LCD skutečně nastupuje

Archiv | 01.02.99

LCD monitory se pomalu objevují na scéně, ovšem většinou jsou malé rozměry, rozlišením i počtem barev, zato za pLCD monitory se pomalu objevují na scéně, ovšem většinou jsou malé rozměry, rozlišením i počtem barev, zato za působivě vysokou cenu. Tato technologie je však na samotném počátku dráhy, a tak o překvapení a skoky ve vývoji nemusí být nouze. To firma SGI spolu s partnerskou společností Number Nine zřejmě vidí jako zřetelnou mezeru na trhu a také - jako ideální příležitost pro svůj marketing a cestu do světa PC. A tak SGI nedávno uvedla na trhu svůj nový LCD monitor 1600SW, který právě takovým technologickým skokem je.
To všechno se stalo pozadím pro vývoj LCD monitoru, cíleného primárně na uživatele počítačů PC a možná až v druhé řadě pracovních stanic SGI. To, čím 1600SW může vzbudit náš zájem, js ou především technické parametry, ultrafuturistický vzhled a kupodivu v dané kategorii docela nevídaná cena. Za oblast technickou je tu poprvé obraz formátu SuperWide, 1 600 X 1 024 bodů při reálné úhlopříčce obrazovky 17,3". Podotkněme, že rozměry tu moho u klamat, vzhledem k poměru stran monitoru 16:10 - tedy přibližně poměr obrazu na discích DVD (16:9) nebo digitální televize HDTV. Tím pádem tu máme primát rozlišení cca 110 dpi (bodů na palec) při vzdálenosti zobrazovacích bodů pouhých 0,23 mm.
Případným problémem by tu mohla být rychlost překreslování, nicméně tato zobrazovací jednotka při testování zvládla celoobrazovkové zobrazování videa bez známek setrvačnosti obrazu.
Kvalitu obrazu a níže uvedené předpokládané cenové relace kromě dozrávající technologie výroby LCD umožňuje jedna věc - čistě digitální rozhraní OpenLDI. U dosavadních monitorů a LCD řešení totiž probíhá dvojí převod dat: digitálně->analogový u počítačových grafických karet, které mají všechny výstupní konektory analogové, a analogově->digitální opět za analogovým vstupem uvnitř monitoru. Po standardu čistě digitálního spojení počítač-zobrazovací jednotka výrobci touží už dlouho, protože mimo čistoty obrazu přinese i zjednodušení a tudíž i zlevnění zobrazovacího řetězce. Vedlejším přínosem je potom úspornost podobných řešení - v tomto případě je celý LCD monitor se stojanem těžký pouhých 8 kg při spotřebě cca 30 W.
Odpor případných zastánců klasických technologií (a manželek obzvláště) změkčuje vlastní design, na němž se nešetřilo - a v neposlední řadě hloubka 3" (bez podstavce, upevnění na zdi), která vám ušetří m2 vašeho bytu, jinak zabraný nějakou 21palcovou mastodontí obludou.
Celý tento zázrak bude stát okolo 3
000 dolarů, ovšem včetně high-endové 32MB grafické karty Number Nine Visual Technology - nezapomínejte, že monitor se připojuje jen přes digitální rozhraní, které asi vaše dosavadní karta nemá. To je cena v oblasti kvalitního zobrazení 1 600 X 1 000 bodů relativně nízká, tím spíše, že jde o premiéru nové generace výrobků. Dává tak naději na rychlé rozšiřování podobných LCD technologií.


Související články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.