Prodej pécéček u nás

Archiv | 01.04.99

V minulém roce u nás vzrostla poptávka o osobních počítačích, a situace na trhu se tak oproti roku 1997 o něco zle...V minulém roce u nás vzrostla poptávka o osobních počítačích, a situace na trhu se tak oproti roku 1997 o něco zlepšila. Toto je hlavním tématem nedávno zveřejněné analýzy společnosti IDC.
V roce 1998 se u nás prodalo celkem 243 165 počítačů (včetně desktopů, notebooků a PC serverů), tedy o 4,3 procenta více než v roce předcházejícím. Nejvýraznější rozdíl oproti roku 1997 byl zaznamenán v posledním čtvrtletí roku minulého, kdy se obrat na trhu zvýšil o čtvrtinu. Za tento nárůst mohou nejvíc malé a středně velké firmy, jejichž poptávka po osobních počítačích stoupá.
Loni u nás nejvíce značkových počítačů prodala firma Compaq, která si ukrojila 14 procent z celkového koláče. Na druhém místě skončil český AutoCont s necelými deseti procenty a bronzový byl Dell s osmi procenty. Úspěšní byly i dva další čeští výrobci, a to firma ProCa (7 procent) a firma Comfor (5,1 procenta).
Podíváme – li se jednotlivé typy počítačů, zjistíme, že největší nárůst zájmu byl o PC servery (o 19 procent více než v roce 1997), dále pak o notebooky (16 procent) a relativně nejmenší zájem byl o stolní počítače (pouhý dvouprocentní nárůst).


Související články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.