Moderní způsob přenosu datIcy Box IB-290

Archiv | 01.09.08

Nároky na přenos dat se zvyšují každým dnem, mnohým z nás proto nestačí USB flash disky s kapacitou 4 nebo 8 GB....Nároky na přenos dat se zvyšují každým dnem, mnohým z nás proto nestačí USB flash disky s kapacitou 4 nebo 8 GB. Jak ale problém s nedostatečnou kapacitou elegantně vyřešit? Nabízí se pořízení pevného disku a nějakého zařízení, kam se zabuduje, aby byl vždy při ruce a připraven k použití bez nutné instalace do těla počítače.

Icy Box IB-290StUSD-B

Tento box nepředstavuje pouze jednoúčelové řešení, skládá se ze dvou částí. Hlavním a stěžejním dílem je hliníkový box, který nabízí připojení jednoho 2,5“ pevného disku bez omezení kapacity a otáček. Pokud použijete energeticky náročnější model HDD, k bezproblémovému provozu budete potřebovat pouze druhý napájecí kabel, který je součástí balení. Instalace pevného disku se SATA rozhraním (starší ATA není podporováno) je jednoduchá a zabere maximálně minutu, přičemž nebudete potřebovat žádný nástroj. Po uvolnění dvou pojistek se vysune část s konektory a do nich se pevný disk zapojí. Při instalaci tak nemusíme nic šroubovat, neboť box je přesně tak velký, že při opětovném vrácení konektorů na své místo nemá HDD žádný prostor pro pohyb. Takto lze přenášet pevný disk bez obav o jeho zničení. Připojení k počítači lze provést přes běžný USB 2.0 konektor a přes moderní eSATA konektor, který je taktéž integrován. V balení se vedle hlavního USB kabelu nachází i druhý kabel, sloužící k napájení energeticky náročnějších HDD, a jeden eSATA kabel, kterým lze box připojit k tomuto modernímu rozhraní. Tímto by recenze mohla skončit a produkt bychom označili za průměrný. K maximální spokojenosti uživatele je však k dispozici i druhá část boxu, která se instaluje do počítačové skříně a kam se vloží samotný box s diskem. Druhý díl má velikost 3,5“ a lze ho umístit do jakékoliv šachty počítače pod nebo nad disketovou mechaniku. Interně je tato redukce připojená přes běžný SATA kabel a napájení Molex, takže lze využít plné přenosové rychlosti pevného disku a nespoléhat se na pomalejší připojení přes USB. Celá instalace nezabere více než pět minut čistého času a uživatel tak získá plnohodnotný systém pro rychlou výměnu dat.
Během praktických testů jsme dosáhli s 2,5“ 320GB diskem WD průměrné rychlosti přenosu dat přes USB 27,8 MB/s, při připojení přes eSATA a interní SATA rozhraní lze dosáhnout maximální přenosové rychlosti disku, v našem případě okolo 47 MB/s. O chlazení pevného disku se stará hliníková konstrukce boxu, takže není problém nechat disk zapojený v počítači trvale.
Abychom však tento výborný box jen nechválili: k maximální spokojenosti nám chybělo jistící zařízení, které by chránilo box před nechtěným vysunutím z druhé části. Zasunutí a vysunutí je ovládáno pouze tlakem, a protože vnitřní box při zasunutí vykukuje o několik milimetrů před redukci, může se stát, že bude při silnějším doteku omylem odpojen. 8 0481/TJi o

Opravdu povedený a luxusně vyřešený box od společnosti Raidsonic je dalším krokem k dokonalosti. Kromě oprávněné vyšší ceny není tomuto produktu téměř co vytknout. Přináší na jedné straně možnost snadného transportu pevného disku a tím pádem rychlého přesunu dat pomocí USB 2.0 bez nutnosti starat se o napájení, na druhé straně při potřebě vyšších přenosových rychlostí nabízí i moderní eSATA rozhraní a interní modul pro zabudování do PC, s jehož pomocí je práce s diskem snadná a rychlá. Za předvedené vlastnosti a cenu 720?Kč včetně DPH udělujeme tomuto zařízení ocenění TOP Produkt.

Raidsonic Icy Box IB-290StUSD-B

Pro HDD: 2,5“ SATA HDD
Podporované rychlosti HDD: 4 200, 5 400 a 7 200 ot./min
Externí rozhraní: USB 2.0, eSATA a interní SATA
Materiál: hliník a plastové čelo
Rozměry: 135 × 85 ×15?mm, celý box 160 × 150 × 40?mm
Hmotnost: 400?g
Příslušenství: kabel USB ? miniSB, kabel USB ? napájení, eSATA kabel, přídavný modul do 3,5“ šachty, kožené pouzdro
? snadná instalace, kompaktní řešení, materiál
? chybí mechanické zajištění proti náhodnému odpojení disku od modulu
Cena vč. DPH: 720?Kč
Poskytl: Bostar s.r.o.,
www.bostar.cz

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.