"Cool" pouzdro na IDE disk

Archiv | 01.11.06

X Craft External Hard drive enclosure od firmy Cooler Master Pokud potřebujete příležitostně přenášet velké ob...X Craft External Hard drive enclosure od firmy Cooler Master


Pokud potřebujete příležitostně přenášet velké objemy dat a máte doma přebytečný starý IDE disk, jistě uvažujete o koupi šikovného přenosného pouzdra. Do něj je totiž možné IDE disk zavřít a celé pouzdro vcelku pohodlně přenášet a používat jako externí pevný disk. Pokud takto skutečně smýšlíte, možná vás zaujme nový produkt společnosti Cooler Master. Zařízení nese oficiální označení X Craft External Hard drive enclosure (X Craft pouzdro pro pevný disk).
Produkt X Craft je vyroben v podobě elegantního boxu s rozměry 225 x 120 x x 38 mm a s hmotností 438 g (bez vloženého disku, samozřejmě). Design produktu je nutné výrazně pochválit. Líbil se nám nejen chromový vzhled, ale i tvar a sladěné barvy. Dokonce i modře podsvícené logo Cool Master vypadá povedeně (logo slouží i jako tlačítko).
Samotná konstrukce pouzdra je rovněž zajímavá. Na rozdíl od mnoha jiných konkurenčních výrobků lze totiž X Craft otevřít a vyjmout z něj pevný IDE disk bez jakéhokoliv šroubování. Pouzdro se otevře pouze pomocí jistící západky, která je umístěná na zadní stěně zařízení. Po stisknutí západky je možné horní kryt odsunout a dostat se až k pevnému disku. Ani ten není k produktu přichycen šrouby. Drží na čtyřech důmyslně vyrobených hrotech, které jsou osazeny pružinkami. Pevný disk je takto odpružen a může být částečně i chráněn před mírnějšími nárazy nebo otřesy.
Zadní stěna boxu obsahuje několik konektorů. Uživatel zde nalezne kulatou zdířku pro připojení externího napájecího adaptéru a klasické USB rozhraní s podporou standardu USB 1.1 a 2.0, které slouží pro připojení produktu k počítači. V režimu USB 2.0 bude mít teoretická datová propustnost hodnotu 480 Mb/s, navíc budete moci používat i další zdířky USB na těle zařízení, díky funkcím integrovaného USB hubu. Jestliže využijete pouze USB 1.1, můžete dosáhnout jen rychlosti 12 Mb/s. Pokud nebudete chtít využít pro připojení rozhraní USB, můžete zvolit standard Firewire, neboli IEEE-1394. Pouzdro totiž obsahuje i dvojici zdířek Firewire s maximální teoretickou rychlostí 400 Mb/s.
V našich praktických testech jsme pouzdro postupně připojili jak pomocí rozhraní USB 2.0, tak i s využitím IEEE-1394. Do útrob externího "šuplíku" jsme zavřeli IDE disk Maxtor MaXLine Plus II 7Y250P0 s kapacitou 250 GB. Při přenosu dat přes sběrnici USB 2.0 jsme v testovací aplikaci HD Tach RW naměřili výkon kontinuálního čtení 33,6 MB/s a výkon zápisu 26,8 MB/s. Přístupovou dobu (včetně načtení obsahu sektoru) změřil náš nástroj HD Tach RW na 14,3 ms. Zatížení CPU v době testu činilo cca 15 %. Oproti těmto výsledkům se (trochu paradoxně) jeví rozhraní Firewire jako výhodnější. Při měření výkonu disku v externím pouzdře připojeném k PC s pomocí IEEE-1394 jsme zjistili vyšší výkony. Výkon čtení dosáhnul hodnoty 39,7 MB/s, zápis probíhal rychlostí 27,4 MB/s. Průměrná přístupová doba činila 13,7 ms. Zatížení procesoru dosahovalo při testu pouze 3 %.
Pro ověření výsledků jsme vyzkoušeli i aplikaci Sisoftware Sandra 2007. Při využití rozhraní USB 2.0 jsme naměřili průměrný výkon (Drive Index) 33 MB/s, pak jsme zapojili pouzdro pomocí Firewire a výkon vzrostl na 39 MB/s. Máte-li k dispozici Firewire, použijte jej spíše než USB 2.0, přestože je jistotou, kterou najdete téměř na každém počítači.

XCraft External Hard drive enclosure

rozhraní USB 2.0 i IEEE-1394
design
Cena vč. DPH: 1 400 Kč
K testu zapůjčila firma: Cooler Master, www.coolermaster.com


Související články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.