Počítačpro každou příležitost

Archiv | 01.04.08

Jako již tradičně každý rok vám přinášíme přehled aktuálních počítačových sestav na našem trhu. TentokrJako již tradičně každý rok vám přinášíme přehled aktuálních počítačových sestav
na našem trhu. Tentokrát jsme se rozhodli pojmout test netradičně – vybrali jsme zástupce nejrozšířenějších kategorií a popsali jsme u nich, co by jim nemělo chybět a naopak co je u nich přebytečné. Připravili jsme pro vás recenze čtyř počítačů rozdělených na herní, multimediální, kancelářský a workstation – vyberete si?


Začneme s popisem pěkně po pořádku a nejdříve věnujeme několik řádek hernímu počítači. Počítačovou sestavu na hraní lze v dnešní době pořídit již od 20 000?Kč (všechny ceny jsou uváděny včetně DPH) a rozhodně to nebude nějaký kompromis mezi pořizovací cenou a výkonem.

U herních PC je nejdůležitější komponentou použitá grafická karta, na které především záleží celkový výkon v počítačových hrách. Pokud se poohlížíte po nákupu právě takovéto sestavy, měla by být vybavená grafickým čipem podporujícím DirectX 10.0 nebo 10.1, měla by mít minimálně 512 MB GDDR pamětí a pokud si chcete hry opravdu vychutnat, neměl by to být nižší model než ATI Radeon HD 3870 nebo nVidia GeForce 8800 GT 512 MB. PC by mělo být dále vybaveno minimálně 2 GB operační pamětí DDR2 800 MHz a pevným diskem s dostatečnou kapacitou. Přesně takové parametry splňuje náš vybraný herní počítač Prestigio Gamer Q6600. Díky výkonnějšímu mikroprocesoru a přidané výbavě je jeho cena vyšší než uvedených 20 000?Kč, nicméně je srovnatelná s konkurenčními výrobky. Poznatek z testu je takový, že pokud hodláte investovat do herní mašiny, vyplatí se pořídit řádné chlazení, neboť to za prvé snižuje teplotu komponent (které při hraní her generují více než dost nežádoucího tepla) a za druhé zlepšují požitek z hraní, protože chod počítače je tišší.

Druhou testovanou kategorií je multimediální centrum domácnosti. Sem de facto spadá jakékoliv PC vybavené výstupem z grafické karty a obsahující kvalitní zvukovou kartu. Jen na uživateli pak je, kolik hodlá investovat do toho, aby počítač byl „zabalen“ do hezčího, líbivějšího obalu, zda bude vybaven televizním tunerem, dálkovým ovladačem a/nebo velkým pevným diskem, kam se uloží nekonečné hodiny filmů a seriálů. Multimediální PC by mělo být především tiché a mělo by mít 2 GB operační paměti, na rychlosti mikroprocesoru a grafické karty až tak nezáleží, neboť to není stroj plánovaný jako herní stanice. I běžně dodávané grafické akcelerátory a procesory z nižší cenové hladiny poskytnou dostatečný výkon. Dbejte na to, aby vybraný grafický akcelerátor byl alespoň z řady ATI Radeon HD 2600 nebo nVidia Geforce 8500 a více, neboť tyto moderní grafické karty disponují hardwarovou akcelerací videa ve vysokém rozlišení, což se s přibývajícím časem bude prosazovat stále více a více. Proto jedinou výtku, kterou bychom měli (kromě vyšší ceny – ale tu jsme si zdůvodnili) k vybranému multimediálnímu počítači Fujitsu Siemens Computers Scaleo Evi 2555, je absence Blu-ray mechaniky.
Třetí kategorií, na níž jsme se zaměřili, je kancelářské PC. Tato skupina je nejméně náročná, a to jak z hlediska výkonu, tak i pořizovací ceny. Nejlevnější sestavy lze pořídit od cca. 12 000?Kč, přičemž svým výkonem by měly dostačovat na naprostou většinu kancelářských aplikací a úkonů s tím spojených. Důležitým parametrem je minimálně 1 GB operační paměti pro Windows XP, pro OS Vista bychom z vlastní zkušenosti doporučili raději 2 GB paměti, protože po instalaci veškerého softwaru a antivirového programu se stane systém dýchavičným a práce na něm bude spíše za trest než potěšením. Zdánlivého nedostatku paměti jsme si všimli i u testované sestavy Lenovo ThinkCentre A61e. I když při testování nám nedostatek paměti vyloženě nevadil, při běžné práci se systém stával nepoužitelným zvláště v situaci, když Outlook s tisíci položkami zabral celých 200 MB operační paměti. Dbejte proto u kancelářských sestav na dostatečnou velikost paměti a neopomeňte ani požadovat kompaktní rozměry a nízkou hlučnost, stejně jako nám nabídla sestava Lenovo.

