Internetové auto řízené z onkologie v Motole

Archiv | 01.12.97

Počátkem dubna 1997 vznikl zajímavý nápad - vypravit pro děti, které se léčí na onkologickém oddělení motolsk...Počátkem dubna 1997 vznikl zajímavý nápad - vypravit pro děti, které se léčí na
onkologickém oddělení motolské nemocnice v Praze, speciální internetový automobil. Tvůrcem projektu byl Aleš Kysela, spoluautorem pak Petr Hušek, kteří se pokusili zpřístupnit nejmodernější médium jak dětem postiženým, tak těm, co prošly úspěšnou léčbou. Za pomoci firem Škoda, Microsoft a Fujitsu se skutečně podařilo vypravit do Ameriky speciální auto, vybavené e-mailem, připojením na Internet a programem NetMeeting, jenž umožňuje každý den spojení s onkologickým oddělením v Praze-Motole.

Místní děti tak mohou posádku "řídit" - zadávají jí úkoly podle toho, kam právě výprava míří. O jejich splnění se pak lze dočíst na internetových stránkách www.lifebook.cz. A tak se jak ty v Americe, tak zprostředkovaně i děti v Motole mohli seznámit se známým moderátorem CNN Jonathanem Mannem, byly u startu raketoplánu Atlantis, s plechovkou Pepsi prošly Muzeum Coca Coly, setkaly se s Aligátořím mužem a tři dny strávily ve společnosti Jaromíra Jágra. Z jeho domova kousek od Pittsburghu pak probíhal přímý rozhovor s dětmi v Motole.

V posádce internetového automobilu je vedle profesionálních novinářů také student VŠE, bývalý pacient dětské onkologie. Jedním z důležitých úkolů je i navázání vztahů s americkými onkologickými centry a dohoda podobné akce. Měla by se konat na jaře, a tentokrát by měly americké děti cestovat po Evropě.
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.