Celulární standard

Archiv | 01.03.98

Speciální skupina mobilních komunikací Evropského telekomunikačního standardizačního institutu ETSI se zatím nedoh...Speciální skupina mobilních komunikací Evropského telekomunikačního standardizačního institutu ETSI se zatím nedohodla na výběru rozhraní, které bude použito v Univerzálním mobilním telekomunikačním systému UMTS, jenž má nahradit současný digitální celulární standard GSM. Jedna skupina, jejímiž hlavními představiteli jsou firmy Ericsson a Nokia, hájí systém přístupu na radiovém rozhraní W-CDMA, přičemž skupina soustřeďující se kolem německého Siemensu a francouzského Alcatelu Alsthom prosazuje
přístup TD-CDMA.

W-CDMA podporuje široké spektrum služeb jako je například možnost interaktivního nákupu, elektronické bankovnictví, přístup do databází, jakož i služby v oblasti zábavy - rozhlas, video a počítačové hry. Pokud se stane W-CDMA příštím evropským celulárním standardem, nahradí v Evropě a v Asii dosavadní systém GSM.

Očekává se, že první komerční služby založené na UMTS standardu budou dostupné v roce 2002. V roce 2005 bude mít světový mobilní trh 800 milionů uživatelů, přičemž v Evropské unii jich bude 200 milionů, takže jistě půjde o lukrativní záležitost.


myšSouvisející články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.