Poslední kategorie se od kancelářské liší pouze nepatrně, přesto si však zasluhuje speciální pozornost. Je to pracovní stanice (někdy také nazývána workstation). Jedná se o počítač určený pouze pro práci, není ji tedy třeba vybavovat druhou grafickou kartou určenou pro hry, nicméně uživatel od této stanice vyžaduje výkon ? a to jak procesorový, tak v některých případech i grafický (použití profesionálních grafických adaptérů ATI FireGL nebo nVidia Quadro). K dispozici by měl být i rychlý pevný disk s dostatečnou kapacitou. Hlučnost takovéto sestavy, stejně jako její větší rozměry mohou být tolerovány, co však tolerovat nelze, je jakákoliv nestabilita nebo nekompatibilita. My jsme v testu měli základní model pracovní stanice Acer Veriton T661, jejíž předností byl čtyřjádrový mikroprocesor Intel a vyladění systému. Vzhledem k faktu, že byl nainstalován OS Windows XP Professional, nám nevadil pouhý 1 GB operační paměti – pro tento OS je to tak akorát. Protože se jednalo o základní model, kde šlo o co nejnižší cenu (a možnost rozšíření tu je již při výběru konkrétní stanice), vadilo nám u testovaného kusu snad jen horší zpracování a nepořádek uvnitř skříně.

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, jako inspirace vám mohou posloužit námi testované modely. Nebojte se prodavačů ptát a požadovat po nich parametry, na nichž trváte vy, a ne takové, které jsou zrovna „trendy“ a prodavač na nich má největší marži. Zajímejte se také o možnosti rozšíření (a to jak o fyzickou možnost, jakým způsobem se dá pořizovaný počítač rozšířit, tak i o cenu takovéhoto rozšíření) a nezapomeňte se také pozeptat na délku záruky a provedení záručních a pozáručních oprav.

FSC Scaleo Evi 2555

Výjimečné multimediální centrum
Cena: 27 700?Kč
www.fujitsu-siemens.cz

Zástupce čistě multimediálních PC jsme vybrali z řady produktů společnosti Fujitsu-Siemens Computers, konkrétně pak model Scaleo Evi 2555, což je nástupce oblíbených a námi oceněných modelů Scaleo E. Vzhled tohoto počítač se blíží spíše hi-fi aparatuře než klasickému počítači, komponenty jsou umístěné v desktopové skříni disponující LCD panelem a ovládacími tlačítky na přední straně a snad všemi myslitelnými konektory na straně zadní. Přední část ukrývá ještě kromě DVD mechaniky, čtečky paměťových karet, audia, Firewire a USB konektorů také S-Video a konektory cinch. Zadní strana pak nabízí kromě základních VGA a USB konektorů HDMI a Scart výstupy Firewire, k dispozici je i šestikanálový audio výstup Cinch, digital a S/PDIF. Třešničkou na dortu je pak přítomnost eSATA konektoru a Wi-Fi antény.
Přestože není tento počítač určen primárně k práci, díky dostatečné konfiguraci plně nahradí jakékoliv domácí PC – disponuje rychlým dvoujádrovým procesorem, 2 GB paměti a prostorným pevným diskem, k dokonalosti chybí snad jen výkonnější grafická karta (i když i s touto lze hrát hry – pravda, pouze v nízkém rozlišení). Nejdůležitější vlastností tohoto stroje jsou však jeho multimediální funkce a ty jsou zvládnuty na jedničku s hvězdičkou – počítač lze připojit k televizi mnoha způsoby, v balení je dodána klávesnice i dálkové ovládání MCE, k dispozici je i hybridní TV tuner s možností záznamu signálu. Obsluhu zařízení zvládne i méně pokročilý uživatel díky intuitivnímu zapojení kabelů a snadnému ovládání.
Co se týká provedení, kromě aktualizace komponent zůstalo vše při starém – ve stísněném, ale dobře uspořádaném prostoru skříně není příliš místa na případný upgrade, i když několik slotů pro přídavné karty nízkého profilu doinstalovat lze. Chlazení je stejně jako v předchozích modelech řešeno pouze ventilátorem ve zdroji a na procesoru, takže během plného zatížení byly komponenty vystaveny vyššímu teplu, než by bylo zdrávo. Všechno je však propojené se vším, a tak na druhou stranu nabízí počítač tichý provoz za všech okolností.

