Novinky od Novellu

Archiv | 01.02.99

Za posledních 5 měsíců roku 1998 uvedla firma Novell na trh celkem 9 novinek, jejichž stručný přehled vám nabízím...Za posledních 5 měsíců roku 1998 uvedla firma Novell na trh celkem 9 novinek, jejichž stručný přehled vám nabízím v následujících odstavcích.
Největší pozornost byla samozřejmě přitahována novou verzí vlajkové lodi firmy Novell – NetWarem 5. Tomuto operačnímu systému pro PC servery jsme se již několikrát věnovali i v našem časopise, a proto se zde o něm nebudu více rozepisovat.
V atmosféře napjatého očekávání NetWaru 5 poněkud zapadlo srpnové uvedení nových verzí produktů ManageWise a GroupWise. ManageWise (nyní ve verzi 2.6), určený pro správu a údržbu sítí, přináší řadu nových vlastností, mezi které patří především podpora serverů se systémem NetWare 5, možnost použít pro instalaci konzole ManageWise stanici s Windows NT, připravenost na rok 2000, rozšířené monitorování stavu NDS, nový LANalyzer Agent, kompatibilita se Z.E.N.works a vylepšený proces automatického vyhledávání zařízení v síti.
V poslední době si stále větší oblibu získávají nástroje pro podporu spolupráce v pracovních skupinách (groupware). Mezi produkty této kategorie patří i GroupWise, nyní ve verzi 5.5. Vylepšení zahrnutá do nové verze se zaměřují zejména na zdokonalení bezpečnosti (digitální podpisy a šifrování Entrust S/MIME a PGP) a správy dokumentů, zlepšení podpory internetových standardů (adresování, HTML) a práce s univerzální poštovní schránkou (rozšíření přizpůsobitelnosti uživatelského rozhraní, sdílení informací s ostatními uživateli). Pro českého uživatele je důležitá i skutečnost, že se pracuje na lokalizaci klientské části systému.
Koncem září byl veřejnosti představen úplně nový produkt s názvem Novell High Availability Server, známější pod kódovým označením Orion. Jedná se o první fázi clusterového řešení pro servery NetWare. NHAS zvyšuje spolehlivost sítě použitím dvou serverů NetWare 4.11, které sdílejí jeden diskový subsystém. Během normálního provozu lze využívat všech výhod vyplývajících z přítomnosti 2 serverů v síti. Při výpadku jednoho ze serverů jsou veškeré požadavky na síťové služby vyřizovány druhým serverem z páru. Je také možné nakonfigurovat automatický restart aplikací na nepoškozeném serveru. Do budoucna se počítá s rozšířením na větší počet uzlů (Orion Phase II) a s podporou serverů NetWare 5.
V polovině října oznámila společnost Novell dostupnost produktu Novell Replication Services verze 1.21, který představuje softwarové řešení pro replikaci, distribuci a synchronizaci informací v sítích složených z geograficky rozptýlených serverů. NRS tedy poskytují uživatelům sítě stejný přístup k datům, bez ohledu na jejich umístění. Dále také snižují provoz na WAN linkách a umožňují efektivněji využít stávající vybavení. Nová verze nabízí zvýšení výkonu, škálovatelnosti (až 241 serverů v jednom replikačním stromu) a spolehlivosti, a zároveň zjednodušení správy celého systému (nová konzole a upravený snap-in pro NetWare Administrator).
O měsíc později (16. 11.) byly veřejnosti představeny nové verze produktů Z.E.N.works a NetWare for Small Business. Z.E.N.works je aplikace určená pro správce sítí, která využívá adresářových služeb NDS pro správu pracovních stanic. Mezi nové vlastnosti verze 1.1 patří integrace s ManageWise 2.6, podpora nativního IP z NetWare 5, zjednodušené uživatelské rozhraní, nový software na kontrolu softwarových licencí a klient s podporou pro terminály Citrix Metaframe.
Nová verze operačního systému Netware for Small Business nese označení 4.2. Jedná se o ucelený balík síťových aplikací, který je určen především pro menší organizace. Součástí tohoto kompletu je nyní operační systém NetWare 4.11 s podporou až pro 50 uživatelů (dosud maximálně 25 uživatelů), GroupWise 5.2, Netscape FastTrack Server (Web server), NetWare Connect (řešení vzdáleného přístupu a sdílení komunikačních prostředků), NetWare Multi-Protocol Router, NetObject Fusion (navrhování webových stránek), antivirová ochrana od Network Associates (NetShield a VirusScan), Oracle 8 (pětiuživatelská verze), BorderManager FastCache (proxy server), Tobit FaxWare (centralizované faxové služby), Internet Connection Wizard (usnadňuje připojení sítě k Internetu), nový rozšířený SBackup (zálohování), přepracovaný Novell Easy Administration Tool, Z.E.N.works Starter Pack a NetWare Management Agent (umožňuje distributorům monitorovat sítě zákazníků).
Novell BorderManager Enterprise Edition 3, uvolněný na trh 30.11., představuje kompletní řešení pro zajištění bezpečnosti sítí připojených k Internetu. Jeho velkou předností je zejména integrace s adresářovými službami NDS. Nyní se tento programový balík skládá ze 4 relativně samostatných částí: Firewall Services (bezpečnost sítě), VPN Services (kompletní podpora VPN), Authentication Services (centrální správa přístupu k firemní síti) a FastCache Services (proxy server). Zákazník může zakoupit buď BM Enterprise Edition 3 jako kompletní řešení, nebo jednotlivé složky samostatně.
Poslední novinkou firmy Novell z 2.12. je NDS for NT 2.0. Jedná se o aplikaci určenou pro správu heterogenních sítí se servery NetWare a Windows NT. Výhody tohoto řešení spočívají v jednotném přihlašování uživatelů, administraci sítě z jednoho místa, snížení nákladů na vlastnictví a provoz sítě, ve zvýšení spolehlivosti, škálovatelnosti a bezpečnosti. Asi nejdůležitější novinkou verze 2.0 je přítomnost NDS serveru. Jedná se o systémovou službu pro Windows NT Server, která správcům umožňuje umístit repliky databáze Directory lokálně na primárním nebo záložním řadiči domény. Tato implementace adresářových služeb NDS se shoduje s řešením použitým na serverech NetWare.
Jak je vidět, firma Novell připravila pro zákazníky celou řadu zajímavých produktů. A podle dostupných informací se máme na co těšit i v roce 1999. Pokud máte zájem získat podrobnější informace o jednotlivých aplikacích, zmíněných v tomto článku, obraťte se na web stránky společnosti Novell (www.novell.com).


Titulky k obrázkům

OBR1.PCX: ManageWise – monitorování alarmů

OBR2.PCX: Z.E.N.works – karty s přehledem hardwaru pracovní stanice

OBR3.PCX: NDS for NT – doména NT integrovaná do ND
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.