, TV Markíza, ...). Premiéru zde měl i nový redakční systém AvidNews V.1. První instalace části tohoto systému - Avid Net Station - probíhá v současné době v České televizi.
Cílem nově vzniklého konsorcia je vytvoření silného partnera, jenž může televizním a rozhlasovým společnostem garantovat prvotřídní kvalitu při nasazování technologie digitálního zpravodajství, kterou dnes používá již asi 1 100 televizních a rozhlasových společností na celém světě (např. CNN, ZDF, ...).


HP A INTEL UVEDLY TECHNOLOGII EPIC

Společnosti Hewlett-Packard a Intel uvedly první informace o jejich společně definované technologii EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing), základu nové 64bitové "Instruction Set" architektury (ISA). Tato architektura definuje softwarové instrukce, které řídí průběh operací v rámci mikroprocesoru. EPIC vnese do technologie mikroprocesorů zásadní obrat, protože umožní zvýšení výkonu, kompatibilitu a rozšiřitelnost, čímž odpovídá na tržní potřeby 64bitových high-end pracovních stanic a serverů nové generace.
Technologie EPIC předčí dnešní procesorové technologie tím, že umožní softwaru explicitně komunikovat s procesorem při souběžném provádění operací (tzv. explicitní paralelismus). Zvýšení výkonu je realizováno snížením počtu větvení, chybně předpovídaného větvení a redukcí vlivu čekacích intervalů v přenosu mezi pamětí a procesorem.
Firmy HP a Intel oznámily jejich společný projekt výzkumu a vývoje v červnu 1994. Prvním mikroprocesorem založeným na technologii IA-64 - s kódovým označením Merced™ - je produkt navržený, vyrobený a prodávaný společností Intel. Jeho výroba je plánována na rok 1999.


Karma distributorem produktů Seagate

Společnosti Karma International a Seagate Technology oznámily, že Karma International byla vybrána jako panevropský distributor produktů pro ukládání dat společnosti Seagate. V rámci této smlouvy začala všechna zastoupení společnosti Karma v Evropě a na Středním Východě nabízet svým zákazníkům z řad systémových integrátorů a maloobchodních prodejců pevné disky Seagate.
Karma zaměstnává přibližně 500 lidí, obrat společnosti se zatím každý rok téměř zdvojnásobil a plánovaný obrat pro tento rok je 1,2 miliardy dolarů. “Podepsání panevropské smlouvy se společností Seagate jen potvrzuje, že pokračujeme správným směrem,” řekl Jiří Obhlídal, ředitel společnosti Karma v České republice.


obr disk seagate

20 GB na 3,5” magnetickém médiu

Společnosti Quantum a TeraStor oznámily dohodu o strategické spolupráci v oblasti záznamových médií na bázi revoluční technologie Near Field Recording (NFR), která je schopna na 3,5palcovém magnetickém médiu vytvořit záznamovou kapacitu okolo 20 GB.
V rámci dohody získá společnost Quantum licenci na současné výměnné diskové jednotky firmy TeraStor. Společnosti také oznámily, že budou společně vyvíjet diskovou mechaniku, optimalizovanou pro použití v robotizovaných knihovnách. Obě firmy budou moci společně vyvinuté produkty vyrábět, propagovat i prodávat. Společnost Quantum získala rovněž právo na vývoj, výrobu a prodej budoucích produktů, založených na technologii NFR. První nové výrobky, jako výsledek vzájemné spolupráce, by se měly na trhu objevit již v příštím roce. V rámci dohody bude společnost Quantum do firmy TeraStor investovat další finanční prostředky.


Microsoft a Intel pracují na snížení času

Společnosti Intel a Microsoft oznámily, že Microsoft bude licencovat softwarovou technologii Intelu Application Launch Accelerator. Kombinace tohoto produktu a operačního systému Microsoft Windows 98 výrazně sníží čas, kterého je zapotřebí k rozběhnutí aplikace z pevného disku.


HP vybrala Quantum Bigfoot

Společnost Quantum oznámila, že firma Hewlett-Packard si vybrala pevné disky Bigfoot pro své výkonné multimediální osobní počítače Pavilion, které jsou v prodeji od července letošního roku. Do těchto počítačů bude společnost HP montovat 6,4GB disk Bigfoot CY. K dispozici jsou kapacity 2,1 GB, 4,3 GB a 6,4 GB. K 31. srpnu se prodalo již 7 milionů kusů a výroba neustále pokračuje.


obr bigfoot z PCW CZ 10/97 str 101 vlevo (trochu zesvětlit


Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.