Hledat nedostatek na sestavě FSC Scaleo Evi 2555 je opravdu těžké, zvlášť když se pyšní logem Intel Viiv. Na první, ale i na druhý a třetí pohled výborná multimediální sestava s příjemným vzhledem a ovládáním. Jediným záporem tak je prodejní cena sestavy, která vyjde na necelých 26 000?Kč včetně DPH, což je na použitou konfiguraci přece jen mnoho. Nicméně pro ten pocit luxusu a pohodlí si toto MCE jistě své zákazníky najde.

Prestigio Gamer Q6600

Herní diblík
Cena: 23 490?Kč
www.prestigio.cz

Počítačová sestava dodaná společností Prestigio může být symbolem pro mnoho uživatelů, kteří počítač chtějí využít jako prostředek pro vstup do světa počítačových her. Základem tak není nic jiného než čtyřjádrový mikroprocesor Intel Core 2 Quad Q6600, doplněný 2 GB operační paměti, 500GB pevným diskem a výkonnou grafickou kartou nVidia GeForce 8800 GT 512 MB. Na této téměř tradiční konfiguraci současných herních počítačů lze kritizovat jen málo co, zvlášť když se výrobce zaměřil na stabilitu a bezpečný provoz a použil pro stavbu PC ověřených komponent – základní deska Intel Desktop Board P35 a Kingston paměti DDR2 800 MHz. Počítač tak dosáhl ve srovnání s podobně koncipovanou sestavou nepatrně nižších výsledků na úkor stability, která byla během veškerých testů vynikající.
Sestava byla umístěna do levnější počítačové skříně, což s sebou nese i nutnost řádného větrání, neboť plech neumožňuje podobnou tepelnou výměnu s okolím jako třeba hliník. Chlazení však bylo ponecháno pouze na jednom přídavném ventilátoru 80 × 80?mm, boxovaném chladiči a ventilátoru v napájecím zdroji. Není se tedy čemu divit, že teplota komponent uvnitř počítače byla vyšší než by měla být. Dílenské zpracování je průměrné, nicméně funkční, kabely jsou v rámci možností svázané dohromady. Výtky k hardwarové konfiguraci bychom měli dvě – není důvodu, proč nepoužít SATA DVD mechaniku, neboť plochý ATA kabel zbytečně překáží. Druhá připomínka by mířila k použitému procesoru – herní počítač by více využil rychlý dvoujádrový procesor (třeba model E6850), který stojí stejně jako použitý Q6600.
Na herní sestavě byly nainstalovány MS Windows Vista Home Premium, tedy ideální kombinace pro použitý hardware, k tomu antivirový program AVG 8 a trial verze MS Office 2007 Pro. Nechyběla ani sada her od Microsoftu. U herní sestavy bychom si navíc představovali minimálně software pro vypalování. Za zmínku stojí i dodaný bezdrátový set klávesnice a myši Microsoft Wireless Laser Desktop 5000 CZ USB, který je lehce ergonomicky tvarován a měl by vyhovovat velké většině uživatelů.Herní sestava Prestigio Gamer Q6600 nás rozhodně nezklamala – její stabilita byla výborná, hlučnost i při plném zatížení minimální, cena odpovídající konkurenci. Vytknout bychom měli této sestavě chlazení, které by zasloužilo více aktivních prvků, nepatrně nižší výkon v testech způsobený konzervativním přístupem výrobce základní desky a s tím související nulovou možnost přetaktování mikroprocesoru, což zvolený model MB neumožňuje. Výtky však nejsou nijak zásadní a prodejce by měl být schopen přizpůsobit konfiguraci přesně vašemu přání.

