PC WORLD Úvod 2/98 - CID

Archiv | 01.02.98

Tak, už je to za námi. Vánoce skončily, Nový rok už také přešel a my se opět můžeme těšit na to, co nám budou...Tak, už je to za námi. Vánoce skončily, Nový rok už také přešel a my se opět můžeme těšit na to, co nám budoucnost toho dalšího roku přinese. Co se týče našeho oboru, tedy informačních technologií, určitě to budou rychlejší procesory, větší disky a tak podobně. Co to bude konkrétně, se neodvažuji napsat a nechám to raději těm, kteří se problematikou vývoje v oblasti IT zabývají. Avšak s přesností vám už nyní mohu předeslat, že počítače s procesorem Pentium II taktovaným na 300 MHz nás rozhodně čekají. Mé tvrzení vyplývá z reality, protože sestavu právě s tímto procesorem jsme již měli v TestCentru na otestování. Tím už se dostáváme k tomu, proč jste nalistovali tyto stránky, a to -- naše žebříčky PC WORLD TOP. Tento měsíc přišly na řadu profesionální počítače s domácími a patnáctipalcové monitory spolu se sedmnáctipalcovými.

Máte se opravdu na co těšit, neboť počet účastníků v každé kategorii nebyl rozhodně zanedbatelný. V kategorii stolních počítačů to bylo celkem sedm strojů od neznámějších renomovaných značek. Do boje o přední příčky žebříčků monitorů byly přihlášeny celkem čtyři produkty. Rozmanitost značek v tomto případě sice není tak veliká, ale i přesto...

TOP Desktopy

Tedy stolní počítače. Jak již bylo v předešlém odstavci uvedeno, celkový počet otestovaných sestav činil sedm kusů, z čehož do kategorie profesionálních počítačů patřily čtyři a zbylé tři pak do do kategorie domácích. Začneme od první uvedené kategorie.
Na ni totiž se zaměřily všechny stroje od společnosti Hewlett Packard, která dodala celkem tři sestavy. První z nich, pod názvem HP Vectra VL5, byla osazena procesorem Pentium 233 MHz s technologií MMX, 32 MB operační paměti RAM a pevným diskem o kapacitě 4,3 GB. Poskytnutý výkon v aplikačních testech patřil rozhodně k průměru a konfigurace grafického subsystému byla neadekvátní vůči možnostem dodaného sedmnáctipalcového monitoru. V tomto kole žebříčků PC WORLD TOP se jednalo o nejslabší model od dané firmy, avšak umístil se na devátém místě.
Druhý dodaný byl nový HP Kayak XA. Jedná se pracovní stanici pro Windows NT. Při jeho testování docházelo k problémům pod operačním systémem Windows 95 -- více informací se dočtete v podrobnějším článku ke každému počítači. V konfiguraci: procesor Intel Pentium II na 233 MHz, 32 MB operační paměti a 2,5GB pevný disk na data, se s cenou cca 135 tisíc umístil na pěknějším místě než jeho kolega -- sedmá příčka.
A to nejlepší jsem si schovával nakonec. Je jím model HP Vectra VL6/300. V tomto směru společnost Hewlett Packard zabodovala na plné čáře, neboť předběhla všechny tuzemské výrobce výpočetní techniky a do testování nám dodala jako první počítač s nejnovějším procesorem společnosti Intel - Pentium II na 300 MHz. Jak již jistě správně předpokládáte, tato sestava podala nejvyšší výkon v aplikačních testech a společně s body za vlastnosti a ostatní hodnocené parametry získala i nejvyšší počet celkových bodů, to tedy znamená --> první místo v kategorii profesionálních počítačů a také prestižní ocenění PC WORLD TOP, které každý měsíc může v dané kategorii získat pouze jediný výrobek.
Posledním počítačem testovaným do této kategorie byl Fujitsu ErgoPro e663/233, sestava s procesorem Pentium II, 32 MB operační paměti RAM a 3,2GB pevným diskem. Velkou zvláštností, a ze strany společnosti InWare pokrokovostí, je fakt, že společně se sestavou byl dodán místo klasického monitoru čtrnáctipalcový LCD displej. Byl to rozhodně od firmy velmi odvážný krok toto udělat, protože ceny těchto LCD "monitorů" ještě neklesly na mez přibližující se k běžnému zákazníkovi. Ač by se počítač se svým aplikačním výkonem a vlastnostmi umístil okolo 6.-7. místa, cena LCD "monitoru" vyhoupla celkovou cenu sestavy do takové výše, že konečné umístění je až na místě dvanáctém.
Druhá sestava od stejné firmy byla jednou ze tří testovaných do kategorie domácích počítačů. Byla jí Fujitsu ValueVision K6. Jak je uvedeno v podrobnějším článku, tento počítač se příliš neliší od sestav skládaných většinou malých firem, a jediný díl, který nese značku Fujitsu, je skříň. Srdcem sestavy je procesor AMD-K6 a tlouklo na frekvenci 233 MHz. Společně s 16 MB operační paměti RAM předvedl velice slušný výkon. Sestava je vybavena pevným diskem o kapacitě 2,5 GB, avšak zcela postrádá multimediální část - zvukovou kartu nebo čip, a co je horší, postrádá i CD-ROM mechaniku. Trochu paradoxní je, že instalace Windows 95 i ovladače ke grafické kartě jsou dodávány na CD médiích. Sestava se umístila na čtvrtém místě.
Dalším produktem je počítač velmi známé značky -- Internanional Business Machines, neboli IBM. Dodaná sestava s názvem IBM PC 300GL v sobě ukrývala procesor Pentium s technologií MMX taktovaný na 166 MHz. Byl doplněn o 32 MB operační paměti a pevným diskem o kapacitě 2,5 GB. K počítači je dodáváno bohaté softwarové vybavení včetně Lotus SmartSuit a další pak pro správu stanice na síti. Tento počítač od známé firmy se umístil na vynikajícím třetím místě.
Opět to nejlepší nakonec. Posledním z testovaných byl stolní počítač společnosti AutoCont. Tato sestava - AutoCont OfficePro Lite+ -- byla taktéž vybavena procesorem Pentium MMX taktovaným na 166 MHz, operační pamětí 16 MB, pevným diskem o kapacitě 1,6 GB a dvacetičtyřnásobnou CD-ROM mechanikou. Jediné, co zde chybí, je zvuková karta nebo čip na základní desce. Tato sestava si svojí cenou a vlastnostmi získala první místo a tudíž i ocenění PC WORLD TOP, a nasadila tak pro příští kola příčku hodně vysoko, neboť sestavu na druhém místě předběhla o celých osm bodů v celkovém hodnocení.

TOP Monitory

Tento měsíc se jedná již o čtvrté kolo hitparády monitorů a tím jsme uzavřeli první ročník této kategorie. I tentokráte jsem zde měli nové kousky na otestování. Do kategorie patnáctipalcových byly přihlášeny dva modely značky Samsung - SyncMaster 500Mb a SyncMaster 500p. První zmiňovaný si vedl o poznání lépe, neboť se umístil na druhém místě. Ten druhý získal až místo osmé. V další kategorii jsme měli též dva účastníky: Samsung SyncMaster 700S a SONY Multiscan GMD-200PS. Umístění obou nenajdete ve zveřejňované části, protože Samsung 700S obsadil čtrnáctou příčku a SONY 200PS se vyšplhal na příčku šestou. Podrobnější informace o testovaných monitorech se dočtete přímo u tabulek.

To je pro tentokráte vše a příští měsíc na shledanou.Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.