Internet pro zdravotně postižené

Archiv | 01.12.97

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých oslavila už 5 let, během nichž nabízí tělesně postiženým elektro...Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých oslavila už 5 let, během nichž nabízí tělesně postiženým elektronické služby. S vývojem techniky u nás přešla postupně od klasické BBS stanice až k internetovým službám, které díky speciálním doplňkům mohou používat i nevidomí.

Mezi tyto doplňky patří například hlasový počítačový výstup KUK českého programátora Mojžíška, jenž umožňuje nevidomým kontrolovat došlou poštu, odepisovat, číst časopisy (mimo jiné se v Braillově písmu nacházejí i
publikace IDG) a knihy. Jedinou nevýhodou tohoto programu je, že čte foneticky. Sami nevidomí dávají pak přednost speciální podložce, přes niž mohou "číst"
text na obrazovce počítače prsty. Vzhledem k tomu, že mnoho nevidomých používá ještě počítače Eureka, jsou k dispozici programy i pro ně.

Díky podpoře Ministerstva zdravotnictví ČR a humanitárním darům může SONS
provozovat internetovou síť pro nevidomé zdarma. Ti pak mohou komunikovat mezi sebou, přes Internet se vzdělávat a také zjišťovat, jaké jsou novinky v oblasti pomoci postiženým.


Související články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.