Acer Veriton T661

Univerzální pracovní stanice s dobrým výkonem
Cena: 19 182?Kč
www.acer.cz

Počítačová sestava dodaná společností Acer je zaměřená především pro náročnější uživatele, kteří potřebují ke své práci vyšší výpočetní výkon. Tento druh výkonných, ale přesto stále kancelářských počítačů se nazývá souhrnným názvem workstation. Základem této pracovní stanice je čtyřjádrový mikroprocesor Intel Core 2 Quad Q6600 doplněný 1 GB operační paměti a 250GB pevným diskem. Výbavu doplňuje vypalovací DVD mechanika a čtečka paměťových karet nahrazující zastaralé FDD mechaniky. Softwarová výbava počítače byla bohatá, uživateli je k dispozici OS MS Windows XP Professional, trial verze MS Office 2007 Pro, 90denní Norton Internet Security 2008, pv zájmu pohodlné správy systému nebylo zapomenuto ani na systém recovery.
Práce s touto pracovní stanicí byla svižná, a to i přes množství „firemních“ utilitek, použitý antivirový program a fakt, že systém disponoval pouze 1 GB paměti. Posledně jmenovanou skutečnost ale nebereme jako mínus, neboť 1 GB pro pokročilou práci v OS Windows XP postačuje, nehledě na to, že za malý příplatek lze objednat systém se 2 GB RAM. Systém v dodané konfiguraci je vhodný především pro náročnou kancelářskou práci, chybějící přídavná grafická karta a právě chybějící druhý GB paměti brání nasazení v profesionálním odvětví, jako je modelování nebo práce v CAD/CAM aplikacích.
Provedení tohoto počítače bylo rozporuplné – vybrané komponenty a chlazení na dobré úrovni, což ovšem sráželo dílenské zpracování počítače. O nějaké optimalizaci kabelů nemohla být ani řeč. Je to škoda, protože jinak slušně zpracovanému počítači to snižuje hodnocení. I když na druhou stranu – systém se dodává k zákazníkovi zaplombovaný a ten tedy teoreticky nemůže vidět, jak je vnitřek PC uspořádán. Když už jsme u teplot PC, procesor byl chlazen více než dobře, neboť v klidu dosahovala teplota sotva 30 °C, při plném zatížení pak k 45 °C. S tím se pojí i celková spotřeba, která v klidu činila výborných 55 W a při zatížení 121 W. To bychom od čtyřjádra, po pravdě řečeno, nečekali.Acer Veriton T661 je povedená pracovní stanice určená především jako startovní model (je zaměřená na hrubý výpočetní výkon, ostatní parametry je třeba v případě potřeby upgradovat). Cena této sestavy je poněkud nadhodnocena, nehledě na fakt, že je poskytována pouze roční záruka (při koupi na IČO – při koupi koncovým zákazníkem platí dvouletá záruka podle obchodního zákona). Rozšíření záruky pro firmu na tři roky se servisem u zákazníka stojí cca 1 500?Kč včetně DPH.

Lenovo ThinkCentre A61e

Jednoduchá a solidní kancelář
Cena: 13 078?Kč
www.lenovo.cz

Druhým počítačem zastupujícím kancelář je doslova miniaturní model Lenovo ThinkCentre A61e. Jako jediný v testu je postaven na platformě AMD, dokonce na nízkoenergetické platformě podpořené notebookovými komponentami a nízkoodběrovým modelem procesoru BE-2350. Zaměřením se jedná o klasický počítač vhodný pro nenáročnou kancelářskou práci, jako je vyřizování e-mailů, MS Office a podobné výkonnostně nenáročné úkony.
Práce s ThinkCentre A61e je kupodivu svižná i přes pouhý 1 GB operační paměti, operační systém MS Windows Vista Business a nainstalované firemní aplikace. Z velké části to může mít na svědomí absence antivirového programu, který zvlášť v OS Vista zabere nemalou část operační paměti. Celkově však lze říci, že návrh sestavy je vyvážený, jednotlivé komponenty se vzájemně doplňují a nenastala situace, kdy by jedna komponenta – obvykle rychlý procesor – čekala na zbytek pomalejšího systému.
Provedení tohoto kancelářského PC je na první pohled okouzlující, neboť rozměry 272 × 236 × 75?mm a hmotnost 3,7?kg jsou opravdu nízké a PC se tak vejde na každý, i sebemenší pracovní stůl. Počítač nebyl při testu zapečetěn, a tak nám nic nebránilo nahlédnout „pod kapotu“. Otevření je realizováno postranní západkou, která se při vyšším tlaku uvolní a počítač se otevře. Při pohledu dovnitř nám nezbývá než tiše vzpomínat na doby IBM a jejich ThinkCenterů – Lenovo se sice chopilo výroby počítačů pod stejným názvem, ale „vychytávky“ jako dokonalé chlazení nebo drobnosti jako kloub zabraňující úplnému vyvrácení otevřené skříně chybějí. Kromě těchto nostalgických a pro IT servis nedocenitelných maličkostí byl počítač sestaven úhledně, kabely byly v rámci možností optimalizované. Jedinou větší výtku tak máme k nedostatečnému chlazení, realizovanému pouze jedním malým chladičem.
Upozornit ještě musíme na absenci digitálních výstupů (HDMI a DVI), PS/2 konektorů a čtečky paměťových karet. Nic z toho ale není u sestavy zaměřené pro kancelářské použití nezbytně nutné.

Počítač Lenovo ThinkCentre A61e se v testech choval vyrovnaně a stabilně, výkon je odpovídající použitým komponentám. Jednoznačné plus dostává za miniaturní rozměry, minimální spotřebu a příznivou pořizovací cenu, mínus si naopak zaslouží za praktickou nemožnost jakéhokoliv upgradu, za chlazení a pouze roční záruku pro podnikatele. Dokoupení rozšíření záruky na tři roky s opravou v servisu vyjde na 2 011?Kč vč. DPH, s opravou na místě na 2 368?Kč vč. DPH.

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.